Trzydziestka

 

Niepostrzeżenie mamy mały jubileusz – 30 numer „Yoricka”. Wszystko zaczęło się 7 lat temu – w maju 2004 ukazał się na stronie Klubu Krytyki Teatralnej numer pierwszy.

Od tego czasu ogłosiliśmy 350 artykułów (esejów, wywiadów, recenzji, reportaży). Nie tylko o teatrze – „Yorick” nosi wszak podtytuł „Przegląd Teatralny i Literacki” stąd eseje o laureatach Nobla na przykład. „Yorick” dorobił się swoich nadzwyczajnych i zwyczajnych dodatków, a to „Loży”, organu nieregularnego Tomasza Miłkowskiego, „Wirtualnego fotela” Justyny Hofman-Wiśniewskiej poświęconego głównie plastyce, i magazynu „Książki”, prezentującego książki (nie tylko) o teatrze. Jeśli doliczyć teksty ogłoszone w dodatkach to razem zebrało się ich ponad pół tysiąca, które podpisała ponad setka autorów.

Z okazji skromnego jubileuszu wszystkim współpracownikom stałym i doraźnym „Yorick” składa najserdeczniejsze podziękowania.

To wydanie splata się z 70. rocznicą tragicznej śmierci Tadeusza Boya Żeleńskiego, zamordowanego przez hitlerowców we Lwowie 4 lipca 1941 roku. Boy jest dla nas ważny, ważny dla polskiej sekcji AICT. Świadczy o tym przyznawana od roku 1957 Nagroda im. Tadeusza-Boya Żeleńskiego. Naszą pamięć o patronie potwierdza w tym numerze szkic Marii Makaruk (pierwszy raz w „Yoricku”) o Boyu i jego dziedzictwie, a także portret artystyczny najmłodszej laureatki Nagrody Boya (2011), Agnieszki Glińskiej, pióra Tomasza Miłkowskiego.

Szczególnie polecam sekcję poświęconą jubileuszowi wybitnego aktora Ignacego Gogolewskiego, którego 80 rocznicę urodzin obchodziliśmy w czerwcu – z jubilatem rozmawia Justyna Hofman-Wiśniewska.

Czymś niecodziennym i fascynującym jest tekst Grażyny Korzeniowskiej, która relacjonuje przygodę amatorów, uczestniczących w warsztatach aktorskich prowadzonych przez najmłodszy, ale już bardzo widoczny nie tylko w stolicy teatr prywatny, Imkę Tomasza Karolaka.

 

Wasz Yorick

Leave a Reply