Jeńcy w Laboratorium Dramatu

W najbliższy poniedziałek, 22 września o godz. 19 w Laboratoriuum Dramatu (Warszawa, ul. Olesinska 21) czytanie dramatu  "Jeńcy" Filippa Tommasa Marinettiego.

Najnowsze czytanie w LD to kolejna próba przetestowania powstałych na początku XX wieku dramatycznych tekstów awangardowych. „Jeńcy” to sztuka złożona z kilku obrazów pokazujących życie jeńców wojennych, więzionych we włoskiej twierdzy Bai. Skazani tylko na swoje towarzystwo, wspominają i tęsknią.

Wśród nich jest Walter – kobiecy mężczyzna, błazen, a może artysta. Niedościgłym marzeniem więźniów jest tajemnicza Rozyna, piękna żona dozorcy. Choć autorem „Jeńców” jest Filippo Tommaso Marinetti, twórca manifestu futuryzmu, napisana w 1925 sztuka w niczym nie przypomina poezji futurystycznej zwodząc symbolistyczną treścią. Jednak w tekście i didaskaliach ukryte jest futurystyczne zainteresowanie przedmiotem, a nie człowiekiem, ruchem a nie przeżyciem, formą a nie wymową. Czy historia o jeńcach z twierdzy Bai zapowiada Becketta? Czy w wieku techniki – spełnionym śnie futurystów – ten tekst ma szansę wrócić na scenę?

Czytanie reżyserować będzie Marta Górnicka, studentka IV roku Wydziału Reżyserii Dramatu Akademii Teatralnej w Warszawie. Asystowała i wpółpracowała m.in. z Robertem Wilsonem przy „Symptoms / Akropolis”G. Maione i S. Wyspiańskiego w Teatrze Dramatycznym w Warszawie i Redbadem Klijnstrą przy „Baalu” Bertolta Brechta. Reżyserka jest również wokalistką – wydała płytę z muzyką Astora Piazzolli.

W czytaniu udział wezmą: Aleksandra Popławska, Paweł Ciołkosz, Piotr Głowacki, Paweł Paprocki, Łukasz Simlat, Krzysztof Skonieczny, Andrzej Szeremeta i Sławomir Zapała.

Leave a Reply