Po sopockim festiwalu Dwa Teatry

A jednak się kręci…
W atmosferze wielkiego święta z udziałem tłumnie przybywającej publiczności oraz znakomitych mistrzów odbywał się 5. Festiwal Dwa Teatry w Sopocie, gdzie jak zwykle poddano ocenie teatralne produkcje telewizyjne i radiowe minionego sezonu.
Jak na chorego, pacjent czuje się dobrze. Wiadomości o przedwczesnym zejściu Teatru TV okazały się przesadzone. A jednak się kręci. Wprawdzie mniej, bardziej ospale, ale jednak – w następnym sezonie powstanie 12 spektakli w Jedynce i 9 w Dwójce. Tymczasem polecamy w tym numerze Yoricka tekst Tomasza Miłkowskiego o mistrzach Teatru TV, przygotowany na międzynarodowe seminarium AiCT i Akademii Telewizyjnej, które odbyło się podczas festiwalu w Sopocieseminarium
Seminarium Akademii Telewizyjnej i polskiej sekcji AICT

W kategorii telewizyjnej Grad Prix Festiwalu przypadło w udziale spektaklowi wg „Pamiętnika z powstania warszawskiego” Mirona Białoszewskiego (za adaptację Tadeuszowi Sobolewskiemu i Marii Zmarz-Koczanowicz, za reżyserię Marii Zmarz-Koczanowicz i Adamowi Woronowiczowi za rolę Mirona), nagrodę za reżyserię otrzymał Maciej Englert za „Wniebowstąpienie”, za oryginalny polski tekst dramatyczny – Michał Walczak za "Podróż do wnętrza pokoju" (reż. Paweł Miśkiewicz), za rolę kobiecą – Halina Łabonarska za "Klucz" Ludmiły Razumowskiej (reż. Wojciech Smarzowski), za rolę męską – Wojciech Zieliński za spektakl "Geza Dzieciak" Janosa Haya (reż. Zbigniew Brzoza).
Festiwalowi towarzyszyło seminarium „Teatr telewizji – wczoraj, dziś i jutro”, zorganizowane wspólnie przez Akademię Telewizyjna TVP S.A. i polską sekcję Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych z udziałem gości zagranicznych z Litwy, Mołdowy, Rumunii, Ukrainy, którzy przedstawili sytuację teatru w telewizji ich krajów. W panelu wystąpili: Krzysztof Domagalik (z redakcji literackiej Teatru TV), prof. Jerzy Limon (Wprowadzenie do teorii teatralnego widowiska telewizyjnego), prof. Andrzej Żurowski (Szekspir w Teatrze TVP), Wojciech Majcherek (Perspektywy polskiego teatru telewizyjnego), Tomasz Miłkowski (Mistrzowie Teatru TV) oraz goście zagraniczni: Nina Mazur i Olena Voronko (Ukraina), Dominic Dembinski (Rumunia) i Marija Tanana (Litwa) Dyskusję prowadzili: Jacek Snopkiewicz (szef Akademii Telewizyjnej) i Tomasz Miłkowski (prezes polskiej sekcji MSKT).
Temperatura dyskusji, zaangażowanie dyskutantów, wyrażających obawę o przyszłość telewizyjnej sceny wobec kurczącej się co roku liczby premier, dowodziła, że na teatr telewizji ciągle jeszcze ktoś czeka i liczy.
Dorobek konferencji zostanie opublikowany w osobnej książce, która ukaże się jeszcze w tym roku. Wystąpienia gości zagranicznych seminarium opublikuje „Yorick”. Na początek publikujemy tekst Tomasza Miłkowskiego o Mistrzach Teatru TV.

Leave a Reply