Zielona Góra winobraniowo, z festiwalem Monte Verde i Gombrowiczem

Teatr Lubuski w dniach 2-9 września zaprasza, jak co roku, na Winobraniowe Spotkania Teatralne. Oto repertuar :

2.09.2017 godz. 17.00 i 20.00    „Single po japońsku” Teatr My
3.09.2017 godz. 17.00 i 20.00 „Old Love” Teatr Gudejko
5.09.2017 godz. 19.00 „Nic nie gra” Wrocławski Teatr Komedia
6.09.2017 godz. 19.00 „Żona potrzebna od zaraz” Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
7.09.2017 godz. 19.00 „Grubaska” Teatr Miejski w Lesznie
8.09.2017 godz. 17.00 i 20.00 „Skok w bok” Teatr Capitol z Warszawy
9.09.2017 godz. 19.00 „Historie łóżkowe” Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy
10.09.2017 godz. 16.00 „Nie tylko kobieta” Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy
10.09.2017 godz. 19.00 „Małe zbrodnie małżeńskie” Teatr Miejski w Lesznie

W dniach 3-9 września  Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze i Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają uczestników święta Winobrania na MONTE VERDE FESTIVAL Teatrów Plenerowych. „W trakcie festiwalu zobaczymy klasyków polskich teatrów ulicznych i lokalne niezależne grupy teatralne. Teatry zaczarują widza formą widowiska plenerowego z całym jego rozmachem inscenizacyjnym i plastycznymi walorami: wykorzystaniem żywiołu ognia, szczudeł, rozbudowanych obiektów scenograficznych oraz poetyckimi obrazami posługującymi się metaforą. Festiwal odbywa się w ramach Dni Zielonej Góry. Winobranie 2017. Spektakle będą pokazywane na parkingu przy Palmiarni. Wstęp na nie jest wolny.”

Harmonogram wydarzeń:

03.09 (niedziela)
Teatr Biuro Podróży, „Carmen Funebre”, godz. 22:00

07.09 (czwartek)
Teatr Rozrywki Trójkąt, „Dawno, dawno temu…”, godz. 17:00
Pracownia Teatru Tańca, „Zabawa”, godz. 18:00
Teatr AKT(łac. actus = czyn) część dramatu, będąca względnie s..., „Poza czasem”, godz. 22:00

08.09 (piątek)
Interdyscyplinarna Grupa Teatralna ASOCJACJA2006, „Poszukiwacze św. Pawła”, godz. 18:00
Teatr Snów„Pokój”, godz. 22:00
Interdyscyplinarna Grupa Teatralna ASOCJACJA2006, IMPERIUM DOBRAWA – In bivio – Chrzest 1050 Rocznica Chrztu Polski, godz. 23:00

09.09 (sobota)
Teatr Snów, „Wyspa”, godz. 22:00
Terminus A Quo, „Czarownice”, godz. 23:00

 A już 7 października nowy spektakl Lubuskiego Teatru  i będzie to AKADEMIA PANA KLEKSA Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Od teatru :
To spektakl muzyczny, pełen wpadających w ucho piosenek (m.in. tych znanych z filmowej adaptacji książki) i tańca (choreografieautor układu tanecznego w spektaklu baletowym albo w innego... przygotował Jarosław Staniek wielokrotny Mistrz Polski breakdance, autor choreografii(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u... do polskich adaptacji musicali m.in.”Grease”, „West Side Story”, „Jesus Christ Superstar” czy „Chicago”). Świat fantazji niezwykłej Akademii współtworzą zmieniające się, barwne projekcje multimedialne, a także wybrzmiewa on w całej formie scenicznej – pełnej umowności, zapraszającej młodą publiczność do uruchomienia wyobraźni.

