Przejdź do treści

NAPIS w Ateneum – na premierze pojawi się autor Gerald Sibleyras

„Święto chleba jest ekstra! To moje ulubione święto” – mówi w jednej ze scen spektaklu „Napis” pani Lebrun (Paulina Gałązka). W Polsce takiego święta nie mamy, w końcu Francją, gdzie jest tak popularne, nie jesteśmy, ale mamy pewność, że widzowie sobotniej premiery sztuki Geralda Sibleyrasa wyreżyserowanej na Scenie 20 przez Artura Tyszkiewicza poczują coś z atmosfery tej ulicznej fiesty… A co dokładnie? Proszę wybaczyć – to do sobotniego wieczora musi pozostać tajemnicą.

Nie jest sekretem natomiast, że na premierze „Napisu” pojawi się autor przebojowej komedii Gerald Sibleyras, który przyjął zaproszenie do Ateneum.
Sztuki Sibleyrasa są seryjnie nominowane do najważniejszych paryskich nagród teatralnych Molierów, w kolejce do ich realizacji ustawiają się najbardziej prestiżowe sceny. Najbardziej znanym dramatem pisarza pozostaje „Napis” (pozostałe to m.in. znane w Polsce „Taniec albatrosa” oraz „Berlin, Berlin”).

Przedsmak tego, co czeka nas w sobotę, 24 lutego 2024, na Scenie 20, w czwartek poznali goście próby medialnej, podczas której pokazano fragmenty spektaklu. Przyjęto je znakomicie, co jeszcze zaostrzyło apetyty przed premierą.

Przypomnijmy więc tylko, że „Napis” to brawurowa komedia i ostra diagnoza współczesnego społeczeństwa w jednym. Oto elegancka paryska kamienica, mieszkańcy bardzo sobie cenią samych siebie i święty spokój. Lecz oto ktoś w bardzo eleganckiej windzie napisał grube wyzwisko pod adresem nowego lokatora, sympatycznego pana Lebruna. I oto z pozoru błahe zdarzenie wywołuje lawinę śmiesznych i strasznych zdarzeń. Lebrun zaczyna własne śledztwo, a w grzecznych i układnych jego sąsiadach budzą się prawdziwe demony. Będzie drapieżnie i zaskakująco, bo jakże by inaczej, skoro obsadę przedstawienia tworzy creme de la creme Ateneum – Grzegorz Damięcki, Paulina Gałązka, Emilia Komarnicka-Klynstra, Bartłomiej Nowosielski, Marzena Trybała, Krzysztof Tyniec. Całość reżyserował spec na specami, dyrektor Ateneum Artur Tyszkiewicz.


Leave a Reply