Przejdź do treści

8 dych Kierca

W sobotę, 21 stycznia, na Dużej Scenie Wrocławskiego Teatru Współczesnego odbędzie się benefis z okazji 80. urodzin Bogusława Kierca – wybitnego aktora, reżysera, poety, eseisty, redaktora tekstów Rafała Wojaczka i pedagoga, od ponad 22 lat związanego z naszą sceną. W programie wydarzenia spektakl muzyczny Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniuW oczy zagląda wam i głośno gada – monodram oparty na wierszach Adama Mickiewicza.

Bogusław Kierc (1943) jest absolwentem Wydziału Aktorskiego w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Jako poeta zadebiutował w 1961 roku, a cztery lata później – również jako debiutant – zagrał jedną z głównych ról w filmie Popioły Andrzeja Wajdy. Dopiero później rozpoczęła się jego przygoda z teatrem. Był aktorem Wrocławskiego Teatru Współczesnego w latach 1967-1973 i 1976-1984, a od 2000 roku znów jest związany z WTW. Na naszych scenach zagrał m.in. w spektaklach: Paternoster Helmuta Kajzara w reż. Jerzego Jarockiego (1970), Leonca i Lena Georga Buchnera w reż. Henryka Tomaszewskiego (1971), Odejście głodomora Tadeusza Różewicza w reż. Helmuta Kajzara (1977), Operetka Witolda Gombrowicza w reż. Kazimierza Brauna (1977) i Bramy raju Jerzego Andrzejewskiego w reż. Pawła Passiniego (2014).

Wyreżyserował spektakle m.in. w Teatrze Współczesnym we Wrocławiu, Teatrze Lalek w Wałbrzychu, Lubuskim Teatrze im. Leona Kruczkowskiego w Zielonej Górze i Teatrze Banialuka w Bielsku-Białej. W latach 1990-92 był dyrektorem artystycznym Teatru Współczesnego w Szczecinie. Współpracuje z łódzkim teatrem LOGOS jako reżyser, aktor, scenograf i autor scenariuszy.

Przez wiele lat wykładał w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im L. Solskiego we Wrocławiu (obecnie Akademia Sztuk Teatralnych, filia we Wrocławiu ). To laureat Srebrnego Medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2010).

W spektaklu Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniu, oprócz Bogusława Kierca, wystąpią: tancerka Franciszka Kierc-Franik oraz kontrabasista i kompozytor, Lech Wieleba.

Franciszka Kierc-Franik to wieloletnia solistka Bałtyckiego Teatru Tańca. Pracowała ze znanymi choreografami, m.in. z Izadorą Weiss, Jiřím Kyliánem, Emilem Wesołowskim i Patrickiem Delcroix. Uczestniczyła w wielu międzynarodowych festiwalach (Bangkok, Bielefeld, Stambuł, Warszawa, Poznań). Laureatka wielu konkursów i nagród m.in. Nagrody Prezydenta Miasta Gdańska oraz Marszałka Województwa Pomorskiego za rolę Julii w spektaklu Romeo i Julia w choreografii Izadory Weiss oraz Nagrody im. Jana Kiepury dla najlepszej tancerki roku 2009. Na XX Międzynarodowym Festiwalu Szekspirowskim w Gdańsku (2016), zainspirowana Sonetem 144, wystąpiła z własnym monodramem Dwa ukochania.

Lech Wieleba jest absolwentem gdańskiej Akademii Muzycznej i Berklee School of Music w Bostonie.Grał w Orkiestrze Opery i Filharmonii Bałtyckiej i w wielu europejskich zespołach. Pisze też muzykę dla teatru i telewizji. Od 1984 roku mieszka i pracuje za granicą. Jest twórcą projektu „Poetic Jazz”.

Obsada

Bogusław Kierc:

Tak się leci czyli krótkie opowiadania o przemijaniu

(kreacja zbiorowa)

wiersze: Bogusław Kierc
muzyka: Lech Wieleba
ruch sceniczny: Franciszka Kierc – Franik
Bogusław Kierc – wiersze, Franciszka Kierc-Franik – taniec, Lech Wieleba – kontrabas.
premiera: 5 listopada 2017 r.

W oczy zagląda wam i głośno gada

Monodram Bogusława Kierca oparty na tekstach Mickiewicza.

Leave a Reply