Nowy sezon w warszawskich teatrach

Premiery, wznowienia najpopularniejszych spektakli, międzynarodowe projekty, jubileusze – w warszawskich teatrach zaczyna się nowy sezon. Tak jak przed wakacjami, pandemiczne zasady to: do 75 proc. zajętych miejsc i obowiązek noszenia maseczek. W kilku teatrach nowy sezon to także zmiany kadrowe.

Teatr Ateneum zaczyna nowy sezon pod dyrekcją Artura Tyszkiewicza, reżysera teatralnego, od lat współpracującego z warszawskimi scenami (Teatr Dramatyczny, Współczesny, Lalka, Teatr Narodowy, IMKA). Reżyserowane przez niego spektakle, m.in. te w Teatrze Ateneum, były wielokrotnie nagradzane i wyróżniane na teatralnych festiwalach. Pierwsza premiera nowego sezonu w Teatrze Ateneum już 11 września, na Scenie 20 – spektakl „Ława przysięgłych” Ivana Klimy w reżyserii Jakuba Krofty [na zdj.].

Nowego dyrektora ma także Teatr Rampa – od 1 września stanowisko to objął Michał Walczak, dramatopisarz i reżyser. Został wybrany w konkursie, który Miasto ogłosiło w związku z zakończeniem pracy przez Witolda Olejarza, wieloletniego dyrektora Rampy.

W Teatrze Studio sezon 2021/2022 będzie jubileuszowy, w związku z setną rocznicą urodzin Józefa Szajny i półwieczem Teatru. W planie jest aż 9 premier, w tym prapremiera musicalu wg tekstu Doroty Masłowskiej ”Bowie w Warszawie” w reżyserii Marcina Libera. 

Teatr Współczesny już pod koniec sierpnia zainaugurował nowy sezon – premierą spektaklu muzycznego „A planety szaleją”, w hołdzie Korze, w reżyserii Anny Sroki-Hryń. Na październik zaplanowana jest premiera sztuki „Wachlarz” Carlo Goldoniego, klasyka komedii włoskiej. Spektakl reżyseruje Maciej Englert, dyrektor Teatru Współczesnego od okrągłych 40 lat.

Nowy sezon w Teatrze Powszechnym zaczął się już pod koniec sierpnia pokazami projektu Michała Salwińskiego „Śladami niekończącej się opowieści”. Na koniec września zaplanowana jest premiera „Opowieści niemoralnych” w reżyserii Jakuba Skrzywanka, z dramaturgią Weroniki Murek, a pod koniec listopada – premiera spektaklu „Radio Mariia” w reżyserii Rozy Sarkisian. Teatr Powszechny już przygotowuje się do kolejnej edycji Forum Przyszłości Kultury – wiosną 2022. Tym razem ma to być wydarzenie o zasięgu międzynarodowym.

Pierwsza premiera nowego sezonu w TR Warszawa to „Klub” w reżyserii Weroniki Szczawińskiej, na podstawie książki szwedzkiej reportażystki Matildy Voss Gustavsson, jednej z finalistek tegorocznej Nagrody im. R. Kapuścińskiego. W sobotę 4 września, po zakończeniu spektaklu, odbędzie się spotkanie z jego twórczyniami.

Na afiszu Teatru Dramatycznego spektakle znane i lubiane – na start sezonu (od 9.09) Fatalista, Kruk z Tower czy Nasza klasa. Na stronie teatru jest dostępny repertuar aż do grudnia.

W Nowym Teatrze nowy sezon zaczyna się od spotkania skierowanego do środowiska twórczego: przez trzy dni w Warszawie goszczą kuratorki i kuratorzy, artystki i artyści, przedstawiciele dyrekcji najważniejszych instytucji, festiwali i zespołów kreatywnych ze świata. Przygotowano dla nich prezentację najciekawszych zjawisk na warszawskiej scenie teatralnej. A publiczność może już rezerwować bilety na spektakle, spotkania, wydarzenia specjalne, które odbędą się w siedzibie Nowego.

Teatr Kwadrat tylko we wrześniu pokaże aż trzy premiery: „Umrzeć ze śmiechu” Paula Elliotta, „Małżeństwo do poprawki” Michaela Englera i „4000 dni” Petera Quiltera. Są jeszcze bilety!

W Teatrze Muzycznym Syrena nowy sezon rozpoczyna premiera „Kajko i Kokosz. Szkoła latania” – musicalowa adaptacja komiksu Janusza Christy w reżyserii Jakuba Szydłowskiego i z muzyką Jakuba Lubowicza. Premierowy pokaz już 11 września.

Również 11.09 premiera w Teatrze Ochoty – „Tramwaj zwany pożądaniem”. wg T. Williamsa (tłumaczenie Jacek Poniedziałek) w reżyserii Małgorzaty Bogajewskiej. Teatr czeka także do 26 września na zgłoszenia kandydatów i kandydatki do Nagrody im. Haliny Machulskiej. Konkurs skierowany jest do pedagogów teatru i edukatorów.

Pierwszą premierą nowego sezonu w Teatrze Żydowskim ma być długo wyczekiwany „Chaplin” w reż. Wiktora Rubina – to w październiku, a we wrześniu m.in. „Circus Kafka”, „Gołda Tencer zaprasza: szlagiery żydowskiego kabaretu” czy „Pekin”.

Teatr WARSAWY na inaugurację nowego sezonu przygotował wyjątkowy koncert „Głos kobiet” z udziałem Agi Bogdan, Katarzyny Groniec i Moniki Mariotti. Aktorki zaśpiewają popularne i mniej znane utwory m.in. Jacka Kaczmarskiego czy Agnieszki Osieckiej. Wszystko w zupełnie nowych aranżacjach Michała Lamży i aktorskich interpretacjach.

Nowy sezon także w warszawskich teatrach grających dla młodszej i bardzo młodej publiczności. Teatr Guliwer zaprasza już w ten weekend – 4 i5 września grany będzie spektakl „Koziołek Matołek”, a tydzień później – 11 września – odbędzie się pierwsza premiera nowego sezonu, czyli spektakl „Porce i Lana”, adresowany do dzieci od lat 4.

Inauguracja nowego sezonu teatralnego także w Teatrze Baj – już 4 września grany będzie spektakl „Kto rozśmieszy pechowego nosorożca”. Tydzień później, 11 września, nowy sezon artystyczny zostanie zainaugurowany w Teatrze Lalka.

Leave a Reply