Na 10 grudnia Teatr Kochanowskiego w Opolu zapowiada premierę sztuki Iwana Wyrypajewa „Badana ściśle tajne” w reżyserii Norberta Rakowskiego.
Opis spektaklu:
„Ściśle tajne” to wszystko to, co ukrywamy przed światem – marzenia, troski, niepoprawne przekonania, najskrytsze myśli. To miejsce, do którego nie mają dostępu nawet najbliżsi. „Badania” natomiast kojarzą się z jakimś procesem naukowym. Sztuka „Badania ściśle tajne” Iwana Wyrypajewa – jednego z najbardziej cenionych współczesnych dramatopisarzy, jest niezwykle inteligentną, psychologiczną grą, która wciąga niczym kryminalna łamigłówka. Jej bohaterowie starają się odpowiedzieć na fundamentalne pytania: Do czego zdolny jest człowiek? Czy jest istotą monogamiczną? Co jest szansą na przetrwanie ludzkiego gatunku? Losy świata są tu jednak tylko pretekstem do ukazania naszej skomplikowanej natury i naszego zagubienia w chaotycznej rzeczywistości XXI wieku.
Przekład: Michał Rogalski
Choreografia(gr. choreia = taniec + grapho = piszę), sztuka tworzenia u...: Janusz Orlik
Scenografia: Maria Jankowska
Kostiumy: Krystian Szymczak
Wideo: Wojciech Kapela
Reżyseria Świateł: Bogumił Palewicz
OBSADA:
Katarzyna Herman (gościnnie)
Karol Kossakowski
Karolina Kuklińska
Joanna Osyda
Bartosz Woźny
oraz
Michał Brzeziński, Elżbieta Gajda, Aleksander Gocalski-Rybarz, Piotr Kajdrys, Alicja Karniej, Marek Kosiński, Jolanta Kwiecień, Maja Lewicka, Youssef Moharram, Paulina Rutowicz, Zofia Szczecina, Kostiantyn Terentiev, Tymon Zyzik, Weronika Żurek
17 grudnia 2021 r. w opolskim teatrze na Scenie Bunkier odbędzie się premiera sztuki „Instytut” w reżyserii Jędrzeja Wieleckiego.
Spektakl zrealizowany w ramach sceny inicjatyw aktorskich.
W środku dużego miasta w Polsce, w środku jego środka, w centrum jego centrum, stoi stara przedwojenna kamienica. Na domofonie widnieje napis Instytut. Na piątym piętrze, w mieszkaniu określanym tą nazwą, mieszka Agnieszka – od niedawna właścicielka mieszkania – wraz z czwórką innych osób. Pewnej leniwej niedzieli ktoś zamyka mieszkanie nie zostawiając lokatorom możliwości wyjścia. Nikt ich nie słyszy, nie mają jak uciec ani jak wezwać pomocy.
Kto ich zamknął? Lokatorzy mówią na nich Oni. Doszukują się w nich swoich osobistych wrogów. Jednak kim są i czego chcą Oni? Prawda może okazać się mroczniejsza niż się wydaje.
Bohaterowie spektaklu na podstawie powieści Jakuba Żulczyka poznali się w barze i choć pochodzą z różnych środowisk, zamieszkali razem. Mają zawieszone życiorysy, żyją w międzyczasie – od jednej zakrapianej nocy do drugiej. Teraz jednak muszą wydostać się z Instytutu, własnych czterech kątów, jedynej spokojnej przystani w niepewnych czasach.
Atmosfera gęstnieje, psują się układy nerwowe, wewnątrz grupy rośnie napięcie. Na domiar złego, zaczyna dawać znać o sobie przeszłość. Być może zawsze chodziło o coś więcej.
Asystent reżysera:
Magdalena Maścianica
Dramaturgia(gr. dramatourgia), 1. twórczość dramatyczna, ogół utwo...:
Natalia Matuszek
Scenografia:
Karolina Potębska
Reżyseria świateł:
Wojciech Gieroń
OBSADA:
Karolina Kuklińska
Magdalena Maścianica
Monika Stanek
Radomir Rospondek
Kacper Sasin
Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska