Jubileusz Boguslawa Schaeffera

W 60-lecie pracy  twórczej Bogusława Schaeffera Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta przygotowuje prapremierę najnowszej sztuki wybitnego artysty, "Multimedialne coś" z udziałem Jubilata. prapremiera 3 lutego w warszawskim Teatrze Bajka. O premierze pisze producentka i animatorka przedsięwzięcia Krystyna Gierłowska:
Multimedialne coś – najnowsza sztuka surrealistyczna Bogusława Schaeffera. Bohaterami jest trójka aktorów (Agnieszka Wielgosz, Marek Frąckowiak, Waldek Obłoza / Karol Wróblewski w dublurze), autor i kompozytor Bogusław Schaeffer  we własnej osobie przed fortepianem i jego muzyka. Aktorzy mają poprowadzić jego benefis. Nie są do tego przygotowani, nie mają pojęcia o muzyce, wszystko ich zaskakuje, w ferworze zapominają o beneficjencie, ten cierpliwie znosi skandal. Akcja to ich próby sprostania sytuacji i opanowywanie emocji.
Bogusław Schaeffera jest wielkim kompozytorem muzyki współczesnej – to decyduje o wyjątkowości jego dramatu. Sceny, dynamika, ruch, mowa mają formę taktów, fraz – sam dramat jest partyturą. Początkowa panika, chaos stopniowo przybiera formę uporządkowaną. 
Reżyseria Karina Piwowarska
Scenografia Andrzej Kokosza
Muzyka Bogusław Schaeffer
Prapremiera światowa 3 marzec i 4 marzec   2007 rok Teatr Bajka Warszawa

Kraków   25 marzec 2007 rok  Sala Teatralna im. S. Wyspiańskiego PWST premiera
Gdynia   17 marzec Klub Ucho    premiera

Produkcja Fundacja Przyjaciół Sztuk Aurea Porta
Krysia Gierłowska

Prapremiera najnowszej sztuki Bogusława Schaeffera ma na celu prezentacje ciągłej twórczości Mistrza (mimo 77 lat ) jest kontynuacja linii twórczej Fundacji Przyjaciół Sztuk Aurea Porta. Chcemy w trakcie trasy Jubileuszowej po Polsce zaprezentować możliwe jak najszersze spektrum możliwości twórczych Bogusława Schaeffera . Oprócz spektaklu będziemy odbędą się koncerty Bogusława Schaeffera i wernisaże jego prac graficznych.
W miarę możliwości czasowych i zdrowotnych Bogusława Schaeffera publiczność różnych ośrodków w Polsce będzie mogła spotkać się z nim osobiście.
Będzie to w dalszym ciągu kontynuacja pracy Fundacji dotyczącej Jubileuszu Bogusława Schaeffera. Spektakl zostanie pokazany w Warszawie, Krakowie, Gdyni, Wrocławiu , Poznaniu i innych miastach gdzie prowadzimy rozmowy dotyczące terminów . Zasięg ogólnopolski. Prowadzimy również rozmowy z Ambasadą Austrii. Celem tych rozmów jest prezentacja spektaklu w Wiedniu i Salzburgu. W Salzburgi Prof. Bogusław Schaeffer od lat prowadzi wykłady i ma za życia swoją izbę pamięci gdzie kompletowane są zapisy i materiały dotyczące jego twórczości.

 Celem obchodów Jubileuszu Prof .Bogusława Schaeffera jest jak najszersza prezentacja twórcy i spektrum jego pracy artystycznej. Prof. Bogusław Schaeffer obchodzi 60-lecie pracy twórczej.  Jesteśmy w trakcie produkcji filmu o nim. Jubileusz i trasa jest również drogą do zbierania materiałów do tego filmu. Prof. Schaeffer mimo swej rozległej twórczości, przeciętnemu widzowi kojarzy się jako : a) twórca zagraniczny  b) prawdopodobnie już nieżyjący. Chcielibyśmy w tej sytuacji w ramach naszych skromnych możliwości jak najszerzej spopularyzować zakres wiedzy o Schaefferze i jego dokonaniach twórczych. Prapremiera, wystawa , koncert (jazzowy i symfoniczny) i spotkanie Schaeffera z publicznością, będą

Fundacja Przyjaciół Sztuk ‘’Aurea Porta”, 05 520 Konstancin –Jeziorna,Bielawa 154 A,tel/fax.(48 22) 754 41 25 e-mail:aureaporta@interia.pl
                                           RHB 0000036254 S.R. Warszawa, NIP 123-09-46-690 REGON 017352237

Leave a Reply