Teatr Żydowski wraca na sceny

Po wielu tygodniach działań online w ramach #TeatrŻydowskiWDomu,
14 sierpnia 2020 roku Teatr Żydowski wznawia stacjonarną działalność artystyczną przy zachowaniu wszystkich wytycznych, które zabezpieczają widzów przed zarażeniem COVID-19. Spektakle będą obecne na warszawskich scenach, ale teatr nie rezygnuje ze swojej obecności w internecie – na 14 sierpnia 2020 przygotowuje również premierę online „Nie ma” według Mariusza Szczygła.
Teatr Żydowski pracuje już też nad premierami w trybie stacjonarnym na nowy sezon 2020/ 2021.

Teatr Żydowski powraca do grania na żywo już 14 sierpnia 2020 lżejszym repertuarem ogródkowym, kabaretowym weekendem „Przy szabasowych świecach” na letniej scenie w Ogrodzie Saskim, a od 22 sierpnia spektakle teatru grane będą w ramach 17. Festiwalu Kultury Żydowskiej Warszawa Singera – widzowie zobaczą m.in.: Szoszę”, „Szabasową dziewczynę”, „PeKiN” i „Balkon Goldy” [na zdj., fot. Bartek Warzecha/ materiały Teatru].

Cieszę się bardzo, że możemy zacząć grać w naturalnych dla nas warunkach – w teatrze, na prawdziwej scenie… Znowu będziemy mogli spotykać się z naszymi Widzami nie tylko poprzez łącza internetowe, ale na żywo. To wielka radość – mówi Gołda Tencer, dyrektorka Teatru Żydowskiego

Spektakle na scenie Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa

Szoszę” w reż. Karoliny Kirsz będzie można obejrzeć 22 i 23 sierpnia 2020 na scenie Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa. Doceniony przez krytykę, dzisiaj jeszcze bardziej aktualny spektakl o zatraceniu, powraca na scenę. Adaptacja wybitnej prozy laureata literackiej nagrody Nobla.

Mieszkańcy żydowskiej mniejszości przedwojennej Warszawy jeszcze nie wiedzą
o nadchodzącej zagładzie, ale bohaterka dramatu, Szosza, czuje więcej niż oni. Niewinny romantyzm, intelektualna fascynacja, emocjonalne gierki, ale też szaleńcza zmysłowość – zwierzęca, szybka, uprawiana w ukryciu. Betty, Cela, Dora i Tekla, ale przede wszystkim Szosza – dziwna, chorowita dziewczynka, która pozwala nam spojrzeć na wszechświat. Czy w świecie zmierzającym do katastrofy, w którym chwieje się istniejący porządek i w którym ludzie pragną jedynie „zanurzyć się na chwilę w rozkoszy, nim nie znikną na wieki”, istnieje jeszcze niewinność?

Dla widzów spragnionych współczesnego, lekkiego, komediowego repertuaru Teatr przygotował powrót „Szabasowej dziewczyny” na podstawie sztuki „The convertible girl”, amerykańskiego dramaturga Daniela Simona, o którym jego uczeń –  Woody Allen – powiedział: „Tego, co wiem o komedii, nauczyłem się od Daniela”. Autorem przekładu jest Janusz Tencer, a  reżyserem spektaklu – Marcin Sławiński. „Szabasowa Dziewczyna” to urocza komedia romantyczna o perypetiach dziewczyny, która przechodzi konwersję na judaizm, aby móc poślubić religijnego Żyda. Spektakle będą grane na scenie Klub Dowództwa Garnizonu Warszawa 26 i 27 sierpnia 2020.

Spektakle grane na Scenie Kameralnej im. Szymona Szurmieja,
ul. Senatorska 35

Mający swoją premierę pod koniec ubiegłego roku, brawurowy amerykański monodram o żelaznej damie Izraela – premier Goldzie Meir, najdłużej grany monodram na Broadwayu „Balkon Goldy” w reż. Marty Miłoszewskiej, zobaczyć będzie można 23 sierpnia 2020 na Scenie Kameralnej Teatru Żydowskiego.

Sztuka opowiada nie tylko biografię Goldy Meir, ale przybliża jedną
z najbardziej fascynujących karier XX wieku. Przede wszystkim zaś jest opowieścią o emancypacji kobiety, która postanowiła sprzeciwić się światu mężczyzn. Gołda Meir mówi swój monolog z perspektywy całego życia, ale zanurzając się w przeszłość raz po raz wpada w sam środek historii, również tej pisanej wielką literą, i ponownie rządzi światem. „Balkon Goldy”

26 sierpnia 2020 Teatr Żydowski pokaże spektakl w reż. Krzysztofa Popiołka „Ginczanka. Chodźmy stąd”. To muzyczno-poetycka opowieść o zbyt krótkim życiu utalentowanej Zuzanny Ginczanki, poetki międzywojnia, mimo młodego wieku docenionej przez Gombrowicza, Tuwima i krąg Skamandrytów. W roli Ginczanki Ewa Dąbrowska, której towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu Andrzeja Perkmana.

28 sierpnia 2020 „Dziś wieczorem: Lola Blau” w reż. Leny Szurmiej. Mimo że nostalgiczna, to okraszona czarnym humorem opowieść o miłości do sceny
i o trudnych życiowych wyborach wielu żydowskich artystów XX wieku. Historia opowiedziana słowami i znakomitymi piosenkami kabaretowymi. Ten najmniejszy z musicali świata o Loli Blau okazuje się znów aktualny.

PeKiN” autorstwa Agaty Biziuk i w jej reżyserii Teatr Żydowski pokaże 30 sierpnia 2020 – sztuka inspirowana historią Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Spektakl powstał w koprodukcji Teatru PAPAHEMA i Teatru Żydowskiego.

Online

Głośna wielogłosowa rozprawa reporterska o kondycji człowieka
i zagadnieniu utraty wielokrotnie nagradzanego Mariusza Szczygła, jest kanwą najnowszej produkcji Teatru Żydowskiego „Nie ma” reż. Agnieszka Lipiec-Wróblewska, której premiera zaplanowana jest na 14 sierpnia na specjalnej platformie internetowej. Teatr planuje również premierę na scenie jeszcze w tym roku. W spektaklu, obok aktorów Teatru Żydowskiego, wystąpi sam autor książki. Wyprodukowany przez Teatr Żydowski spektakl „Nie ma” jest prawdopodobnie pierwszą premierą internetową – projektem skrojonym na miarę sieci i wykorzystującym w pełni to medium.

Bilety na wszystkie spektakle są dostępne w kasach oraz na stronie teatru www.teatr-zydowski.art.pl

Leave a Reply