40 WST: PANI DALLOWAY, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

Jeden dzień z życia Klarysy Dalloway, zestawiany przez narratorkę z przypadkami Septimusa Warrena Smitha, cierpiącego na zespół stresu pourazowego weterana wojennego. Virginia Woolf prowadzi grę z bohaterami i czytelnikami, odsłania ich doznania, lęki, tęsknoty, stan zagubienia.

Magdalena Miklasz nie próbowała streścić powieści (byłby to zresztą trud daremny), ale ukazała sugestywnie atmosferę sączącego się poczucia zbędności („nie czeka mnie już nic”, wyznaje pani Dalloway). Scena tonie w wyspach zieleni, na których rezydują bohaterowie, z boku widać makietę domu, (reżyserka korzysta ze swoich doświadczeń z pracy z Teatrem Hotel Malabar), a na koniec na przyjęciu u państwa Dalloway ukaże się cała galeria zabawek-gości, wśród których nie zabraknie premiera w postaci malowniczego krasnalu.

Narrację prowadzi tu z energią, ironią i czułością sama Virginia (Anna Stella), która szykuje się do rozstania z życiem. Aktorzy poddają się onirycznej aurze spektaklu, budując charakterystyczne postaci z wyrazistymi zaburzeniami: rozwibrowana psychicznie pani Dalloway (Agnieszka Roszkowska) nie może wyrwać się z rutyny, pan Dalloway (Marcin Sztabińśki) cierpi na alergię szczerości, daremnie usiłuje wyznać żonie miłość, Piotr Walsh (Waldemar Barwiński) nie potrafi odnaleźć swojej drogi do szczęścia. Każdy ma tu coś do ukrycia i ocalenia. Ukazanie tego pola walki o ocalenie jest zasługą tego przedstawienia, które powieść sprzed niemal wieku czyni współczesnym dramatem egzystencjalnym.

Tomasz Miłkowski

PANI DALLOWAY Virginii Woolf

przekład: Krystyna Tarnowska
adaptacja i reżyseria: Magdalena Miklasz
scenografia: Tomasz Walesiak
kostiumy: Hanka Podraza
opracowanie muzyczne: Żelisław Żelisławski

Obsada: Anna Stela (Virginia), Agnieszka Roszkowska (Klarysa Dalloway), Waldemar Barwiński (Piotr Walsh), Anna Gorajska (Sally Seton), Marcin Sztabiński (Ryszard Dalloway), Weronika Krystek (Lukrecja), Marcin Wojciechowski (Septimus), Anna Szymańczyk (Panna Doris Kilman)

Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy

premiera steamingowa 11 grudnia 2020

Leave a Reply