Przejdź do treści

Nowy repertuar #TEATRŻYDOWSKIWDOMU

Kolejny tydzień maja z hasztagami #TeatrŻydowskiWDomu i #JidyszBezKwarantanny zapowiada się równie ciekawie jak poprzednie. Teatr Żydowski zaproponuje premierę on-line „Kibiców” – głośnego spektaklu Michała Buszewicza, spotkanie z piosenką żydowską,
a także bajki dla dzieci i dorosłych. Na specjalne życzenie widzów powtórzony zostanie spektakl „Mazl Tov” w reż. Gołdy Tencer, którego premiera on-line cieszyła się wielkim zainteresowaniem.

#TeatrZydowskiWDomu rozpocznie tydzień wtorkowym spektaklem teatralnym. 12 maja o godz. 20.00 zaprosi widzów na „Kibiców” w reż. Michała Buszewicza, ważny spektakl o porozumieniu ponad podziałami.  Aktorzy mówią w nim o sobie i swoim kibicowaniu: o tym jak jest na Żylecie, ustawkach i przyśpiewkach. Spektakl ten jest również opowieścią o tym, że wszystkie wspólnoty są do siebie podobne i nie sposób jest funkcjonować poza nimi. „Kibice” tworzą także ogromną przestrzeń tolerancji i wolności – na boisku, jakim jest życie, każdy powinien mieć szansę mówić, co myśli. To projekt pomyślany jako realizacja spotkania w warunkach scenicznych, do którego nie dochodzi w przestrzeni publicznej: polscy Żydzi i kibice Legii Warszawa.

Twórcy pracując z dwiema grupami o bardzo silnym poczuciu wspólnoty, szukają odpowiedzi na pytania o motywy, sposoby i korzyści z tworzenia tych zbiorowych tożsamości, a przestrzeń teatralnej fikcji umożliwia „realny” dialog aktorów Teatru Żydowskiego i kibiców Legii. Celem jest wytworzenie sytuacji porozumienia przy zachowaniu istotnych różnic, czyli szacunku oraz znalezienia podstawowego gruntu, na którym możliwe jest porozumienie – sfery niepodważalnych wartości ludzkich.

Twórcy: scenariusz i reżyseria: Michał Buszewicz, scenariusz i dramaturgia: Sebastian Krysiak, scenografia i kostiumy: Anna Met, choreografia: Katarzyna Sikora, muzyka: Kuba Wandachowicz, reżyseria świateł i wideo: Jakub Laskowski asystent reżysera: Piotr Wiszniowski, asystentka scenografa: Sandra Stępień, konsultant merytoryczny: Piotr Żelazny

Obsada: Ryszard Kluge, Joanna Rzączyńska, Małgorzata Trybalska, Jerzy Walczak, Piotr Wiszniowski Obsada dodatkowa – Kibice: Elwira Szyszka, Tomasz Jakubczyk.

Na specjalne życzenie widzów, w środę, 13 maja o godz. 20.00 #TeatrŻydowskiWDomu pokaże powtórnieMazel Tov” w reżyserii Gołdy Tencer. Specjalnie przygotowane na tournée w Meksyku przedstawienie opowiada o codziennym życiu Żydów z warszawskich Nalewek. Pełen humoru i dowcipu żydowskiego spektakl zabierze widzów w podróż do miejsc, których już nie ma, lecz wracają echem melodii i nawoływaniem matek, przypominając pociechom, że stygnie rosół i szabasowy czulent.  W jednej z ról Gołda Tencer, reżyserka i autorka scenariusza. W spektaklu gra na żywo orkiestra pod kierownictwem Teresy Wrońskiej.

W klimacie piosenek i humoru żydowskiego widzowie #TeatrŻydowskiWDomu pozostaną, biorąc udział w „Spotkaniu z piosenką żydowską”. W czwartek 14 maja o godz. 20.00 Monika Chrząstowska, Genady Iskhakov, Henryk Rajfer i Alina Świdowska, zaśpiewają ludowe, popularne piosenki żydowskie – refleksyjne i żartobliwe, smutne i wesołe –
z akompaniamentem Teresy Wrońskiej.

W tym tygodniu #TeatrŻydowskiWDomu przygotował również atrakcję dla młodych widzów. W piątek, 15 maja o godz. 18.00, aktorzy Teatru Żydowskiego przeczytają dla dzieci i dorosłych „Żydowskie bajki z Czerniowców” Eliezera Sztejberga, w tłumaczeniu Belli Szwarcman-Czarnoty, wydane przez Wydawnictwo Austeria. Czytanie performatywne reżyseruje Monika Woronicz. Bajki przeczytają Daniel Antoniewicz, Sylwia Najah, Ewa Tucholska i Marek Węglarski.

„Bajeczki” („Majselech”) Eliezera Sztejnbarga ukazały się po raz pierwszy w 1936 roku. Autor chciał przekazać dzieciom wiedzę o żydowskiej symbolice, świętach i obyczajach, w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny, zrywając z archaicznymi metodami wykorzystywanymi
w chederach – zachęcając, a nie zniechęcając dzieci i młodzież do tego, by trwały przy swojej kulturze.

We wszystkich wydarzeniach #TeatrŻydowskiWDomu można uczestniczyć na profilach Facebook, YouTube oraz Vimeo Teatru Żydowskiego.

Leave a Reply