e-repertuar #TEATRŻYDOWSKIWDOMU na bieżący tydzień – od 26 maja 2020

Od połowy marca #TeatrŻydowskiWDomu proponuje cotygodniowy repertuar online, obfitujący w spektakle, koncerty, czytania, spotkania on-line i archiwalia. W tym tygodniu pokaże m.in. benefis Gołdy Tencer, kolejne odcinki „Spotkań z piosenką żydowską”
i „Rodzynków z migdałami”, a także czytanie performatywne.
Poza regularną działalnością artystyczną w sieci Teatr Żydowski zajął się również pomaganiem. Pracownicy teatru właśnie przekroczyli pierwszy tysiąc własnoręcznie uszytych maseczek. Beneficjentami tej pomocy są m.in. domy dziecka, domy pomocy społecznej, pracownicy i wolontariusze schronisk dla zwierząt.

Wtorkowy wieczór, 26 maja o godz.20.00, #TeatrŻydowskiWDomu zaprosi na wyjątkowe widowisko z 2005 roku – święto przyjaciół, muzyki, sztuki, święto Gołdy Tencer i Teatru Żydowskiego – benefis Gołdy Tencer, wyreżyserowany przez Krzysztofa Jasińskiego.
W Teatrze Żydowskim im. Estery Rachel i Idy Kamińskich, na benefisie Gołdy Tencer zgromadzili się jej przyjaciele, rodzina, artyści, koleżanki z lat szkolnych, Perecowicze. Podczas uroczystości było wiele okazji do wspomnień z domu rodzinnego, jak również dedykacji, życzeń, wyrazów wdzięczności i podziękowań.

W tym niezwykłym wydarzeniu wzięli udział m.in.: Szymon Szurmiej, Dawid Szurmiej, siostry Rajfer, Don Wasyl i Cygańskie gwiazdy, Justyna Steczkowska, Beata Rybotycka, Grupa Rafała Kmity, Janusz Tencer, Lech Majewski, Maryla Rodowicz, Janusz Tylman, Jacek Wójcicki, Bohdan Łazuka, Waldemar Dąbrowski oraz zespół Teatru Żydowskiego.

W środę, 27 maja o 20.00, w drugim już odcinku cyklu „Rodzynki z migdałami”, wieczór „Jak lwa wołanie…” poświęcony będzie twórczości Abrahama Suckewera (1913-2010),
w przekładach Jerzego Ficowskiego, Arnolda Słuckiego, Jana Goślickiego, Adama Ważyka, Michała Friedmana, Marka Tuszewickiego, Krzysztofa Czyżewskiego, Moniki Adamczyk-Garbowskiej, Joanny Lisek i Anny Rozenfeld.

W tym roku przypada 10. rocznica śmierci jednego z najwybitniejszych poetów żydowskich, którego cechował własny, nowatorski styl i twórcze podejście do języka. Suckewer jest określany mianem „żydowskiego Miłosza”, jego utwory zdobyły uznanie innych poetów
i pisarzy, m.in. Julian Tuwim. Icze Goldberg pisał o nim: „Suckewer jest podsumowaniem żydowskiej poezji, która przyszła przed nim, i wszystkich dzieci jutra, które po nim będą pisały wiersze po żydowsku”.

Twórczość Abrahama Suckewera zaprezentują aktorzy Teatru Żydowskiego: Piotr Wiszniowski, Jerzy Walczak, Anna Rozenfeld, Barbara Szeliga i Sylwia Najah, całość wyreżyserowała Anna Rozenfeld.

Kolejny, trzeci odcinek z cyklu „Spotkanie z piosenką żydowską”, 28 maja o godz. 20.00 wypełnią niguny, czyli rodzaj śpiewu grupowego. Nigun w języku hebrajskim oznacza nuconą melodię. Są to pieśni pozbawione słów, sylabizowane. Jest to również specyficzna modlitwa. Kiedy chasydzi śpiewają niguny, modlą się do Boga. Są one mocno zakorzenione w bogatej tradycji muzyki ludowej i swobodnie czerpią melodie ze źródeł ukraińskich, huculskich, wołoskich, cygańskich, nie pomijając żydowskich, synagogalnych. Nigunim doskonale nadaje się do improwizacji, dlatego tradycja tego śpiewu zaczyna być dostrzegana przez muzyków
z pogranicza muzyki klezmerskiej i jazzu.

Podczas czwartkowego koncertu zostaną zaprezentowane utwory Mordechaja Gebirtiga, Nellie Casman, Sholoma Secundy, Ben-Ziona Witlera, Henocha Kona, Shmerke Kastcherginskiego.  Wystąpią artyści Teatru Żydowskiego: Gołda Tencer, Teresa Wrońska, Alina Świdowska, Izabella Rzeszowska, Genady Iskhakov, Henryk Rajfer i Marek Weglarski.

Piątki w #TeatrŻydowskiWDomu to tradycyjnie już czytania performatywne online.
W nadchodzący piątek, 29 maja o godz. 18.00 Małgorzata Trybalska, Pola Teodorkiewicz
i Maciej Winkler przeczytają „Bezsenność Jutki”, Doroty Combrzyńskiej-Nogali, w reżyserii Małgorzaty Dębskiej.

Wzruszająca i niezwykle ciekawa literatura faktu z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”, wydana z okazji 70 rocznicy przeprowadzenia „szpery” w getcie łódzkim. To opowieść
o naznaczonym cierpieniem losie dzieci w drugim co do wielkości getcie na okupowanych przez III Rzeszę ziemiach polskich.

Jutka, spolonizowana Żydówka, mieszkająca z ciotką i dziadkiem w Litzmannstadt Ghetto, próbuje zmierzyć się z rzeczywistością, która ją otacza. Mimo braku rodziców i grozy otaczającego ją świata stara się patrzeć na życie optymistycznie. Żyje z dnia na dzień,
a wytchnienie i rozrywkę znajduje w zabawach z innymi dziećmi i udomowionym gawronem, w opowieściach dziadka oraz w przyjaźni z polską dziewczynką, mieszkającą po drugiej stronie muru.

We wszystkich wydarzeniach #TeatrŻydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego. Wydarzenia są bezpłatne, ale dla każdego, kto chciałby wesprzeć teatr dobrowolną składką, dane do wpłat znajdują się na stronie: http://www.teatr-zydowski.art.pl/wydarzenia/wspieraj-teatr

Warto wspomnieć, że przez cały tydzień w Centrum Kultury Jidysz, będącym częścią Teatru Żydowskiego, w formule online odbywają się lektoraty języka hebrajskiego i jidysz, wykłady Żydowskiego Uniwersytetu Otwartego oraz w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wykłady i warsztaty – komputerowe, wycinanki i collage, tańca izraelskiego, teatrzyku lalkowego Simche, języka jidysz, hebrajskiego oraz angielskiego.

***

Więcej informacji:

Edyta Bach, PR Manager Teatru Żydowskiego, 501232302 | e.bach@teatr-zydowski.art.pl

Leave a Reply