Szekspir w Gdańsku

13 Festiwal Szekspirowski w Gdańsku rozpoczął się na dobre! Pierwsze wrażenia za nami, ale temperatura emocji wciąż rośnie, bo moc atrakcji już za chwilę!

Jeszcze dziś, we wtorek 4 sierpnia o godz. 13.30 zapraszamy do Nadbałtyckiego Centrum Kultury w Gdańsku (ul. Korzenna 33/35) na spotkanie z Elizabeth Le Compte, reżyserką The Wooster Group. To niezwykła okazja do rozmowy z jedną z czołowych twórczyń awangardy nowojorskiej (off-off Broadway), zwłaszcza że artystka rzadko zgadza się na publiczne wystąpienia. Będzie możliwość zadawania pytań, dlatego warto wykorzystać tą szansę!

 

Spotkanie to rozpoczyna cykl otwartych wykładów:

 

środa, 5 sierpnia

13:30 „Kontrowersje wokół Szekspirowskiego Shylocka”

prof. Jay L. Halio (Uniwersytet w Delaware, USA)

 

czwartek, 6 sierpnia

13:00 „Płeć Rozalindy. Nowe lektury Jak Wam się podoba i Wieczoru Trzech Króli”

prof. Małgorzata Sugiera i Mateusz Borowski (Uniwersytet Jagielloński, Kraków)

 

piątek, 7 sierpnia

14:00 Wykład i koncert „Muzyka a nastrój w teatrze”

prof. Jerzy Sapiejewski (Amerykański Uniwersytet, Washington, USA)

 

Wszyscy teatromani i Ci, którzy dopiero rozpoczynają przygodę z teatrem, mile widziani! Wstęp wolny!

 

 

W środę, 5 sierpnia, kolejna po olśniewających występach grupy Wooster i Propeller ważna festiwalowa premiera – na Dużej scenie Teatru Wybrzeże zaprezentowany będzie spektakl człowieka, który napisał nowy rozdział w historii współczesnego teatru i zrewolucjonizował znaczenie słów: „teatr szekspirowski”. Będzie to Warum, warum Petera Brooka, reżysera ponad stu produkcji teatralnych, operowych i filmowych, założyciela Międzynarodowego Centrum Poszukiwań Teatralnych w Paryżu i Teatru Bouffes du Nord.

Warum, warum to wyjątkowy monodram na dwa głosy. Jeden należy do Miriam Goldschmidt, mistrzyni budowania nastroju, której charyzma nie ma sobie równych, a drugi – do tajemniczego instrumentu o egzotycznej nazwie hang. Ze sceny zabrzmią słowa mistrzów teatru: Meyerholda, Craiga, Dullina, Artauda, Szekspira. Brook spod warstw pomnikowego brązu i patyny wydobywa to, co w klasyce żywe i aktualne.

Na spektakl Warum, warum zapraszamy 5 sierpnia (środa) o godz. 2; 6 sierpnia (czwartek) o godz. 20.00 i 7 sierpnia (piątek) o godz. 21.00.

 

Tym, którym marzą się plenerowe doznania artystyczne i którzy chcą podyskutować proponujemy środową (5 VIII) wyprawę do Parku Kolibki (Gdynia). O 18.00 odbędzie się tam spektakl Szekspirowskiego Teatru Globe Sen nocy letniej. Po nim, „na gorąco” – spotkanie z artystami o  godz. 20:30. To jednak nie ostatnia okazja do rozmowy z aktorami festiwalowych spektakli. Każdego dnia zaraz po przedstawieniach zapraszamy na kolejne spotkania:

6 VIII

21:30 Miriam Goldschmidt (Zurich Schauspielhaus, Szwajcaria)

Teatr Wybrzeże, Gdańsk

 

7 VIII

21:00 Teatr Wybrzeże (Gdańsk)

Teatr Wybrzeże, Gdańsk

 

8 VIII

23:50 Węgierski Teatr w Cluj (Rumunia)

Teatr Muzyczny, Gdynia

 

9 VIII

17:00 London Metropolitan University (Wielka Brytania)

Królewska Fabryka Karabinów, Gdańsk

 

20:50 Teatr im. Stefana Jaracza (Łódź)

Teatr Wybrzeże, Gdańsk

 

10 VIII

20:00 Teatr im. Radu Stanca (Rumunia)

Teatr Muzyczny, Gdynia

 

 

 

Zapraszamy do lektury festiwalowej Gazety Szekspirowskiej dostępnej w teatrach i w sieci na www.festiwalszekspirowski.pl . Na naszej stronie także najnowsze zdjęcia z festiwalowych spektakli!

 

 

Ponadto w sieci Ekipa Malownicza Williama Szekspira pod wodzą Iwony Zając, która zaprasza do doglądania postępów swoich prac pod następującymi adresami:

Galeria Flickr:
http://www.flickr.com/photos/szekspirnaulicy/
Myspace:
http://www.myspace.com/szekspirnaulicy
Facebook:
http://www.facebook.com/profile.php?id=1521772687&ref=name#/event.php?eid=105148903110
http://www.facebook.com/event.php?eid=151811866152#/group.php?gid=109595468434

 

 

Zapraszamy też na specjalny nocny Szekspirowski Mix do klubu festiwalowego Mon Balzac (ul. Piwna 36/39)  już w środę 5 sierpnia o godz. 22.30. Będzie to okazja do nieformalnego spotkania z festiwalowymi artystami. Wrażeń nie zabraknie!

 

 

 

z pozdrowieniami,

 

Anna Szynkaruk-Zgirska

Biuro Promocji

Festiwal Szekspirowski

www.festiwalszekspirowski.pl

Leave a Reply