Wkrótce premiera „Mizantropa” w Teatrze Narodowym

Szlachetność na afiszu. Jan Englert pracuje nad „Mizantropem” Molière’a. Premiera przedstawienia w Teatrze Narodowym 10 grudnia na scenie Studio.

Na premierze w 1666 roku w „Mizantropie” widziano satyrę na paryskie salony z ich snobizmem i hipokryzją. Ale Molière zawarł w utworze uniwersalne pytanie o sens postawy tytułowego bohatera. Kim jest Alcest – to szaleniec, który idzie na zatracenie, przegrany, cierpiący idealista, czy wściekły egocentryk, demonstracyjnie obnoszący się ze swoją szlachetnością?

„To wszystko nie jest jednoznaczne, w tym tkwi siła tego dramatu – mówi Jan Englert. – Alcest przez jednych uważany będzie za postać pozytywną, przez innych za irytującego zarozumialca. Ma odruchy prawdziwej szlachetności i nieprawdziwego nadęcia, jest autentyczny i wymyślony zarazem. Rozkrok między szlachetnością a interesownością, pychą a skromnością, między wyrzutami sumienia a własną korzyścią – to jest najciekawsze”.

Na scenie, w rytm melodii wiersza, potoczą się losy bohaterów, którzy próbują odnaleźć swoje miejsce w rzeczywistości, zapamiętale walczą o niezależność, a prowokując śmiech, odsłaniają gorycz i samotność. „Tutaj chodzi o proces usadawiania się w społeczeństwie, o stosunek do świata, w którym żyjemy, o empatię lub jej brak. »Mizantrop« jest o nas” – podkreśla reżyser.

„Mizantropa” reżyseruje Jan Englert. Autorką scenografii i kostiumów jest Martyna Kander, muzykę komponuje Paweł Paprocki, za reżyserię światła odpowiada Karolina Gębska. 

Na scenie zobaczymy: Grzegorza Małeckiego w roli Alcesta, Pawła Paprockiego – Filinta, Przemysława Stippę – Oronta. Celimeną jest Justyna Kowalska, Eliantą – Edyta Olszówka, Arsinoe – Beata Ścibakówna. W roli Akasta – Robert Jarociński, Klitandera – Hubert Paszkiewicz, Drewniakiem jest Robert Czerwiński, Baskiem – Damian Mirga, a Gwardzistą – Mariusz Urbaniec.

Kolejne zaplanowane przedstawienia:

11, 13, 14, 15 grudnia, godz. 19.00

26, 27 stycznia, godz. 19.00 oraz 28, 29 stycznia, godz. 16.00

24, 26 lutego, godz. 19.30 oraz 25 lutego, godz. 16.00

fot. Maciej Landsberg, projekt: Elipsy; Archiwum Artystyczne Teatru Narodowego

Leave a Reply