Premiera spektaklu „Raj. Potop” w STUDIO teatrgalerii

Premierowy spektakl „Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki (29 maja o 19.00) to propozycja STUDIO na otwarcie instytucji kultury w maju.

fot. mat. teatru

Na Scenie Malarnia teatru trwają próby do spektaklu w reżyserii Grzegorza Jaremki „Raj. Potop” na podstawie pierwszej części „Trylogii klimatycznej” (tłum. Jacek Kaduczak, wyd. ADIT) Thomasa Köcka, jednego z najbardziej utalentowanych przedstawicieli młodego pokolenia austriackich dramatopisarzy.

Miałem ochotę walnąć wielkim teatralnym projektem, by sprawdzić, do czego właściwie zdolny jest tekst teatralny. Kiedyś teatr był właśnie taki, ale nastąpiło znużenie formą literacką zwaną tekstem teatralnym. Jednocześnie chciałem zwrócić tej formie możliwość literackiego opisu świata. Także dlatego, że jestem przekonany, iż teksty dramatyczne dają dużo więcej swobody niż na przykład tekst prozatorski – podkreśla Thomas Köck, autor powieści „Trylogia klimatyczna”.

W imponującej swoim rozmachem „Trylogii klimatycznej” Thomas Köck łączy dramat rodzinny ze sztuką historyczną, a thriller polityczny z tomikiem poezji. „Trylogia” to złowieszczy potop rzeczy, niosący za sobą wyrzucone na brzeg skrawki sensów, fragmenty obrazów, zdegradowane biografie, losy ofiar, pojęcia i definicje. „Trylogia” to transhistoryczna symfonia, w której toną wszelkie granice gatunkowe.

W pierwszej części „Trylogii” zatytułowanej „raj potop”która posłuży jako punkt wyjścia do spektaklu w STUDIO, przesuwamy się po dwóch liniach akcji wiodących wzdłuż historii wyzysku. Śledzimy finansowy upadek rodziny okresu transformacji, skupiony wokół losów pewnej tancerki pracującej na umowach śmieciowych, oraz jej ojca, bankrutującego właściciela warsztatu samochodowego. Następnie przenosimy się w XIX wiek – do Manaus w Brazylii, w sam środek mrocznych czasów boomu kauczukowego. Poznajemy baronów gumowych, którzy prawo do istnienia natury przeciwstawiają naturalnym prawom rynku. Walczy z nimi architekt Felix Nachtigal, który w dżungli ma zbudować operę. Niełatwo jednak u Köcka odróżnić fakt od fake’u. Wprawdzie kolonizatorzy noszą szykowny tweed, ale jednocześnie robią sobie późnokapitalistyczne selfie.

„Trylogia” ma wymiar prawdziwie kosmologiczny i apokaliptyczny – zarówno w sensie uniwersalnym, jak i indywidualnym. W „raju potopie” jesteśmy świadkami gorzkiego końca rodziny nuklearnej oraz porażki idealisty Nachtigala. Wszyscy są ofiarami, to jedynie pionki w sztuce o katastrofie ekonomicznej i ekologicznej, której prawdziwym bohaterem jest niewidzialna ręka rynku.

W „Trylogii klimatycznej” Thomas Köckodsłaniawręcz po szekspirowsku, procesy historyczne, bez zatracenia ludzkiej, jednostkowej perspektywy. Bada granice zarówno naszej cywilizacji, jak i samego teatru jako medium.

Do współpracy przy spektaklu reżyser zaprosił Natalię Mleczak (scenografia i kostiumy), Bartosza Dziadosza (muzyka), Marka Kozakiewicza (reżyseria światła i video) i Agnieszką Kryst (choreografia). Na scenie zobaczymy Marcina Pempusia, Natalię Rybicką, Pawła Smagałę, Mateusza Smolińskiego, Ewelinę Żak, Martę Ziębę oraz Agnieszkę Kryst. Premierę spektaklu „Raj. Potop” zaplanowano na 29 maja 2021 r. (sobota), w dniu otwarcia teatrów po przerwie spowodowanej pandemią. Bilety na wszystkie spektakle repertuarowe teatru dostępne są na teatrstudio.pl.

Dział Edukacji teatru przygotował „Medytację klimatyczną” (29 maja, sobota), której przewodnikiem będzie Wojtek Mejor, animator, performer i aktywista. Będzie to okazja, by spojrzeć na to, co nas otacza, z niecodziennej perspektywy. WDział Edukacji teatru przygotował „Medytację klimatyczną” (29 maja, sobota), której przewodnikiem będzie Wojtek Mejor, animator, performer i aktywista. Będzie to okazja, by spojrzeć na to, co nas otacza, z niecodziennej perspektywy. W przestrzeniach uznawanych za nieużyteczne poszukamy ukrytych wartości i sensów. Wydarzenie towarzyszy premierze spektaklu „Raj. Potop” (reż. Grzegorz Jaremko). Wstęp wolny, liczba miejsc ograniczona, więcej informacji na www.teatrstudio.pl/edukacja.

„Raj. Potop” w reżyserii Grzegorza Jaremki

Premiera: 29 maja (sobota)

godz. 19.00

Scena Malarnia

inne terminy: 30 maja, 1, 18-20 czerwca

Leave a Reply