Pełen urody spektakl – liryczny horror nawiązujący do „Alicji w krainie czarów” Lewisa Carrolla. Nie jest to bowiem jeszcze jedna adaptacja(łac. adaptare = przystosowywać), przystosowanie utworu li... nieśmiertelnej książki Carrolla (a były ich dziesiątki), ale oryginalny, błyskotliwie napisany dramat(gr. drama), rodzaj literacki (obok epiki i liryki), obejmuj... o dorastaniu, korzystający z motywów i niektórych pomysłów angielskiego pisarza. Stąd obecność w tym przedstawieniu usamodzielnionego uśmiechu Kota z Cheshire czy Królowej gotowej w każdej chwili ściąć wszystkich swoich poddanych i wielu innych postaci z ich obsesjami, zahamowaniami, lękami i tęsknotami. Dla starszych widzów to świat znajomy, dla młodszych spotkanie z umiejętnie wykreowaną szczególną aurą opowieści Carrolla.
Cytowane i przetworzone motywy składają się na opowieść o współczesnej dziewczynce wkraczającej w dorosłość, o lękach i strachach dotykających młodych ludzi szukających odpowiedzi na najważniejsze pytanie: kim jestem. Z tym pytaniem zmaga się tytułowa Alicja (Katarzyna Ucherska)
Świetnie to wszystko zostało zakomponowane i zagrane – aktorzy, cała obsada, grają zachwycająco, tworząc soczyste portrety bohaterów, budując napięcia i nierzadko absurdalne relacje. To jest na pewno Alicja naszych czasów o bardzo szerokim adresie – dla dzieci w każdym wieku.
ALICJA W KRAINIE SNÓW Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, Wawrzyńca Kostrzewskiego, z inspiracji „Alicją w Krainie czarów’ Lewisa Carrolla, reżyseria Wawrzyniec Kostrzewski, muzyka Piotr Łabonarski, scenografia Anna Adamek, światło Paulina Góral, projekcje Jagoda Chalcińska, ruch sceniczny Inga Pilichowska. Teatr Ateneum im. Stefana Jaracza, premiera 5 listopada 2022.