Łódź, styczeń-marzec 2013

Z ostatniej chwili. 10 stycznia łódzki Teatr Nowy informuje:

Zmieniła się data premiery Antygony. Będzie jednak 6 kwietnia. A Doktor Dolittle dopiero w czerwcu. Wszystkie zmiany wynikają ze zmniejszonego budżetu.

Łódź

W Teatrze Nowym im. Kazimierza Dejmka 5 stycznia odbędzie premiera Tape Stephena Balbera w reż. Anety Groszyńskiej. Scenografia: Marta Zając, kostiumy: Joanna Wróbel. Obsada : Konrad Łaszewski, Karol Puciaty, Delfina Wilkońska. Tape Stephena Belbera, amerykańskiego dramatopisarza i scenarzysty, to historia o męskiej przyjaźni, w której wspomnienia z lat szkolnych odsłaniają, często ukrytą głęboko w człowieku, potrzebę rywalizacji i dominacji nad drugim. Jon –  filmowiec z aspiracjami i Vin – strażak, handlujący narkotykami spotykają się po latach w hotelowym pokoju. Rozmowa i wspomnienia z liceum szybko przeradzają się w kłótnie i wzajemne oskarżenia. W trójkącie miłosnym powód nieporozumienia jest zawsze jeden – kobieta. Jak zakończy się spotkanie? Co zarejestrowała tytułowa taśma? Jakie zwierzenia są w stanie przekreślić przyjaźń? W 2001 roku na podstawie sztuki Richard Linklater (BerniJa i Orson WellesPrzed wschodem słońcaPrzed zachodem słońca) zrealizował film Taśmy prawdy z Umą Thurman i Ethanem Hawkiem. Spektakl powstaje w koprodukcji z Akademią Teatralną im. A. Zelwerowicza w Warszawie i PWSFTviT im. Leona Schillera w Łodzi.

23 lutego odbędzie się premiera Antygony Sofoklesa w reż. Marcina Libera. Znani są już twórcy tego spektaklu; scenografia: Mirek Kaczmarek, kostiumy: grupa MIXER, muzyka: Aleksandra Gryka i Filip Kaniecki, praca nad wierszem: Irena Jun, przygotowanie chóru: Hanna Klepacka. Obsada: Wojciech Bartoszek, Dominika Biernat, Monika Buchowiec, Marek Cichucki, Wojciech Droszczyński, Łukasz Gosławski, Artur Gotz, Gracjan Kielar, Beata Kolak, Jerzy Krasuń, Michał Kruk, Agnieszka Kwietniewska (gościnnie), Wojciech Oleksiewicz, Krzysztof Pyziak, Piotr Seweryński, Piotr Trojan, Bartosz Turzyński.

A na początku marca zaplanowana jest premiera Doktora Dolittle i przyjaciół w reż. Konrada Szachnowskiego.

Teatr im. Stefana Jaracza

19 stycznia jest planowana premiera spektaklu w reżyserii Jacka Orłowskiego Karamazow. Reżyser jest również autorem adaptacji powieści F. Dostojewskiego Bracia Karamazow. Scenografia – Marek Braun, muzyka – Tadeusz Kulas, reżyseria światła – Szymon Lenkowski, asystent reżysera – Ewa Wielgosińska. Wystąpią: Fiodor – Bronisław Wrocławski, Dymitr- Przemysław Kozłowski, Alosza – Hubert Jarczak, Iwan – Marek Nędza, Smierdiakow – Radosław Osypiuk. Uznana za arcydzieło ostatnia powieść Fiodora Dostojewskiego Bracia Karamazow opisuje historię rodziny, w której popełniono ojcobójstwo. Dostojewski po mistrzowsku penetruje najmroczniejsze zakamarki duszy ludzkiej i targające człowiekiem namiętności. Stawia odwieczne pytania, z jakimi zmaga się ludzkość : o naturę Boga i zła, miłości i ateizmu. Te opisane w powieści dylematy XIX-wiecznej inteligencji rosyjskiej okazują się nadzwyczaj aktualne również dziś, w XXI wieku.
2 lutego 2013 premiera spektaklu muzycznego Dezyderata w reżyserii Michała Lenarcińskiego, z udziałem zespołu aktorskiego teatru: Urszuli Gryczewskiej, Anny Sarny, Mileny Lisieckiej, Pawła Paczesnego, Michała Staszczaka, Radosława Osypiuka oraz Bernardetty Grabias – gościnnie z Teatru Wielkiego w Łodzi. Scenografia- Katarzyna Zbłowska, opracowanie muzyczne – Teresa Stokowska- Gajda, reżyseria światła- Krzysztof Sendke.W styczniu rozpoczną się próby do Baby Chanel Nikołaja Kolady, reżyserować będzie autor sztuki. Premiera planowana jest na połowę marca. Obsada jeszcze nieznana.

