Premiera spektaklu APETYT W DZIEŃ EGZEKUCJI kobiecego teatru TERAZ POLIŻ

29 sierpnia 2020 odbędzie się premiera spektaklu-koncertu pt. „Apetyt w dzień egzekucji” w reżyserii Barbary Wiśniewskiej. Ta gościnna produkcja teatru kobiecego TERAZ POLIŻ zainauguruje w Teatrze Powszechnym w Warszawie nowy sezon 2020-2021. Kolejne przedstawienia: 30 sierpnia oraz 1 i 2 września.

Koncert pierwszego profesjonalnego teatru kobiecego TERAZ POLIŻ w reżyserii Barbary Wiśniewskiej na podstawie tekstu „Człowiek i gwiazdy” Anny Świrszczyńskiej, pochodzącego z tomu „Teatr poetycki”. Operowe doświadczenie reżyserki Barbary Wiśniewskiej i skłonność TERAZ POLIŻ do nieoczywistych rozwiązań przyjmuje w tym wydarzeniu muzyczną formę.
Dramat Świrszczyńskiej to pogrążona w absurdzie opowieść o sądach, osądach, systemie kar i nagród, ale też odpowiedzialności, której brak staje się bezpośrednią przyczyną powstania tyranii. Granice światów zostają tu zatarte, a odgórnie narzucone prawa niewystarczające w kontekście okoliczności, gdy to, co symboliczne, staje się realne.
„Być może bezmiar kosmosu jest większą presją niż ograniczona prawami religijnymi idea Boga/bogów? Co wspólnego ma fizyka kwantowa z dramatem antycznym? Od jakiej ilości brokatu zaczyna go być za dużo, a ile to jest w sam raz? I czy istnieją takie wagi, którymi można ważyć człowieczeństwo?” – pytają twórczynie spektaklu-koncertu.
TERAZ POLIŻ to jedyny profesjonalny kobiecy teatr w Polsce. Grupa powstała jako niezależna grupa twórczyń związanych z teatrem i od początku swojej działalności kładzie nacisk na teatralną twórczość związaną z kobietami i kobiecością. Regularnie powraca do tematyki wykluczenia i przemocy, angażuje się w działania dla dzieci i młodzieży. Produkuje i prezentuje spektakle teatralne, happeningi, performanse, otwarte czytania performatywne, koncerty, organizuje warsztaty teatralne i dyskusje.
W 2015 roku TERAZ POLIŻ zostało uhonorowane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego nagrodą za całokształt twórczości i działalność na rzecz kobiet.
„Apetyt w dzień egzekucji”
Scena Mała, Teatr Powszechny w Warszawie
reżyseria: Barbara Wiśniewska
muzyka: Natalia Czekała, Weronika Krówka
przygotowanie wokalne: Weronika Krówka
scenografia i kostiumy: Natalia Kitamikado i Anna Łysik
współpraca scenograficzno-kostiumowa: Joanna Martyniuk
produkcja: Magda Igielska
obsada: Dorota Glac (TERAZ POLIŻ), Marta Jalowska (TERAZ POLIŻ), Natasza Aleksandrowitch, Krzysztof Sokół.

Bilety: dostępne w kasie biletowej oraz na stronie internetowej Teatru Powszechnego w Warszawie: www.powszechny.com

Leave a Reply