Iwona Kempa o kobietach

Barbara Hirsz o „Psach ras drobnych” Iwony Kempy w Teatrze Dramatycznym:

Wartością przedstawienia Iwony Kempy według powieści „Psy ras drobnych” jest status postaci. Kobiety, które trafiły do psychiatryka, traktowane na co dzień jak przedmiot i popychadło, na scenie stają się podmiotami. Mogą mówić o toksycznych relacjach z rodzicami, mężami i dziećmi. O presji kościoła i państwa.

Ale najważniejsze jest to, że otrzymują od całego zespołu artystów ciepło i zrozumienie, którego nie otrzymały od życia. W interpretacji znakomitych aktorek Teatru Dramatycznego każda uzyskuje lapidarny charakter, ukształtowany pod wpływem złego losu. Ukazane są w swojej pokraczności, to właśnie dlatego odsuwamy się od nich w tramwaju. W całej okrutnej prawdzie nieszczęsnej egzystencji, jak zbity pies.

Metafora egzystencji poprzez powiązanie ludzi i psów, jak w książce Olgi Hund (niemieckie słowo „hund” to „pies”, ale także „twardziel, osoba niezłomna, twarda sztuka”), czy też ludzi i robactwa w prozie Franza Kafki, wskazuje na odrzucenie, poniżenie i cierpienie. Ten problem akcentuje scenografia Joanny Zemanek i filmowy obraz psów w schronisku, ze smutnymi pyskami za kratami.

Anna Kłos (histeryczka religijna), Karolina Charkiewicz (spłakany bidul), Magdalena Czerwińska (narwana neurotyczka), Małgorzata Niemirska (emerytka), Agata Góral (wyrażająca swoje tęsknoty śpiewając „Sokoły”), Anna Gajewska (wypalona zawodowo pielęgniarka z psychiatryka) w niepotrzebnych nikomu istnieniach odnajdują całe obszary wzruszeń, uczuć, namiętności. I udaje im się poruszyć nasze kamienne serca. A może coś więcej. Szczera energia spektaklu przywraca istoty, od których świat się odwrócił, ludzkiej wspólnocie.

Barbara Hirsz

Olga Hund, „Psy ras drobnych”, reżyseria Iwona Kempa, scenografia Joanna Zemanek, Teatr Dramatyczny m.st. Warszawy, Mała Scena, premiera 11 czerwca 2011.

OBSADA: Karolina Charkiewicz, Anna Gajewska, Małgorzata Niemirska, Magdalena Czerwińska, Anna Kłos, Agata Góral, Giuseppe Gimelli (gościnnie) muzyk.

Leave a Reply