Teatr Syrena przygotowuje „Legendy warszawskie”. Ruszyły próby do spektaklu

Pierwszą premierą Syreny w 2021 roku będzie program teatralny „Legendy warszawskie”. W ten sposób powracamy do formuły, z której scena przy ul. Litewskiej 3 była znana przez wiele dekad.

Doborowa trupa aktorska zabierze widzów w świat warszawskich legend – tych pogańskich i dzikich, tych już należycie chrześcijańskich oraz całkiem współczesnych. Znajomość podań zdecydowanie nie jest wymagana, bo w programie przeznaczonym dla dorosłej widowni znalazły się autorskie wersje legend, premierowe piosenki, monologi, inscenizacje oraz skecze napisane ku rozweselaniu. W świecie tego spektaklu mapa Warszawy wygląda zupełnie inaczej; jedyną epidemią, która grozi miastu, jest legendarny Mór; Syrena tłumaczy, jak ciężko chodzić na szpilkach, kiedy ma się tylko jeden ogon, a Wars spotyka nie tylko Sawę, ale również spacerującego po ulicy Chmielnej Czarnego Romana.
Reżyserką i współtwórczynią scenariusza „Legend warszawskich” jest Joanna Drozda, znana widowni teatru z podziemnej rewii „Nogi Syreny” oraz cyklu improwizowanych z widzami spektakli kryminalnych „Morderca jest wśród nas”. W obsadzie znaleźli się aktorzy i aktorki z zespołu Syreny, znani z musicalowych ról.
Spektakl powstaje w ramach projektu Społeczna Scena Debiutów realizowanego przez Teatr WARSawy, który jest jego producentem. Tym razem debiutantami są kompozytor Michał Aftyka oraz scenografka Anna Macugowska, a Joanna Drozda debiutuje w roli twórczyni kostiumów.

Premiera spektaklu odbędzie się 30 stycznia, na początku na platformie VOD Syreny (www.vod.teatrsyrena.pl), a bilety online będą kosztować 15 zł. Kiedy teatry wznowią tradycyjną działalność, „Legendy warszawskie” będą grane na głównej scenie.

Twórcy “Legend warszawskich”

Reżyseria i scenariusz: Joanna Drozda

Dramaturgia i współpraca scenopisarska: Michał Wybieralski

Muzyka (debiut): Michał Aftyka

Scenografia (debiut): Anna Macugowska

Kostiumy (debiut): Joanna Drozda

Światła: Artur Wytrykus

Obsada: Filip Cembala, Przemysław Glapiński, Magdalena Placek-Boryń, Jacek Pluta, Agnieszka Rose, Anna Terpiłowska oraz gościnnie w spektaklu Sylwia Achu i Maciej Pesta

Plakat: Marcin Markowski

Leave a Reply