Nowy rok łódzki Teatr Powszechny rozpocznie prapremierą (12 stycznia) sztuki Olivera Cottona Scena na wypadek deszczu w przekładzie Elżbiety Woźniak i reżyserii Waldemara Raźniaka; scenografia: Martyna Kander, muzyka: Karol Nepelski, występują: Wojciech J. Poradowski, Marek Ślosarski i Jacek Łuczak

2 marca – spektaklem Danuta W. Teatru Polonia w Warszawie zostanie zainaugurowany XIX Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Tematem tegorocznej edycji będą Autorytety. Festiwalowi towarzyszyć będzie multimedialna wystawa poświęcona Adamowi Hanuszkiewiczowi, Zygmuntowi Hübnerowi i Jerzemu Grzegorzewskiemu, przygotowana wraz z Instytutem Teatralnym im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Wiosną wystawa zostanie przeniesiona do Warszawy i zaprezentowana w siedzibie Instytutu. Podczas Festiwalu odbędzie się panel dyskusyjny poświęcony tematowi tegorocznej edycji z udziałem przedstawicieli sztuki i mediów, oraz przegląd filmów, którego kuratorem będzie Juliusz Machulski. W tym roku przegląd ten otrzyma również imię prof. Marii Kornatowskiej.

W marcu Teatr Powszechny planuje dwie premiery :

9 marcaprapremiera Artystów prowincjonalnych Agnieszki Jakimiak w reżyserii Weroniki Szczawińskiej; scenografia i kostiumy: Izabela Wądołowska; muzyka: Krzysztof Kaliski; występują: Aleksandra Listwan, Jakub Kotyński, Piotr Wawer jr., Arkadiusz Wójcik

22 marca prapremiera Podróży zimowej Elfriede Jelinek w przekładzie Karoliny Bikont i reżyserii Mai Kleczewskiej. Jest to koprodukcja z Teatrem Polskim w Bydgoszczy.

Również w marcu Teatr Powszechny w Łodzi włączy się w łódzkie obchody Międzynarodowego Dnia Teatru „Dotknij Teatru”:

24 marcaDzień otwarty w Teatrze Powszechnym, 26 marcaPodróż zimowa Elfriede Jelinek w reż. Mai Kleczewskiej (Mała Scena), 27 marcaMayday 2 Raya Cooneya w reż. Marcina Sławińskiego (Duża Scena)

opr. Ewa Sośnicka -Wojciechowska

Teatr Wielki w Łodzi – premiera po remoncie

Pierwszą premierą w odnowionej siedzibie łódzkiego Teatru Wielkiego będzie Anna Bolena Gaetano Donizettiego. Odbędzie się ona 23 (i 24) marca 2013, a w tytułowej partii wystąpi m.in. Joanna Woś znana z wielu kreacji w operach tego kompozytora na łódzkiej (acz nie tylko) scenie (w 1986 debiutowała tu w roli głównej w Łucji z Lammermooru). Kierownikiem muzycznym Anny Boleny jest austriacko – włoski dyrygentEraldo Salmieri, znany już łódzkiej (z Koncertu na Wielki Tydzień w 2012) i poznańskiej publiczności (był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego w Poznaniu).

Z licznych oper Donizettiego wystawiano w teatrze łódzkim niemało, bo sześć, ale nigdy wcześniej Anny Boleny. Libretto Felice Romaniego przedstawia dramat ostatnich wydarzeń z życia Anny Boleyn – królowej Anglii, drugiej żony Henryka VIII. Henryk zakochany już w tym czasie w Joannie Seymour, a znudzony i zirytowany władczymi zapędami żony, pragnie za wszelką cenę się jej pozbyć. Aranżuje więc cały wachlarz intryg – wykorzystując w nich dawną płomienną zażyłość Anny z lordem Ricardem Percy’em – które w konsekwencji prowadzą do eliminacji Anny.

Obsada główna: Joanna Woś, Bogdan Kurowski, Sylwia Krzysiek, Piotr Halicki, Krzysztof Marciniak, Agnieszka Makówka, Mirosław Niewiadomski. Kierownictwo muzyczne – Eraldo Salmieri, reżyseria i ruch sceniczny – Janina Niesobska, scenografia i reżyseria światła – Waldemar Zawodziński.

Opr. Anna Leszkowska

Leave a Reply