BECKOMBERGA Sary Stridsberg w Teatrze Współczesnym w Szczecinie

Premiera online (29 stycznia 2021 godz. 19.00) najnowszego spektaklu Teatru Współczesnego – „Beckombergi” Sary Stridsberg w reżyserii Anny Augustynowicz, to kolejne wydarzenie przygotowane przez Teatr Współczesny na platformie VOD.  By móc korzystać z udostępnianych treści, konieczna jest rejestracja. Spektakle są płatne (bilety można zakupić online).

Sztuka Sary Stridsberg, obecnie najczęściej granej szwedzkiej dramatopisarki, opiera się na historii rodzinnej samej autorki. Głównym bohaterem dramatu jest tytułowa Beckomberga – opustoszały szpital psychiatryczny nieopodal Sztokholmu, do którego po latach powracają pacjenci. Przyciągani niezwykłą siłą tego miejsca wędrują w przeszłość – jak pisze autorka – „przez świetlne korytarze, które prowadzą do dawnych sal szpitalnych, resztek marzeń, skrawków wspomnień z życia w szpitalu. […] Czas płynie wstecz, szpital znów wypełniony jest ludźmi i ich głosami. […] To czas snu, czas wieczności, gdzie wszystko, co było, co zostało, to oczekiwanie, koła, fragmenty ludzkich losów i wspomnień”. Dokąd zaprowadzi nas ta wędrówka? Za czym tęsknimy w izolacji i co czeka na nas na zewnątrz…?

To jest literatura, która bardzo zachęca do przeżywania swojego życia bez lęków, do radości z życia, do tego, żeby starać się żyć pięknie. Widzimy w niej całą urodę ludzi, którzy w izolacji spędzili wiele lat” – mówi przed premierą spektaklu Anna Augustynowicz w rozmowie z Kamilą Paradowską:

https://wspolczesny.szczecin.pl/wszyscy-jestesmy-pacjentami-beckomberga-wywiad-z-anna-augustynowicz/

Fot. Piotr Nykowski

Leave a Reply