Sentymentalna podróż do Pacanowa

 

Koziołek Matołek w reżyserii Ondreja Spišaka zabiera widzów w niezwykłą podróż: jednych do krainy dzieciństwa, innych do krainy wyobraźni… W Teatrze na Woli można obejrzeć zachwycające przedstawienie na podstawie tekstu Kornela Makuszyńskiego. Świetna zabawa dla dzieci i dorosłych w każdym wieku!

 

 

Spektakl w Teatrze na Woli w niczym nie przypomina inscenizacji Koziołka Matołka, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Nie ma w nim postaci w czerwonych spodenkach, którą pamiętamy z rysunków Mariana Walentynowicza. Ondrej Spišak (miłośnikom teatru dobrze znany, reżyser Merlina, Malambo czy Naszej klasy) znalazł własny sposób na tego upartego kozła. Razem z autorem scenografii, Františkiem Liptákiem, stworzył na scenie przestrzeń, w której aktorzy wyczarowują tysięczne krainy i niezliczone przygody. Nie tylko dla dzieci!

 

Scenografia jest z papieru, a właściwie – scenografia jest papierem. Pośrodku sceny na „trzepaku” wisi bowiem rola szarego papieru, którą aktorzy rozwijają, by móc rysować na wielkich płachtach i wycinać z nich kolejne światy… Zupełnie jak za czasów, kiedy dzieci bawiły się jeszcze w wycinanki… Czapki z papieru, papierowe ludziki, domowy teatrzyk z cyklu „opowieści o przedmiotach codziennego użytku”, zabawy w „jest – nie ma” z latarką, historie o złej Babie Jadze i burza w szklance wody… Na oczach zachwyconych dzieciaków zmieniają się miejsca – od Krakowa i Warszawy, po Księżyc, Chiny i Afganistan – mnożą się bohaterowie: broda z papieru – i jest koza, czapka z papierowej torby – i strach na wróble jak wymalowany! Scenografię wspomaga fantastyczna oprawa muzyczna, a do tego aktorzy ubrani w biało-lniane stroje (jak gdyby wyjęci z opowieści Stasiu i Nel) tworzą kolejne krainy za pomocą dźwięków: buczą, mruczą, bulgoczą, szeleszczą, wyją, podśpiewują pod nosem, grają na kieliszkach… Jest wszystko, co dzieci uwielbiają – śmiech, muzyka, skakanie, bieganie, rzucanie kulkami z papieru, chlapanie wodą! A dorośli mogą zobaczyć (niektórzy może nawet przypomnieć sobie) jak wspaniale można się bawić, nawet jeśli nie ma się pod ręką (zwłaszcza jeśli się nie ma!) komputera, telefonu, superlalek, megaodlotowych samochodów czy robotów.

 

W postać Matołka wcielił się Paweł Domagała – idealnie odgrywający rolę naiwnego koziołka zagubionego w wielkim świecie, jednym spojrzeniem zjednujący sobie dziecięcą widownię, nawiązujący z nią świetny kontakt. W matkach zaś wzbudzający instynkt opiekuńczy…

 

Na znakomity efekt pracuje zresztą cały zespół, wcielając się co i raz w nowe postaci: Zuzanna Grabowska – urocza mama koza, niezadowolony jeż Igiełka czy nieczuła wiewiórka, Anna Kózka – najpiękniejszy chiński cesarz, Agata Wątróbska – długonoga Baba Jaga, chińska księżniczka i świetna spikerka telewizyjna, Michał Maliszewski – groźny pirat i dobry szewc oraz Wojciech Solarz – ojciec koza, strach na wróble, Pan Twardowski, czarujący konferansjer. Na scenie zobaczymy między innymi znakomicie pomyślaną scenę zderzenia kozła z rozpędzonym samochodem, świetnie opracowany choreograficznie konkurs piosenki czy trzymający w napięciu konkurs skoków narciarskich! Inscenizacja Spišaka to szalona podróż w czasie i przestrzeni. Fascynująca i porywająca do zabawy!

 

 

Marzena Dobosz

 

 

KOZIOŁEK MATOŁEK Kornela Makuszyńskiego/ Mariana Walentynowicza ; występują: Zuzanna Grabowska, Anna Kózka, Agata Wątróbska, Paweł Domagała, Michał Maliszewski i Wojciech Solarz; reżyseria: Ondrej Spišak; scenografia: František Lipták; dramaturgia: Maria Wojtyszko; choreografia: Anna Iberszer; muzyka: Jacek Mazurkiewicz i Patryk Zakrocki; premiera 1 czerwca 2011 r. w Teatrze na Woli

Leave a Reply