Reżyser tak podkreśla najważniejsze wątki przedstawienia:
„Cześć. Jestem Adaś. Adaś Niezgódka. Mam dziesięć lat. I generalnie nic mi się nie udaje…” Tak zaczyna się nasza Akademia Pana Kleksa. To muzyczna, kolorowa i zarazem teatralna podróż do świata, gdzie dziecko to nie tylko dziecko, ale także partner do rozmowy – ze swoim światem, kompleksami, strachami, ale też ogromnymi zaletami. Do świata, gdzie dobro, to szacunek do innych, do ich słabości, tajemnic ale i odmienności. Do świata w którym najbardziej wykluczeni stają się najbardziej potrzebni. I do świata, w którym granice wyobraźni nie istnieją. Bo świat to ramy, które często zakładamy sobie sami na głowy, oczy i uszy… Ale także często zakładając je naszym dzieciom, zabijamy w nich to co najcenniejsze – indywidualizm.

Akademia Pana Ambrożego Kleksa to miejsce, gdzie tolerancja + dziecko = człowiek. To tak proste równanie, że aż za często o tym zapominamy. Czy nasz Adaś uwierzy w siebie i w swoje siły. Czy jego słabości staną się jego atutami? Czy Ambroży Kleks uratuje świat fantazji przed niszczycielską siłą zła? I gdzie jest magiczny guzik Mateusza? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w naszym spektaklu… a raczej w Akademii Ambrożego Kleksa… Bo ona może być za każdym rogiem.”

Obsada:

Alicja Juszkiewicz – Iwona
Sebastian Grek – Król Ignacy
Bożena Borowska-Kropielnicka – Królowa Małgorzata
Grzegorz Gołaszewski – Książę Filip
Antonina Choroszy – Szambelan
Martyna Zaremba-Maćkowska – Iza
Łukasz Chrzuszcz – Cyryl
Michał Kocurek – Cyprian
Edyta Łukaszewska – Ciotka
Michał GrudzińskiAleksander Machalica/Tadeusz Drzewiecki – Loża Starszych Panów
Mateusz Ławrynowicz – Inocenty

A 28 października na Scenie Kamerlnej odbędzie się premiera pt. TANCERZ MECENASA KRAYKOWSKIEGO Witolda Gombrowicza. Adaptacja(łac. adaptare = przystosowywać), przystosowanie utworu li... i reżyseria: Jacek Bunsch.

Kim jest Tancerz – Tancerz mecenasa Kraykowskiego? Wielbicielem, prześladowcą, czy po prostu współczesnym stalkerem? Naznaczony niezwykłą i tajemniczą chorobą – epilepsją – czuje się przez ową świętą przypadłość namaszczony. Jego relacja z mecenasem, człowiekiem sukcesu i doskonałego porządku świata, rozpięta została pomiędzy miłością a nienawiścią, jednoczesnym wznoszeniem ołtarza i bluźnierczym pragnieniem obalenia. Czyżby to była zależność syn-ojciec, a w ostateczności człowiek-bóg? Wszystko rozgrywa się w transowym rytmie karnawałowego śmiechu, frenetycznego tańca, który stwarza i niszczy. W takim obrazie rzeczywistości nie sposób utrzymać równowagę, oddzielić tonację serio od kpiny. Ale czyż nie jest to niezwykle aktualna wizja świata, który nas otacza? Świata, w którym prawdziwa tragedia natychmiast wykrzywia się w groteskę. W gombrowiczowskim kościele ludzkim jeden stwarza drugiego, wywyższa i podnosi do godności króla niedotykalnego, by potem – jak króla karnawałowego – dotknąć go i strącić. Nie dajmy się zwieść – pod maską śmiechu i zabawy czai się groza.(Jacek Bunsch)

Scenografia i kostiumy: Natalia Kornecka, muzyka: Janusz Grzywacz, plastyka ruchu: Paweł Matyasik, projekcje: Jacek Katos.

Obsada : James Malcolm, Lech Mackiewicz, Joanna Świrska.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Dodaj komentarz