Różewicz – czytania w Teatrze Dramatycznym

Rok 2021 to rok Tadeusza Różewicza. Z okazji 100 rocznicy urodzin wybitnego poety, dramaturga i prozaika przypadającej na 9 października, zapraszamy na dwa premierowe czytania jego sztuk online. Nowe odczytania i interpretacje „Kartoteki” oraz dramatu „Stara kobieta wysiaduje” przygotowali Franciszek Szumiński i Michał Zdunik.

4.10 godz. 19:00 „Kartoteka” Tadeusz Różewicz, reżyseria i adaptacja: Franciszek Szumiński

„Kartoteka” to przełomowy dramat Tadeusza Różewicza, którego prapremiera 25 marca 1960 roku odbyła się w Teatrze Dramatycznym w reżyserii Wandy Laskowskiej. W sztuce autor poprzez pryzmat prywatnych lęków ale i uniwersalnych traum swojego pokolenia, przygląda się czasom minionej wojny i trwającego komunizmu.
Franciszek Szumiński proponuje spojrzenie na „Kartotekę” na wskroś współczesne. Bohater jak niegdyś budzi się bez przekonania we własnym łóżko, ale świat zewnętrzny, który wdziera się siłą do ciasnego mieszkania nie przypomina tego, który zapamiętał mężczyzna. Wspomnienia wydają się wciąż żywe, przeszłość niczym nie różni się od teraźniejszości, umarli domagają się odpowiedzi na zadane niegdyś pytania. Chociaż wieloimienny Bohater urodził się w 1920 roku, można odnaleźć w nim współczesnego everymana – człowieka zmiażdżonego przez system polityczny i warunki społeczne, niezdolnego do podjęcia działania, bezradnego wobec własnego życia a jednak chwytającego się go za wszelką cenę.
Obsada: Łukasz Lewandowski, Mariusz Wojciechowski, Katarzyna Herman, Adam Ferency [na zdjęciu], Agnieszka Roszkowska, Karol Wróblewski, Sławomir Grzymkowski, Anna Moskal

Nagranie będzie dostępne przez tydzień do 11.10, godz. 9:00
Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: dr Cezary Żechowski – psychoterapeuta, prof. Robert Cieślak – literaturoznawca, krytyk teatralny, autor książek „Widzenie Różewicza” oraz „Oko poety. Różewicz wobec sztuk wizualnych”, Franciszek Szumiński – reżyser. Rozmowę poprowadzi Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

11.10 godz. 19:00 „Stara kobieta wysiaduje” Tadeusz Różewicz, reżyseria i adaptacja: Michał Zdunik

Obsada: Halina Łabonarska, Łukasz Wójcik, Henryk Niebudek, Waldemar Barwiński, Martyna Kowalik, Agata Różycka, Anna Kłos, Marcin Sztabiński, Mariusz Wojciechowski, Janusz R. Nowicki

Nagranie będzie dostępne przez dwa tygodnie do 25.10, godz. 9:00
Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział weźmie dr hab. Agata Chałupnik – teatrolożka, Michał Zdunik – reżyser. Prowadzenie rozmowy – Wojciech Majcherek – kierownik literacki Teatru Dramatycznego.

Leave a Reply