Festiwal Szekspirowski w Gdańsku startuje

 

XIV Festiwal Szekspirowski zbliża się wielkimi krokami! Spektakle światowych gwiazd tuż tuż, ale to przecież tylko część wielkiej liczby imprez festiwalowych, w których będzie można wziąć udział! Oto najświeższe i najważniejsze informacje:

Festiwal tradycyjnie otwieramy konferencją prasową, na którą zapraszamy w piątek 30 lipca o godz. 12.00 w siedzibie Gdańsk 2016 (ul. Długi Targ 39/40 sala 209). Wezmą w niej udział organizatorzy Festiwalu: prof. Jerzy Limon (dyrektor naczelny Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego i Prezes Fundacji Theatrum Gedanense), prof. Andrzej Żurowski (konsultant artystyczny Festiwalu), Monika Żółkoś (selekcjonerka konkursu o Złotego Yoricka), Joanna Śnieżko-Misterek (koordynatorka Festiwalu).

 

Gorąco zapraszamy chętnych do wzięcia udziału w warsztatach edukacyjnych i artystycznych – jest w czym wybierać. To świetny moment, by zdecydować się na wielką przygodę z teatrem. W ramach projektu edukacyjnego Teatr z klasą organizujemy warsztaty w języku angielskim oparte na sztuce Makbet, przeznaczone dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu województwa pomorskiego. Zajęcia prowadzone będą przez Filiz Ozcan (TARA, ArtsBeat; UK/Turcja), reżyserkę teatralną działającą w artystycznej grupie doradczej powołanej w ramach projektu World Arts Platform.

Wyjątkowym doświadczeniem będą na pewno warsztaty prowadzone przez japońskiego reżysera Yoshihiro Kurita (Ryutopia Noh-Theatre; Niigata, Japonia). Zajęcia wykorzystują scenę obłędu Ofelii z Hamleta. Prowadzący będzie reżyserować grę uczestników, wprowadzając ich w arkana gry w stylu teatru Noh.

Niesamowitą okazją do poznania kunsztu aktorskiego są warsztaty prowadzone przez wybitnego polskiego aktora Andrzeja Seweryna w oparciu o jego doświadczenia z tekstami Szekspira, przeznaczone dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Kolejną naszą propozycją jest wyjątkowe spotkanie warsztatowe z zespołem Two Gents Productions (Londyn/Zimbabwe). Uczestnicy, czerpiąc inspirację z szekspirowskiego języka, staną przed wyzwaniem stworzenia własnych scen teatralnych. Wykorzystując krótkie fragmenty tekstów Romea i Julii oraz Dwóch panów z Werony uczestnicy będą mieli okazję – poprzez pracę w parach oraz pracę grupową – stworzyć sceny o przejrzystej i jasnej strukturze, które później zaprezentują publicznie.

Reżyser Gian Carlo Rossi oraz studenci z London Metropolitan University (Londyn, UK) poprowadzą zajęcia dla osób od 15 roku życia dobrze znających język angielski i treść dramatu Jak wam się podoba. Wspólnie będą pracować nad tekstem i scenami sztuki Szekspira.

Zajęcia wzorowane na poszukiwaniach teatralnych Michaiła Czechowa i Jerzego Grotowskiego poprowadzą Eugeniusz Ławreńczuk oraz aktorzy z Roman Viktyuk Theatre (Moskwa, Rosja). Będzie to rozwinięty przez Ławreńczuka zestaw ćwiczeń aktorskich, polegających głównie na wytrenowaniu aparatu psychofizycznego.

Całodniowe warsztaty odbywają się także w Wejherowie (Gimnazjum nr 1, ul. Sobieskiego 300) przed spektaklem Szaleństwo Hamleta / Kupenga kwa Hamlet. Zajęcia będą prowadzone przez dwójkę polskich aktorów Alicję Mojko i Macieja Gorczyńskiego oraz reżysera Arne Pohlmeiera z Two Gents Productions (Zimbabwe). Materiałem do ćwiczeń będzie tekst sztuki Hamlet Williama Szekspira. Warsztaty mają przygotować uczestników do lepszego rozumienia spektaklu, są nastawione na kreatywność, rozwój umiejętności aktorskich osób początkujących i średnio zaawansowanych.

Na wszystkie warsztaty są jeszcze miejsca – formularze zgłoszeniowe są dostępna na stronie www.festiwalszekspirowski.pl.

 

W tym roku mamy także wyjątkowo bogata ofertę warsztatów artystycznych. Szekspir 4ever to warsztaty plastyczne w ramach XIV Festiwalu Szekspirowskiego prowadzone przez Iwonę Zając. Uczestnicy warsztatów posługują się techniką „murales” – techniką malowania na murach wynalezioną przez meksykańskiego malarza Diego Riverę. Warsztaty dotyczą fenomenu Szekspira i elementów komediowych w jego sztukach. Niestety tu lista uczestników jest już zamknięta, ale zapraszamy na wernisaż, który odbędzie się pierwszego dnia festiwalu 30 lipca o godz. 15.00, w przejściu podziemnym pod skrzyżowaniem ulic Okopowej i Podwale Przedmiejskie.

Proponujemy także warsztaty fotograficzne prowadzone przez profesjonalnych trójmiejskich fotografów, skierowane do osób (nie tylko młodych), które fotografują – mają dobre pomysły, podstawy techniczne i własny sprzęt. Inspiracją są wydarzenia prezentowane podczas XIV Festiwalu Szekspirowskiego – spektakle oraz imprezy towarzyszące. Uczestnicy mają możliwość sfotografowania prób, spektakli, spotkań, innych warsztatów (teatralnych, artystycznych), happeningów, koncertów (miejsca jeszcze są).

 

Dla tych, którzy chcą być bliżej wielkiej sztuki i zgłębiać jej tajniki mamy jeszcze jedną atrakcję – cykl spotkań z reżyserami, które będą się odbywały głównie „na gorąco”, bezpośrednio po spektaklach (z wyjątkiem spotkania z Oskarasem Koršunovasem, które odbędzie się w NCK w Gdańsku, 7.08, godz. 15.00). Zaplanowanych jest 10 spotkań z twórcami festiwalu. Niemalże każdego wieczoru będzie można w atmosferze pełnej wrażeń podyskutować z artystami znanymi na całym świecie. Niezapomniane emocje gwarantowane!

 

Utarło się powiedzenie: „Jeżeli Szekspir, to jesteśmy w Gdańsku”. Jednak od 2009 roku Szekspir to nie tylko Gdańsk; wyruszyliśmy bowiem na artystyczny podbój miast Województwa Pomorskiego! W tym roku już po raz drugi widzowie Wejherowa, Pruszcza Gdańskiego i Kościerzyny będą mieli okazję zobaczyć spektakl zagraniczny biorący udział w Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w swoim rodzinnym mieście. Będzie to Kupenga kwa Hamlet / Szaleństwo Hamleta grupy Two Gents Productions łączącej tradycje Wielkiej Brytanii i Zimbabwe. W Pruszczu Gdańskim będzie można go zobaczyć 30 lipca o godz. 18.00 na scenie letniej w Międzynarodowym Parku Kulturowym Faktoria (ul. Zastawna), w Kościerzynie – 31 lipca o godzinie 20.00 w Ogródku Jordanowskim przy Urzędzie Miasta przy ul. Szopinowskiego, a w Wejherowie – 1 sierpnia o godzinie 19.00 na scenie plenerowej w Parku im. A. Majkowskiego przy ul. Parkowej. Tegoroczną edycję Szekspirowskich Regionaliów objął swoim patronatem Marszałek Województwa Pomorskiego.

 

Znaczącym ośrodkiem działań festiwalowych stało się Nadbałtyckie Centrum Kultury (Korzenna 33/35). W dniach 2–8 sierpnia odbędzie się tam cykl bezpłatnych wykładów „Letniej Akademii Szekspirowskiej”. Szczególnie interesujący będzie „Szekspir na sposób wschodni” prowadzony przez Filiz Ozcan (TARA, ArtsBeat – UK/Turcja), a także „Sen nocy letniej – światy złożone” wygłoszony przez prof. Jay L. Halio (Uniwersytet w Delaware, USA). Zapraszamy także na promocję książki prof. Andrzeja Żurowskiego (PAP, Słupsk) pt. „MODrzeJEwSKA ShakespeareStar” a także na pokaz filmu Aktorzy przyjechali (opieka artystyczna Andrzej Wajda) z wprowadzeniem Marii Gostyńskiej (Gdański Teatr Szekspirowski).

 

Wyjątkowym wydarzeniem tegorocznego Festiwalu będzie akcja artystyczna Może się przyśni…, której autorami są Magdalena Jędra, Emilia Orzechowska i Maciej Wojnicki. Wydarzenie opiera się połączeniu wybranych fragmentów tekstu sztuki Williama Szekspira Sen nocy letniej z muzyką i przestrzenią Dolnego Miasta. Zapraszamy uczestników performance’u do wyśnienia swojego prywatnego snu nocy letniej i to w sposób dosłowny. To wydarzenie odbędzie się 1 sierpnia o godz. 21.00 na Reducie Wilk (Dolne Miasto)

 

Szczegółowy program Festiwalu oraz informacje na temat wszystkich wymienionych tu imprez wraz z formularzami zgłoszeń na warsztaty zamieszczone są na stornie internetowej festiwalu: www.festiwalszekspirowski.pl

 

 

 

Leave a Reply