UCIEKINIERKI

Tytułowe bohaterki różnią się doświadczeniem i temperamentem: pierwsza, Claude dała nogę z domu pogodnej starości, druga, Margot opuściła rodzinę w osiemnaste urodziny córki, zostawiając na łóżku karteczkę z nieprzystojnym słowem. Obie miały dość – Claude umierała z nudów, Margot czuła się niewidzialna. Teraz chcą odetchnąć na swobodzie, ale – jak się okaże – nie jest to takie łatwe. Podobnie jak pokazanie na scenie perypetii obu uciekinierek, granych koncertowo przez Magdalenę Zawadzką i Sylwię Zmitrowicz. Reżyser znalazł jednak sposób na liczne zmiany miejsca akcji i zasugerowanie obecności (nieobecnych fizycznie na scenie) partnerów akcji, posługując się teatralną umownością.

Dialog skrzy się dowcipem, dając okazję do licznych starć między zbiegłymi bohaterkami, które dzieli niemal wszystko, ale połączy marzenie o życiu dla własnej przyjemności. Nie o głębię obserwacji jednak tu chodzi, ale o przyjemność oglądania prowadzonego z lekkością i finezją pojedynku gwiazd Teatru Ateneum: kapryśnej a diabłem podszytej Claude i wściekłej a pod spodem sentymentalnej Margot. Półtorej godziny sympatycznej zabawy.

UCIEKINIERKI Pierre Palmade&Christophe Duthuron, tłum. Barbara Grzegorzewska, reż. i oprac. muz. Wojciech Adamczyk, scenografia i kostiumy Katarzyna Adamczyk, projekcje Magdalena Ziarnik, występują Magdalena Zawadzka i Sylwia Zmitrowicz, Scena 20 Teatru Ateneum, premiera 29 maja 2021.

Leave a Reply