Przejdź do treści

85. urodziny MACIEJA PRUSA. Ad multos annos!

9 listopada Maciej Prus, jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów teatralnych, swego czasu zaliczany do grupy tzw. młodych zdolnych, kończy 85 lat. W tym dniu Zarząd polskiej sekcji AICT/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP składa jubilatowi najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności z nadzieją na dalsze lata jego twórczej zawodowo pracy.

Korzystamy z tej dobrej okazji, aby wyrazić wdzięczność za udzielane nam przez pana Macieja Prusa od wielu lat wsparcie. Od dziesięciu lat wchodzi w skład Kapituły Konkursu im. Andrzeja Żurowskiego, a kto choć raz w niej zasiadał, dobrze wie, że nie jest to obecność formalna – jego głębokie analizy tekstów, klarowność wywodu i trafność oceny w istotny sposób wpływają na jakość podejmowanych przez Kapitułę rozstrzygnięć. W przeszłości pan Maciej Prus wspierał także organizowane przez AICT warsztaty dla młodych krytyków, spotykając się z kandydatami na przyszłych recenzentów.

Maciej Prus jest dwukrotnym laureatem Nagrody AICT im. Stefana Treugutta za reżyserowane w Teatrze TVP spektakle wg ” Edwarda II” Marlowe’a i „Wyzwolenia” Wyspiańskiego”, w których dokonał zabiegu uwspółcześnienia klasyki, które polegało w pierwszym rzędzie na zaakcentowaniu przez twórcę tych spektakli współbrzmienia myślowego między odległymi epokami.

Ad multos annos, Drogi Jubilacie!

Zarząd polskiej sekcji AICT/ Klubu Krytyki Teatralnej SDRP

Maciej Prus urodził się 9 listopada 1937 roku w Samborze. Studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1961 roku ukończył Wydział Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, a w 1968 roku – Wydział Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.

W początkach swojej kariery aktorskiej współpracował z Jerzym Grotowskim. Jako aktor uświetniał także spektakle w krakowskich teatrach: 38, Starym i Rozmaitości oraz w Teatrze Narodowym w Warszawie, gdzie pracował również jako asystent reżysera.

We wczesnych latach siedemdziesiątych Maciej Prus był reżyserem w Teatrze Ateneum w Warszawie i Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Od 1977 roku piastował funkcję kierownika artystycznego i reżysera Teatru Muzycznego w Słupsku, a w latach 1980 – 1982 pracował na tych samych stanowiskach w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. Później został dyrektorem artystycznym Teatru Dramatycznego w Warszawie. Znakomity inscenizator pracował także dla Teatru Telewizji, dla którego wyreżyserował ponad dwadzieścia spektakli.

Świadectwem uznania zasług artysty na rzecz kultury polskiej jest uhonorowanie Nagrodą im. Konrada Swinarskiego, przyznawaną przez miesięcznik „Teatr”, a także odznaczenie Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

[Fot. Opera Nova/mat. Teatru]

Leave a Reply