Obcy król w Laboratorium Dramatu

Nowa premiera w Laboratorium Dramatu już 9 października., Na afiszu „Obcy król”, dramat Cyryla Cyberskiego, 21-letniego studenta Szkoły Laboratorium Dramatu.

Image

Polska w XV wieku. Władysław Warneńczyk staje na czele pogrążonego w kryzysie państwa. Zderza się ze światem intryg politycznych i makiawelicznych postaci. Biskup próbuje sterować jego postępowaniem, papież wzywa do wojny z Turkami, Jagiełło jako Duch Ojca stara się formatować go na swój sposób. Władysław wbrew otoczeniu chce pozostać wierny sobie i wizji świata, w którym ideały zwyciężają Zło.

Spektakl burzy stereotypy na temat polskiej historii zbudowane przez powieści Sienkiewicza, obrazy Matejki i romantyczne mity. Dramat Cyryla Cyberskiego, 21-letniego studenta Szkoły Laboratorium Dramatu, pokazuje też, że wydarzenia z życia polskich królów to źródło fascynujących opowieści.

Obcy król” ukazuje postaci historyczne w nowoczesny sposób – jako ludzi z ich rozterkami, słabościami i namiętnościami – a równocześnie odsłania ponadczasowe mechanizmy polityczne. To historia zmagań młodego człowieka z rzeczywistością, opowieść o polskim Hamlecie, nie potrafiącym odnaleźć się wśród współczesnych. Warneńczyk nie jest politykiem, jak wszyscy wokół – widzi świat w czarno-białych barwach, mętne wody polityki budzą w nim odrazę. Jako chrześcijaninem, wierzy, że musi służyć Bogu, choć widzi, że duchowni, traktują wiarę jako przykrywkę dla walki o władzę, zaszczyty i bogactwo. Władysław nie może się z tym pogodzić, nie potrafi w ten sposób funkcjonować, ale rozumie, że jako król i władca powinien. To również dramat o władzy, która dla bohaterów sztuki jest namiętnością, chorobą i ciężarem nie do zniesienia – mówi Aldona Figura.

 

Reżyseria: Aldona Figura

Scenografia: Jan Kozikowski

W spektaklu występują:

Władysław Warneńczyk – Marcin Sztabiński

Biskup Oleśnicki – Zdzisław Wardejn

Władysław Jagiełło – Janusz R. Nowicki

Legat papieski – Robert T. Majewski

Królowa Elżbieta – Monika Niemczyk

Kaligula – Rafał Mohr

Paź – Adam Graczyk

W naszym spojrzeniu na historię można dostrzec tendencję do dzielenia
postaci na czarne i białe – mieliśmy dobrych królów: Kazimierza Wielkiego i Jana Sobieskiego oraz złych Sasów. Tymczasem Władysława Warneńczyka trudno jest sklasyfikować w ten sposób i dlatego wydał mi się ciekawy.” – mówi Cyryl Cyberski

Obcy Król” wpisuje się w najnowszy projekt Laboratorium Dramatu, czyli rozpoczęcie dyskusji o dawnej historii Polski. Latem 2009 odbyły się warsztaty dramaturgiczne „Kroniki Królewskie” poświęcone temu tematowi. Ich ideą było szukanie w wydarzeniach z życia polskich władców inspiracji dla współczesnego dramatu. Uczestnicy (dramaturdzy, aktorzy, reżyserzy i moderatorzy) zastanawiali się również jak historia I Rzeczpospolitej wpływa na dzisiejszą kondycję polskiego społeczeństwa.

Przedstawienie powstało w koprodukcji z Domem Pracy Twórczej w Wigrach.

Najbliższe spektakle: 9, 10, 11, 23, 24, 25 października 2009

Zdjęcie: Piotr Wacowski i Daniel Rudzki, charakteryzacja: Janusz Kaleta, stylizacja: Beata Hadaś, layout: Langfuhr & MAGENTA

 

Leave a Reply