STUDIO teatrgaleria: Teatralne crime story „Polowanie na osy Historia na śmierć i życie” w reżyserii Natalii Korczakowskiej. Prapremiera: 24 listopada 2023

Jedna z najgłośniejszych i najbardziej szokujących zbrodni lat 90. w Polsce. Napad rabunkowy, który zakończył się brutalnym morderstwem. Sprawcy: troje maturzystów. Wyrok: kara dożywotniego więzienia. Przed rozpoczęciem procesu odbywa się medialny spektakl. Głodne sensacji media wykonują egzekucję publiczną na wizerunku Moniki O. i  opisują ją jako chłodno kalkulującą manipulatorkę i prowodyrkę napadu, inne porównują ją do zwierzęcia i bestii.

Wojciech Tochman w opowieści dokumentalnej „Historia na śmierć i życie” (Wydawnictwo Literackie) postawił całą sprawę w nowym świetle. Obnażył mechanizmy presji publicznej i podważył sens kary dożywocia. Autor składa też hołd wybitnej reporterce Lidii Ostałowskiej. To ona pierwsza zaczęła dokumentować tę długą historię. 

Polowanie na osy. Historia na śmierć i życie” na podstawie książki Wojciecha Tochmana i w reżyserii Natalii Korczakowskiej to historia o wymiarze uniwersalnym. Korczakowska tematem zbrodni i kary zajmuje się od początku swojej pracy artystycznej. System opresji, kontroli i egzekucji publicznej pojawił się już we wcześniejszych realizacjach reżyserki, m. in.: w Elektrze” według Eurypidesa, Pasażerce” Zofii Posmysz. Spektakl jest kontynuacją jej zainteresowań tym tematem. 

Od czasów starożytnych rolą teatru była refleksja nad sprawiedliwością, badanie paradoksów prawa, kwestie winy oraz kary. W Polsce, w październiku, zostały zaostrzone najcięższe kary więzienia. W ten sposób praktycznie odbiera się skazanym możliwość powrotu do społeczeństwa. – podkreśla Natalia Korczakowska reżyserka spektaklu i dyrektorka artystyczna STUDIO.

Na Dużej Scenie razem z Danielem Doboszem, Wiktorią Kruszczyńską, Dominiką Ostałowską, Mają Pankiewicz, Bartoszem Porczykiem, Haliną Rasiakówną (nagranie), Sonią Roszczuk, Robem Wasiewiczem, Eweliną Żak i muzykiem The Blu Mantic zanurzymy się w teatralną narrację o pierwszej kobiecie skazanej na dożywocie w Polsce. Prapremiera spektaklu już 24 listopada 2023.

W ramach pracy nad spektaklem wspólnie z Fundacją Dom Kultury w Areszcie Śledczym na Grochowie odbył się cykl warsztatów dla osadzonych z udziałem realizatorów spektaklu. Dział Edukacji i Projektów Społecznych będzie kontynuował tę pracę. W ramach warsztatów „Elementarz Teatralny” osadzone zapoznają się z technikami pracy scenicznej oraz pracy nad rolą w teatrze. Zajęcia będą poświęcone m.in.: budowaniu postaci, pisaniu scenariusza, projektowaniu scenografii i kostiumów. Finałem działań będzie pokaz spektaklu teatralnego skierowanego do dzieci osadzonych.

Polowania na osy. Historia na śmierć i życie”, reż. Natalia Korczakowska

Na podstawie książki Wojciecha Tochmana „Historia na śmierć i życie”

Prapremiera: 24 listopada o godz. 19.00

Kolejne spektakle: 25, 26, 28 listopada, 15, 17, 19, 20 grudnia 2023

AUTOR KSIĄŻKI: Wojciech Tochman

REŻYSERIA: Natalia Korczakowska

ADAPTACJA TEKSTU: Natalia Korczakowska, Marcin Cecko

DRAMATURGIA: Marcin Cecko

SCENOGRAFIA I KOSTIUMY: Marek Adamski

ASYSTENT KOSTIUMOGRAFA: Marcin Żak

MULTIMEDIA: Marek Kozakiewicz

OPERATORZY KAMER: Gloria Grünig, Janusz Szymański

ANIMACJE: Marcin Kosakowski

MUZYKA: The Blu Mantic & L.Ø.V. Music Group

REŻYSERIA ŚWIATEŁ: Bartosz Nalazek

CHOREOGRAFIA: Ramona Nagabczyńska, Karolina Kraczkowska

ASYSTENT REŻYSERA: Marcel Osowicki

KIEROWNICZKA PRODUKCJI: Monika Balińska

ASYSTENTKA PRODUKCJI: Buzia Gręda

INSPICJENTKA: Zuzanna Prusińska

OBSADA: Daniel Dobosz, Wiktoria Kruszczyńska, Dominika Ostałowska, Maja Pankiewicz, Bartosz Porczyk, Halina Rasiakówna (nagranie), Sonia Roszczuk, The Blu Mantic, Rob Wasiewicz, Ewelina Żak.

Bilety na spektakle i wydarzenia dostępne są na teatrstudio.pl/pl/repertuar i w kasie teatru po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej 505 106 891 lub mailowej bilety@teatrstudio.pl. Specjalne oferty dla publiczności czekają w newsletterze STUDIO, wystarczy się tylko zapisać. Z myślą o widzach o skromniejszych zasobach finansowych trwa akcja promocyjna „Stać Cię na teatr”.

STUDIO teatrgaleria

pl. Defilad 1 (wejście od ul. Marszałkowskiej), Warszawa

www.teatrstudio.pl

Leave a Reply