CZYTAMY W POLSKIM ONLINE

„Lalek” Zbigniewa Herberta

Zapraszamy do obejrzenia ONLINE czytania sztuki Zbigniewa Herberta „Lalek” w wykonaniu aktorów Teatru Polskiego im. Arnolda Szyfmana, pod opieką artystyczną Katarzyny Skarżanki.

Bilety w cenie 3 zł w sprzedaży od 23 do 29 stycznia 2021 na stronie teatrpolski.waw.pl. Nagranie dostępne w dniach 25 – 29 stycznia 2021.

„Lalek” – dramat-słuchowisko Zbigniewa Herberta – inspirowany był prawdziwymi wydarzeniami.

W małym miasteczku sennie toczy się życie. Ktoś kogoś kocha – na kogoś czeka, ktoś z kimś pije… Ktoś nie przyszedł, ktoś inny odszedł – na zawsze. Jutro znów ktoś kogoś spotka… „Lalek” to sztuka o powszechności i powszedniości śmierci. O tym, że nikogo ona nie nobilituje i że nie ma w niej żadnego dodatkowego znaczenia. Choć czasem bywa bezsensowna.

Dramat radiowy Zbigniewa Herberta z 1961 roku w warstwie fabularnej jest reminiscencją autentycznego zdarzenia, które miało miejsce w Augustowie w 1960 roku. W popularnej restauracji Stodoła nad jeziorem Necko doszło do zabójstwa młodego mężczyzny o przezwisku Lalek. Herbert przebywał w tym czasie w Augustowie, gdzie często spędzał wakacje, i spotkał się z matką zabitego. Potem korespondował z nią, a fragmenty jednego z listów kobiety przeniósł do swojego dramatu – pojawiają się one w kwestiach Matki. Miasteczko, w którym Herbert umieścił akcje „Lalka”, bardzo przypomina Augustów (nazwy miejsc, topografia terenu), pierwowzorem pojawiających się w utworze bohaterów pozostają jego mieszkańcy, a śmierć Lalka stałą się zasadniczym tematem tego niezwykłego utworu.

OBSADA:

Marta Alaborska, Adam Biedrzycki, Tomasz Błasiak, Marcin Bubółka, Dorota Bzdyla, Anna Cieślak, Wojciech Czerwiński, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Tomasz Drabek, Marcin Jędrzejewski, Szymon Kuśmider, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Przemysław Wyszyński oraz Philippe Chauvin (głos).

REALIZATORZY:

Opieka artystyczna: Katarzyna Skarżanka

Muzyka: Piotr Łabonarski

Realizatorzy dźwięku: Mateusz Boruszczak, Jakub Długosz

Realizatorzy światła: Tomasz Mączewski, Paweł Śmiałek

Rejestracja wideo: Hubert Maruszkin

Nagrano na Scenie Kameralnej im. Sławomira Mrożka w Teatrze Polskim w Warszawie.

„Arnold Szalony. Szyfman w oczach przyjaciół i wrogów”

W 108. rocznicę otwarcia Teatru Polskiego w Warszawie spojrzymy na Arnolda  Szyfmana – założyciela Teatru Polskiego – oczami ludzi, którzy go znali. Oddamy głos aktorkom i aktorom, technikom teatralnym, reżyserom, literatom, dziennikarzom… Już od 29 stycznia będziecie Państwo mieli okazję wysłuchać wspomnień o Arnoldzie Szyfmanie czytanych przez aktorów Teatru Polskiego w Warszawie pod opieką artystyczną Przemysława Wyszyńskiego.

Bilety w cenie 3 zł dostępne będą od 29 stycznia do 5 lutego 2021 na stronie teatrpolski.waw.pl.

Nazywano go „teatralnym plantatorem”, „dyletantem”, „kapitalistą”, „mistrzem koniunktury”, ale też „Arnoldem Szalonym”, „cudownym furiatem”, „Szyfmanem Słupnikiem” i „pierwszorzędną siłą organizacyjną”. Drwiono, że gdyby obiekt jego westchnień – aktorka Maria Przybyłko-Potocka – pasjonowała się robótkami ręcznymi to z równą zręcznością założyłby i poprowadził nie teatr a…  fabrykę włóczki. Zazdroszczono mu głowy na karku i niezwykle chętnie zaglądano do dyrektorskiego portfela. Z upodobaniem wypominano obce nazwisko i żydowskie korzenie. Wytykano błędy i z niedowierzaniem patrzono na sukcesy. A on robił swoje – wymyślił, zbudował i przez lata prowadził Teatr Polski w Warszawie.

OBSADA:

Marta Alaborska, Izabella Bukowska, Dorota Bzdyla, Anna Cieślak, Marta Dąbrowska, Ewa Domańska, Ewa Makomaska, Hanna Skarga, Katarzyna Skarżanka, Tomasz Błasiak, Marcin Bubółka, Wojciech Czerwiński, Tomasz Drabek, Marcin Jędrzejewski, Paweł Krucz, Szymon Kuśmider, Dominik Łoś, Krystian Modzelewski, Antoni Ostrouch, Maksymilian Rogacki.

REALIZATORZY:

Scenariusz: Janusz Majcherek

Opieka artystyczna: Przemysław Wyszyński

Realizacja nagrań: Jakub Kiljan

Realizatorzy dźwięku: Mateusz Boruszczak, Jakub Długosz

Realizatorzy światła: Tomasz Mączewski, Mateusz Maziarz, Paweł Śmiałek

Leave a Reply