Zielona Góra winobraniowo, z festiwalem Monte Verde i Gombrowiczem

Teatr Lubuski w dniach 2-9 września zaprasza, jak co roku, na Winobraniowe Spotkania Teatralne. Oto repertuar :

2.09.2017 godz. 17.00 i 20.00    „Single po japońsku” Teatr My
3.09.2017 godz. 17.00 i 20.00 „Old Love” Teatr Gudejko
5.09.2017 godz. 19.00 „Nic nie gra” Wrocławski Teatr Komedia
6.09.2017 godz. 19.00 „Żona potrzebna od zaraz” Teatr im. J. Osterwy z Gorzowa Wlkp.
7.09.2017 godz. 19.00 „Grubaska” Teatr Miejski w Lesznie
8.09.2017 godz. 17.00 i 20.00 „Skok w bok” Teatr Capitol z Warszawy
9.09.2017 godz. 19.00 „Historie łóżkowe” Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy
10.09.2017 godz. 16.00 „Nie tylko kobieta” Teatr im. A. Mickiewicza z Częstochowy
10.09.2017 godz. 19.00 „Małe zbrodnie małżeńskie” Teatr Miejski w Lesznie

W dniach 3-9 września  Lubuski Teatr im. L. Kruczkowskiego w Zielonej Górze i Zielonogórski Ośrodek Kultury zapraszają uczestników święta Winobrania na MONTE VERDE FESTIVAL Teatrów Plenerowych. „W trakcie festiwalu zobaczymy klasyków polskich teatrów ulicznych i lokalne niezależne grupy teatralne. Teatry zaczarują widza formą widowiska plenerowego z całym jego rozmachem inscenizacyjnym i plastycznymi walorami: wykorzystaniem żywiołu ognia, szczudeł, rozbudowanych obiektów scenograficznych oraz poetyckimi obrazami posługującymi się metaforą. Festiwal odbywa się w ramach Dni Zielonej Góry. Winobranie 2017. Spektakle będą pokazywane na parkingu przy Palmiarni. Wstęp na nie jest wolny.”

Harmonogram wydarzeń:

03.09 (niedziela)
Teatr Biuro Podróży, „Carmen Funebre”, godz. 22:00

07.09 (czwartek)
Teatr Rozrywki Trójkąt, „Dawno, dawno temu…”, godz. 17:00
Pracownia Teatru Tańca, „Zabawa”, godz. 18:00
Teatr AKT, „Poza czasem”, godz. 22:00

08.09 (piątek)
Interdyscyplinarna Grupa Teatralna ASOCJACJA2006, „Poszukiwacze św. Pawła”, godz. 18:00
Teatr Snów„Pokój”, godz. 22:00
Interdyscyplinarna Grupa Teatralna ASOCJACJA2006, IMPERIUM DOBRAWA – In bivio – Chrzest 1050 Rocznica Chrztu Polski, godz. 23:00

09.09 (sobota)
Teatr Snów, „Wyspa”, godz. 22:00
Terminus A Quo, „Czarownice”, godz. 23:00

 A już 7 października nowy spektakl Lubuskiego Teatru  i będzie to AKADEMIA PANA KLEKSA Jana Brzechwy w adaptacji i reżyserii Jerzego Jana Połońskiego. Od teatru :
To spektakl muzyczny, pełen wpadających w ucho piosenek (m.in. tych znanych z filmowej adaptacji książki) i tańca (choreografie przygotował Jarosław Staniek wielokrotny Mistrz Polski breakdance, autor choreografii do polskich adaptacji musicali m.in.”Grease”, „West Side Story”, „Jesus Christ Superstar” czy „Chicago”). Świat fantazji niezwykłej Akademii współtworzą zmieniające się, barwne projekcje multimedialne, a także wybrzmiewa on w całej formie scenicznej – pełnej umowności, zapraszającej młodą publiczność do uruchomienia wyobraźni.

