2011 VII

Lipiec 2011

31 lipca
LIDIA KORSAKÓWNA została uhonorowana tytułem honorowej obywatelki stolicy.

30 lipca
Koncert PIGOŃSKI Z PAWLAKIEM, CZYLI NIC DLA MNIE w Klubie Chłodna 25

23 lipca
TRANSGIOVANNI  Natalii Sołtysik i Grupy Artystycznej TERAZ POLIŻ.

10 lipca
Zmarła MAŁGORZATA ŁABĘCKA-KOECHEROWA, znawczyni teatru i kultury tureckiej, wybitna tłumaczka tureckiej literatury.

9 lipca
JUSTYNA, SIOSTRA MOJEJ Małgorzaty Mroczkowskiej w Teatrze Academia.

Czytanie nowego dramatu Tadeusza Słobodzianka ŚMIERĆ PROROKA na Scenie Przodownik.

3 lipca
PANNY Z WILKA w reż. Mai Komorowskiej (Akademia Teatralna) otrzymały Grand Prix 6. Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych.

1 – 26 lipca
Doroczny PRZEGLĄD LABORATORIUM DRAMATU na dwóch scenach: Przodownik i Teatru na Woli.

1 lipca
Premiera KRÓLA ROGERA Karola Szymanowskiego w Teatrze Wielkim w reż. Davida Pountneya ze Scottem Hendricsem w partii tytułowej uświetniła objęcie przez Polskę prezydencji w Unii Europejskiej.

Prapremiera BADEN-BADEN Piotra Rowickiego w reż. Aldony Figury na Scenie Przodownik (d. Laboratorium Dramatu) Teatru na Woli.

„Zdecydowanym plusem spektaklu Figury, wpisującego się w szereg rozliczeń z wojną, ukazujących również Niemców jako jej ofiary, są wyraziste portrety czterech bohaterek i sugestywne wykreowanie dekadencko-surrealistycznej atmosfery końca ich świata. Szkoda tylko, że wobec chęci ucieczki od utartych schematów myślenia tak stereotypowo wypadają postacie męskie, zwłaszcza zły esesman Mirosława Zbrojewicza, powielającego chwilami swoją rolę z 'Przed odejściem w stan spoczynku’ z teatru Studio” [Agnieszka Rataj, „Życie Warszawy” nr 153 online]. Ale dramat ustępuje wykonaniu: „’Baden-Baden’ niemal w całości zbudowane jest z klisz. Tym, co ratuje spektakl Figury, są aktorki. Martyna Peszko w roli Ady ma w sobie i złość na świat, i niewinność mimo okoliczności, Monika Niemczyk z kobiecą desperacją staje w obronie dawnego porządku. Młoda Maria Dejmek (Odetta, córka Edith) eksponuje budzącą się kobiecość podlotka. Ich werwa pozwala zapomnieć o mieliznach tekstu” [Jacek Wakar, „Przekrój” nr 30].

Nakładem Wydawnictwa Audiowizualnego ukazało się dvd ze spektaklem Teatru TV KARTOTEKA z 1967 roku w reż. Konrada Swinarskiego i reportaż KARTOTEKA ROZRZUCONA. PRÓBY z 1992 roku w reż. Tadeusza Różewicza.

Laboratorium Dramatu zmienia nazwę na PRZODOWNIK jako mała scena Teatru na Woli. Tak nazywało się dawniej kino mieszczące się w tym samym miejscu przy ul. Olesińskiej.

Opublikowany w 2011

Leave a Reply