Dziady. Lament pogranicza – w Knyszynie

Czy teatralne odtworzenie niegdyś powszechnego rytuału jest możliwe? Uważamy, że tak. Dlatego, zbierając zachowane resztki rytuału „Dziadów” oraz tradycyjnych lamentacji żałobnych, spróbowaliśmy go odtworzyć. Spektakl, ale bez scenografii. Jedynie w kostiumach i z niewieloma rekwizytami. Oparty na ruchu i śpiewie, wyłącznie z dodatkiem delikatnie zarysowanych aktorskich kreacji. W plenerze, jak na rytuał przystało. Na ile się da prawdziwy – bo z udziałem „prawdziwych ludzi”, śpiewaków ludowych wykonujących na codzień pieśni pogrzebowe. Przeszłość jest na wyciągnięcie ręki.
Spektakl oparty na ludowych pieśniach żałobnych różnych kultur i wyznań występujących na Podlasiu oraz II części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Częściowo zapomniane pieśni zebrane zostały podczas prac badawczych nad folklorem podlaskim. Z pietyzmem odtworzono harmonie muzyczne i dialekty słowne oraz stroje ludowe tak, aby zahamować lament kultury, która odchodzi w przeszłość. Autentyczność wykonania zostanie podkreślona przez udział uznanych zespołów ludowych – Kompanii Męskiej z Kalinówki Kościelnej oraz Knyszynianek. Natomiast grono wybitnych i znanych – z „małego ekranu” oraz najważniejszych polskich teatrów – aktorów młodego i średniego pokolenia, zapewni należycie wysoki poziom wykonania. Jest to hołd profesjonalnych artystów, złożony odchodzącej powoli w przeszłość kulturze ludowej. Hołd, ale i szkoła prawdziwej, głęboko przeżywanej i doświadczającej sztuki. Podlasie jako tygiel kultur i wyznań doczekało się artystycznej formy swojego folkloru o wysokim poziomie wykonawczym!
„Dziady. Lament pogranicza”
reżyseria, adaptacja i choreografia- Grzegorz Suski
kostiumy – Anna Czyż
konsultacje wokalne – Julita Charytoniuk
Występują:
Guślarz – Dominika Kimaty
Widmo – Justyna Godlewska-Kruczkowska
Puchacz – Karolina Mazurek
Sowa – Beata Chyczewska
Kruk – Paula Gogol
Józio – Grzegorz Suski
Gustaw – Marcin Zacharzewski
Chór – Paulina Oseńko, Julita Charytoniuk, Maciej Grzegorczyk
Zosia – Kamil Mrożek
WSTĘP WOLNY – obowiązuje rezerwacja miejsc pod numerem telefonu (85)77279997 lub pod mailem renata.magnuszewska@kok.knyszyn.pl
Autorami plakatu są Adam Walny i Anna Suska
Serdecznie dziękujemy Pracowni Teatralnej Justyna Godlewska i Przyjaciele, Narodowemu Centrum Kultury oraz Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Podlaskiego za pomoc w realizacji projektu!
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska2021.–
Konrad Szczebiot
Dyrektor Knyszyńskiego Ośrodka Kultury

Leave a Reply