Nigdy nie będziesz szła sama. Kubisiak – Miętus – Nasierowska”

Premiera 13. tomu serii „Nowa dramaturgia TR”
19 grudnia o godz. 19:00 na scenie TR Warszawa/Marszałkowska 8 odbędzie się premiera zbioru dramatów „Nigdy nie będziesz szła sama”, wydanego przez TR Warszawa w serii „Nowa dramaturgia TR”. Tom zawiera trzy teksty, nagrodzone w konkursie dramaturgicznym pod tym samym tytułem, zorganizowanym przez teatr w sezonie 2021/2022. W spotkaniu i rozmowie wokół książki wezmą udział autorki i autor nagrodzonych sztuk: Daria Kubisiak, Agnieszka Nasierowska i Marcin Miętus oraz autorka wstępu, krytyczka literatury i publicystka kulturalna Karolina Felberg. Spotkanie poprowadzi Roman Pawłowski, pełnomocnik dyrektora ds. programowych.
Konkurs dramaturgiczny pod hasłem „Nigdy nie będziesz szła sama” był głównym wydarzeniem programu „Porozmawiajmy o aborcji”, realizowanego w TR Warszawa w sezonie 2021/2022. Celem konkursu było pobudzenie do refleksji na temat problematyki praw kobiet i aborcji wśród twórców i twórczyń, odbiorców i odbiorczyń teatru oraz stworzenie impulsu do powstania tekstów dramatycznych, poświęconych tej tematyce.
Komisja artystyczna pod przewodnictwem pisarki Sylwii Chutnik, kuratorki cyklu „Porozmawiajmy o aborcji”, zakwalifikowała do finału konkursu trzy utwory dramatyczne:
WYPARTE Darii Kubisiak – za znalezienie szczerej formy teatralnej dla intymnego doświadczenia, związanego z przemocą seksualną. Więcej o dramacie można dowiedzieć się tutaj.
WIELKI WYBUCH Agnieszki Nasierowskiej – za radykalny językowo i groteskowy obraz polskiej rzeczywistości w kontekście walki o prawo do aborcji. Więcej o dramacie można dowiedzieć się tutaj.
GRUPA WSPARCIA IM. BOYA-ŻELEŃSKIEGO Marcina Miętusa – za autoironiczną próbę odnalezienia męskiej perspektywy na współczesne problemy kobiet. Więcej o dramacie można dowiedzieć się tutaj.
Publikowane w tomie teksty zostały rozwinięte w trakcie warsztatów dramaturgicznych i zaprezentowane w formie czytań performatywnych w TR Warszawa w maju 2022 roku. Książkę będzie można zakupić na miejscu. Spotkanie będzie transmitowane na Facebooku TR Warszawa.

Leave a Reply