Przejdź do treści

NIECZUŁOŚĆ w 62. Dyskusyjnym Klubie Teatralnym WYBRZEŻA


Zapraszamy Państwa na 62. Dyskusyjny Klub Teatralny poświęcony spektaklowi NIECZUŁOŚĆ Martyny Bundy. Weźmie w nim udział reżyserka Lena Frankiewicz i zespół aktorski. Spotkanie odbędzie się w środę, 5 października o godzinie 21.00 na Scenie Malarnia. Wstęp wolny.

O SPEKTAKLU

W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX wieku, która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego jądra mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom. Martyna Bunda w swojej powieści NIECZUŁOŚĆ pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. Kaszubskie herstory opowiadane w wielogłosowej narracji skatalogowanej niechronologicznie, a według pór roku to też opowieść uniwersalna, w której do głosu wreszcie dochodzą nasze przodkinie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak one.

„Kobieca, kaszubska i wiejska saga rodzinna Martyny Bundy na scenie gdańskiego Wybrzeża zmienia się w polifoniczną i płynącą przez dekady pieśń.[…] Całość ma wymiar uniwersalny i, co może najważniejsze, skłania do wejścia na deski własnego domu rodzinnego i przyjrzenia się tym, które go przez pokolenia budowały. ”

Aneta Kyzioł, Polityka

na podstawie powieści Martyny Bundy
NIECZUŁOŚĆ
Reżyseria: Lena Frankiewicz
Adaptacja i dramaturgia: Zuzanna Bojda
Scenografia i kostiumy: Arek Ślesiński
Muzyka: Olo Walicki
Ruch sceniczny: Ula Zerek
Światła: Damian Pawella
Konsultacje wokalne: Agnieszka Kamińska
Projekt plakatu: Maja Wolna

W spektaklu występują: Sylwia Góra – Rozela, Agata Bykowska – Truda, Justyna Bartoszewicz – Gerta, Dorota Androsz – Ilda, Abram, Jakob, Jan, Magdalena Boć – Marguerite, Tadeusz, Edward, Marzena Nieczuja Urbańska – La Lobita, Kura Agatka, Świnka Dropiata.

Asystent reżysera, inspicjent/sufler: Katarzyna Wołodźko

Prapremiera: 12 listopada 2021 roku na Scenie Malarnia

Czas: 1 godzina 55 minut (bez przerw)

Spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia.

O DYSKUSYJNYM KLUBIE TEATRALNYM

Celem Dyskusyjnego Klubu Teatralnego jest stworzenie miejsca otwartej dyskusji pomiędzy publicznością, twórcami i współtwórcami spektaklu. Chcemy nie tylko stworzyć widzom możliwość skonfrontowania swoich wrażeń i rozmowy o przedstawieniu, ale także sprowokować do podjęcia szerszej, wychodzącej poza ramy teatru dyskusji. Wszyscy uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Teatralnego otrzymają kupony rabatowe uprawniające do zakupu 2 biletów w cenie 30 zł na spektakle grane w nadchodzącym miesiącu. Osoby, które zbiorą minimum 5 kuponów otrzymają Kartę Przyjaciela Teatru upoważniającą do rabatu przy zakupie biletów w ciągu całego sezonu.

-- 
Grzegorz Kwiatkowski

Leave a Reply