„Odyseja kosmiczna 2021”

Spektakl Teatru Powszechnego w Warszawie i Fundacji Strefa WolnoSłowa, premiera: 12 grudnia 2020 r., godz. 19.00, transmisja online na platformie VOD Teatru Powszechnego: www.vod.powszechny.com (dostęp do godz. 23.30), kolejne pokazy na VOD: 18, 19 i 20 grudnia o godz. 19.00 (każdego dnia dostęp do 23.30)

Dobrze oderwać się od Ziemi.

Szczególnie, jeśli na Ziemi wrze, a przed nami podróż na Marsa, gdzie wszystko można zacząć od nowa. Co będzie potrzebne? Sadzonki drzew? Pszczoły? Muzyka? Nowy język? Rytuały? Broń? Lecimy. Zamknięci w małej kapsule, niczego nie musimy. Tylko nauczyć się żyć ze sobą nawzajem.

Wszystko jest zautomatyzowane, zaprogramowane, sterowane z oddalającej się Ziemi – przez kogoś innego. Patrzymy w gwiazdy, słuchamy kosmicznej ciszy. Dobrze pobyć w stanie nieważkości, nim znowu zderzymy się z grawitacją.

Dziesięć, dziewięć, osiem, siedem, sześć…

obsada: Grzegorz Falkowski, Vira Hres (Strefa WolnoSłowa), Michał Jarmicki, Natalia Łągiewczyk, Pavlo Luhovyi (Strefa WolnoSłowa), Maria Robaszkiewicz, Iryna Sylinnyk (Strefa WolnoSłowa).

reżyseria: Alicja Borkowska

tekst (na podstawie improwizacji aktorskich): Artur Pałyga

współpraca dramaturgiczna: Joanna Mueller, Igor Stokfiszewski

scenografia: Agata Skwarczyńska

współpraca kostiumograficzna: Alicja Kamaj

choreografia: Katarzyna Stefanowicz

muzyka: Ray Dickaty

inspicjentka i producentka: Magdalena Duszyńska-Sasin

współpraca producencka: Weronika Chinowska

Spektakl realizowany w ramach projektu „Dramaturgie społeczne”, organizowanego przez Teatr Powszechny w Warszawie i Fundację Strefa WolnoSłowa, dzięki wsparciu finansowemu miasta stołecznego Warszawy.
https://www.powszechny.com/dramaturgie-spoleczne.html

Strefa WolnoSłowa to fundacja, która powstała z inicjatywy osób zajmujących się teatrem, literaturą, fotografią, organizacją działań animacyjnych i kulturalnych, pisaniem o teatrze, filmie i podróżach.

Strefa na na celu organizację działań artystycznych i edukacyjnych nastawionych na dialog międzykulturowy i międzypokoleniowy. Podejmuje inicjatywy na granicy sztuki i interwencji społecznej, poruszające aktualne problemy w Polsce, Europie i na świecie, działania artystyczne angażujące osoby z różnych grup społecznych, umożliwiające spotkanie poprzez sztukę, promujące czynną postawę wobec rzeczywistości społecznej. Przez artystyczne projekty międzynarodowe, działania interdyscyplinarne oraz inicjatywy angażujące uchodźców i imigrantów mieszkających na terytorium Polski działa na rzecz integracji europejskiej i praw człowieka.

Strefa WolnoSłowa od końca 2015 roku ściśle współpracuje z Teatrem Powszechnym w Warszawie, gdzie prowadzi Stół Powszechny – miejsce spotkań, warsztatów i działań społecznych. Dzięki Strefie odbyło się wiele cykli zajęć i spotkań kulturalnych, takich jak np.: „Pisanie co wtorek”, „Filozofia w ogrodzie”, „Fizyka w ogrodzie”, Reportażowy Klub Książki, warsztaty ogrodnicze, warsztaty umuzykalniające dla maluchów, „Joga w Stole”, „Poniedziałkowe spotkania sąsiedzkie”, „Gimnastyka dla seniorów”, slamy poetyckie na wybrane tematy, Międzypokoleniowy Chór Ruchowy i Szkoła Dramaturgów Społecznych.

W ostatnich latach Strefa WolnoSłowa stworzyła w Teatrze Powszechnym spektakle: „Język do oc(a)lenia”, „Narysowałam więcej, niż tu widać”, „Bogowie”, „Ludzie”, „Zwierzęta”, „Uchodź! Kurs uciekania dla początkujących”, „Włącz bojler. Niech czeka na mnie chociaż ciepła woda” i „Zaczyna się od pszczół”. Zespół Strefy tworzą: Alicja Borkowska, Weronika Chinowska, Magdalena Duszyńska-Sasin, Kamil Kamiński, Pietro Florida, Katarzyna Stefanowicz, Ray Dickaty, Tomasz Gromadka, Artur Pałyga, Łukasz Wójcicki, Agnieszka Różyńska, Maria Porzyc, Przemysław Pilarski i Aleksandra Bożek-Muszyńska.

Więcej informacji: http://strefawolnoslowa.pl/

Wybrane wywiady z Alicją Borkowską, reżyserką spektaklu i współtwórczynią Fundacji Strefa WolnoSłowa:
– „Kurs uciekania dla początkujących”, rozmowa przeprowadzona przez Arkadiusza Gruszczyńskiego dla portalu dwutygodnik.com: https://www.dwutygodnik.com/artykul/8274-kurs-uciekania-dla-poczatkujacych.html

– „Alicja Borkowska. Chcę słuchać historii i opowiadać je dalej”, rozmowa przeprowadzona przez Dorotę Borodaj dla portalu NGO.pl: https://publicystyka.ngo.pl/alicja-borkowska-chce-sluchac-historii-opowiadac-je-dalej

Leave a Reply