Afisz teatrów lubelskich – październik 2008

Propozycje teatralne w Lublinie w październiku. Teatr im. Juliusza Osterwy
W tym miesiącu „Osterwy” stawia na sprawdzoną klasykę: „Balladynę”, „Idiotę”, „Wesele” oraz powszechnie lubiane komedie, które pod pozornie lekką, żartobliwą formą skrywają ważną i nierzadko mało śmieszną treść: „Dożywocie”, „Wszystko dobre, co się dobrze kończy”, czy „Opowieści z Pipidówki”. Na szczególną uwagę zasługuje „Wesele”. Dlaczego? Trudno znaleźć Polaka, który na temat dramatu Wyspiańskiego nie miałby wyrobionego zdania i własnych wyobrażeń. W reżyserii Krzysztofa Babickiego to sztuka aktualna, choć nieuwspółcześniona „na siłę”, zachowująca swój ludowy koloryt oraz młodopolski charakter, ale niepopadająca w drażniącą „cepeliadę”. Ponadczasowa opowieść o Polsce i jej mieszkańcach mówi nam prawdy gorzkie, śmieszne, lub przerażające. Warto się nad nimi zastanowić, nawet, gdy jesteśmy przekonani, że „Wesele” znamy prawie na pamięć. W obsadzie m.in. Szymon Sędrowski, Magdalena Sztejman Lipowska, Henryk Sobiechart, Tomasz Bielawiec.
Scena Plastyczna KUL
 W październiku miłośnicy teatru Leszka Mądzika powinni się wybrać do Warszawy. W ramach zakończenia „Warszawskiego lata fotografii” 9.X w „Galerii Sztuki Mediów ASP” „Scena Plastyczna…” zaprezentuje spektakl „Bruzda”, a 10.X na „Przeglądzie teatrów offowych Podziemie kamedulskie” będzie można zobaczyć „Wilgoć”. Zdeklarowanym lublinianom, którzy nie myślą oddalić się od swojego miasta bodaj na jeden dzień, pozostaje propozycja obejrzenia prac Igora Mitoraja w „Galerii Sztuki Sceny Plastycznej KUL”.
Teatr im. J.Ch. Andersena
Już 11.X w Teatrze Andersena będzie miała miejsce premiera, zrealizowanego na podstawie tekstu Leszka Kołakowskiego, spektaklu: „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca.” Wyreżyserowana przez Ireneusza Maciejewskiego bajka o nosorożcu, który chce latać, jest dowcipną i pełną wdzięku lekcją uczącą docenić to, co otrzymaliśmy, zamiast zamartwiać się tym, czego mieć nie możemy. 19.X warto wybrać się na „Przecinek i kropkę”, przedstawienie zrealizowane z okazji 60-lecia Empiku. Spektakl opowiadający o dwójce dzieci spędzających wakacje w bibliotece, w której funkcję przewodniczki pełni niezwykle inteligentna mysz, ma na celu zachęcać do czytania oraz pokazywać jak ważne i potrzebne w życiu mogą być mądre książki.
Teatr Muzyczny w Lublinie
Miłośnicy dobrej muzyki mogą w październiku obejrzeć: „Cyrulika Sewilskiego”, „Księżniczkę Czardasza” i „Ptasznika z Tyrolu”, czy słynną „Carmen” Georgesa Bizeta. Nawiązująca do noweli Prospera Mérinée opera osnuta została wokół historii tragicznej miłości żołnierza i pięknej, ale dumnej i wyrachowanej cyganki. Barwne tło XIX-wiecznej Hiszpanii stanowi egzotyczną arenę, na której rozgrywa się dramat niszczącej, prowadzącej do zbrodni namiętności. O ostatecznym efekcie decyduje jednak wspaniała muzyka, a także porywające arie, które sprawiają, że „Carmen” ma w sobie wciąż tyle siły, życia i pasji, co ogniste flamenco oraz dźwięk kastanietów.
Ośrodek Praktyk Teatralnych Gardzienice
Najbliższe spektakle „Antycznego Kosmosu Gardzienic” już 24-25.X. Tym razem będzie im towarzyszyć wystawa: „303 zdjęcia z historii Gardzienic”, która stanowi fotograficzną dokumentację 30 – letniej historii „Ośrodka Praktyk Teatralnych”. Gardzienice zapraszają też lubelskich widzów na jedyny w Polsce koncert gruzińskiego zespołu tańca towarzyskiego „Abjori-Georgia Dance Folk Group z Tibilisi” Zespół składający się z siedemdziesięciu tancerzy ubranych w stroje ludowe, wykonujących tańce z różnych regionów Gruzji, z pewnością zachęci lublinian do zapoznania się z bogatym, choć jeszcze mało w Polsce znanym, folklorem. Wszystkim, którzy interesują się teatrem i chcieliby doskonalić swoje umiejętności aktorskie, Gardzienice proponują uczestnictwo w „Akademii praktyk teatralnych”. Planowane spotkania będą miały formę sesji warsztatowych kształtujących zarówno konkretne umiejętności aktorskie, jak i dających ogólną wiedzę o teatrze i środkach artystycznego wyrazu. Warunkiem uczestnictwa jest przygotowanie krótkich wystąpień i wysłanie ich na adres „Ośrodka Praktyk Teatralnych” razem z listem motywacyjnym, CV i zdjęciem.
Teatr ITP
 Również ITP poszukuje ludzi, którzy miłość do teatru łączą z pragnieniem sprawdzenia się w pracy aktora. Przesłuchania kandydatów odbędą się 23.X o godzinie 18.00 w Gmachu Głównym KUL. Wszystkim zainteresowanym sukces ułatwią z pewnością umiejętności wokalne, taneczne i recytatorskie, chęć pracy w zespole oraz… dużo wolnego czasu. W repertuarze zespołu ITP: „Peer Gynt”, „Opowieści papieskie”, a także „Historyja. Kameralna opowieść o życiu i śmierci”. Spektakl w reżyserii Mariusza Lacha nawiązuje do średniowiecznego moralitetu „Rozmowy mistrza Polikarpa ze śmiercią”. Jest to przedstawienie, które mówiąc o śmierci, faktycznie opowiada o życiu, a jego musicalowa forma pozwala uniknąć fałszywego patosu, nie wykluczając jednak zadumy i refleksji. Warto obejrzeć, zwłaszcza jesienią, gdy pustoszejące parki oraz coraz dłuższe wieczory skłaniają do przemyśleń na temat dokonywanych wyborów.

Leave a Reply