TANGO w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego w stołecznym Teatrze Polskim

O czym jest „Tango”? O społeczeństwie. O teatrze i artystach. O wolności. O wartościach. O władzy.

„Tango” to także opowieść o ludziach, którzy stoją za kształtem świata – porządkiem, chaosem, terrorem. U Mrożka to jedna, wybuchowa rodzina. Świat w mikroskali, uczucia w skali makro. Ktoś kogoś udaje, coś ukrywa, ktoś oszukuje, ktoś inny daje się oszukać, każdy o czymś marzy, czegoś się wstydzi, ktoś cierpi. Tekst napisany blisko sześćdziesiąt lat temu stawia pytanie, na które nieustannie szukamy odpowiedzi. Kim jesteśmy, gdy zdejmiemy maski?

W „Tangu” dwa zwierciadła – sztuki i rzeczywistości – odbijają światy, które wzajemnie się sobie przyglądają. Jesteśmy świadkami dramatu, a może farsy? Ludzkiej, rodzinnej, społecznej, politycznej? „Tango” to utwór, który może śmieszyć, do czasu… Rewolucja konserwatysty Artura kontra liberalne poglądy Stomila. Metafora aż nazbyt czytelna. A wyobraźnia podpowiada, że finał tej historii jest początkiem innej opowieści, której bohaterami możemy być my sami.

W 2023 roku przypada 110. rocznica otwarcia Teatru Polskiego i 10. rocznica śmierci Sławomira Mrożka. Premiera „Tanga” w reżyserii Wawrzyńca Kostrzewskiego zainauguruje cykl wydarzeń poświęconych obu tym rocznicom.

.

TWÓRCY:

Autor: Sławomir Mrożek Reżyseria: Wawrzyniec Kostrzewski Dekoracje i kostiumy: Anna Adamek Muzyka: Piotr Łabonarski Reżyseria światła: Paulina Góral Inspicjent/ Asystent reżysera: Katarzyna Bocianiak Producent wykonawczy: Justyna Kowalska

OBSADA:

Artur: Paweł Krucz

Ala: Anna Cieślak

Edek: Marcin Jędrzejewski

Stomil: Adam Cywka

Eleonora: Ewa Makomaska

Eugenia: Halina Łabonarska

Eugeniusz: Jerzy Schejbal

Leave a Reply