Przejdź do treści

DWA DNI Z SYNEM w WTW

Już 27 marca, o godz. 19:00, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru zapraszamy na wrocławską premierę monodramu Zdzisława Kuźniara (scenariusz, reżyseria i wykonanie) pt. Dwa dni z synem, który był prezentowany na 36. Toruńskich Spotkaniach Teatrów Jednego Aktora.

Monodram Zdzisława Kuźniara to opowieść o spotkaniu starego człowieka z synem, który odwiedza go po raz pierwszy po dwudziestu latach, niestety pojawia się tylko na dwa dni. Ojciec myśli, że syn przyjechał się z nim zobaczyć, tymczasem okazuje się, że cel wizyty jest zupełnie inny.

– Każdego, kto przychodzi na Dwa dni z synem, coś nurtuje, w każdym odzywa się poczucie winy. Pewien przedstawiciel branży filmowej powiedział mi, że po obejrzeniu tego monodramu od razu chciał zatelefonować do swojego ojca – mówi Zdzisław Kuźniar. I dodaje, że nie ma pretensji do życia, a spotkanie z samym sobą nie należy do rzeczy łatwych, ale jest konieczne dla uporządkowania swoich spraw oraz odzyskania wewnętrznego spokoju.

– Mimo 92 lat na karku, nigdy nie przyjmowałem mojego wieku do wiadomości. Starość ma różne oblicza, ale nie da się jej uniknąć, można ją tylko oswoić, a to tylko od nas zależy, kiedy wprowadzimy ją do swojego życia – mówi w monodramie jego scenarzysta, reżyser i wykonawca.

Zdzisław Kuźniar to wybitny aktor teatralny i filmowy, od 1961 roku związany z Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Współpracował między innymi z Andrzejem Witkowskim, Helmutem Kajzarem, Kazimierzem Braunem, Jerzym Jarockim, Krystyną Meissner, Piotrem Cieplakiem, Janem Klatą. Zagrał ponad dziewięćdziesiąt ról teatralnych na scenach Poznania, Gdańska i Wrocławia. W ostatnich latach występował w Balladynie, Trans-Atlantyku, Garniturze prezydenta i Pidżamowcach we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz w Ziemi obiecanej i Sprawie Dantona w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Jest znany z ról w filmach Tadeusza Chmielewskiego, Sylwestra Chęcińskiego, Wojciecha Jerzego Hasa czy Juliusza Machulskiego. Został uhonorowany między innymi Nagrodą Towarzystwa Miłośników Wrocławia, Nagrodą artystyczną Miasta Wrocławia, „Złotą Iglicą”, medalem „Zasłużony dla Wrocławia”, Certyfikatem AICT im. Edwarda Csato, oraz odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze „Gloria Artis”.

W programie:

– wrocławska premiera monodramu Zdzisława Kuźniara pt. Dwa dni z synem

– odczytanie orędzia na Międzynarodowy Dzień Teatru

– wystąpienie Wiesława Gerasa

wręczenie wyróżnienia towarzystwa Miłośników Wrocławia DIAMENT WROCŁAWIA: Elżbiecie Golińskiej, Jerzemu Senatorowi oraz Maciejowi Tomaszewskiemu

– spotkanie z artystami w foyer.

Michał Hernes

specjalista ds. mediów

Wrocławski Teatr Współczesny

Leave a Reply