Reżyser tak podkreśla najważniejsze wątki przedstawienia:
„Cześć. Jestem Adaś. Adaś Niezgódka. Mam dziesięć lat. I generalnie nic mi się nie udaje…” Tak zaczyna się nasza Akademia Pana Kleksa. To muzyczna, kolorowa i zarazem teatralna podróż do świata, gdzie dziecko to nie tylko dziecko, ale także partner do rozmowy – ze swoim światem, kompleksami, strachami, ale też ogromnymi zaletami. Do świata, gdzie dobro, to szacunek do innych, do ich słabości, tajemnic ale i odmienności. Do świata w którym najbardziej wykluczeni stają się najbardziej potrzebni. I do świata, w którym granice wyobraźni nie istnieją. Bo świat to ramy, które często zakładamy sobie sami na głowy, oczy i uszy… Ale także często zakładając je naszym dzieciom, zabijamy w nich to co najcenniejsze – indywidualizm.

Akademia Pana Ambrożego Kleksa to miejsce, gdzie tolerancja + dziecko = człowiek. To tak proste równanie, że aż za często o tym zapominamy. Czy nasz Adaś uwierzy w siebie i w swoje siły. Czy jego słabości staną się jego atutami? Czy Ambroży Kleks uratuje świat fantazji przed niszczycielską siłą zła? I gdzie jest magiczny guzik Mateusza? Na te wszystkie pytania znajdziecie odpowiedź w naszym spektaklu… a raczej w Akademii Ambrożego Kleksa… Bo ona może być za każdym rogiem.”

Obsada:

Alicja Juszkiewicz – Iwona
Sebastian Grek – Król Ignacy
Bożena Borowska-Kropielnicka – Królowa Małgorzata
Grzegorz Gołaszewski – Książę Filip
Antonina Choroszy – Szambelan
Martyna Zaremba-Maćkowska – Iza
Łukasz Chrzuszcz – Cyryl
Michał Kocurek – Cyprian
Edyta Łukaszewska – Ciotka
Michał GrudzińskiAleksander Machalica/Tadeusz Drzewiecki – Loża Starszych Panów
Mateusz Ławrynowicz – Inocenty

A 28 października na Scenie Kamerlnej odbędzie się premiera pt. TANCERZ MECENASA KRAYKOWSKIEGO Witolda Gombrowicza. Adaptacja i reżyseria: Jacek Bunsch.

Kim jest Tancerz – Tancerz mecenasa Kraykowskiego? Wielbicielem, prześladowcą, czy po prostu współczesnym stalkerem? Naznaczony niezwykłą i tajemniczą chorobą – epilepsją – czuje się przez ową świętą przypadłość namaszczony. Jego relacja z mecenasem, człowiekiem sukcesu i doskonałego porządku świata, rozpięta została pomiędzy miłością a nienawiścią, jednoczesnym wznoszeniem ołtarza i bluźnierczym pragnieniem obalenia. Czyżby to była zależność syn-ojciec, a w ostateczności człowiek-bóg? Wszystko rozgrywa się w transowym rytmie karnawałowego śmiechu, frenetycznego tańca, który stwarza i niszczy. W takim obrazie rzeczywistości nie sposób utrzymać równowagę, oddzielić tonację serio od kpiny. Ale czyż nie jest to niezwykle aktualna wizja świata, który nas otacza? Świata, w którym prawdziwa tragedia natychmiast wykrzywia się w groteskę. W gombrowiczowskim kościele ludzkim jeden stwarza drugiego, wywyższa i podnosi do godności króla niedotykalnego, by potem – jak króla karnawałowego – dotknąć go i strącić. Nie dajmy się zwieść – pod maską śmiechu i zabawy czai się groza.(Jacek Bunsch)

Scenografia i kostiumy: Natalia Kornecka, muzyka: Janusz Grzywacz, plastyka ruchu: Paweł Matyasik, projekcje: Jacek Katos.

Obsada : James Malcolm, Lech Mackiewicz, Joanna Świrska.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply