Kultura z szansą na stałe miejsce przy Rynku Nowego Miasta

14 maja br. odbędzie się posiedzenie Rady m.st. Warszawy, podczas której ma zapaść decyzja dotycząca nabycia przez Miasto budynku przy Rynku Nowego Miasta 5/7. Miejscem tym od lat zarządza Teatr WARSawy, tworząc jedną z ciekawszych przestrzeni teatralnych stolicy. Pozytywna decyzja radnych pozwoli na dalszy rozwój i modernizację obiektu, który do tej pory należał do dwóch właścicieli, miasta i prywatnej firmy. Pochodzący z lat 50. dawny budynek kina Wars stanie się miejską przestrzenią teatralną.

Działający w budynku dawnego kina Wars Teatr WARSawy, prowadzony przez organizację pozarządową, jest „niepubliczną instytucją kultury”. Doceniany przez krytyków teatralnych i recenzentów, wymieniany w ogólnopolskich podsumowaniach sezonu, z tytułami i rolami teatralnymi, które są nagradzane i wskazywane w recenzjach oraz podsumowaniach. Niekomercyjny, ambitny i otwarty na różne kierunki w sztuce – taką opinię udało się mu uzyskać, a co ważniejsze utrzymać przez lata funkcjonowania. Teatr niezależny i offowy, nareszcie znalazł swoją bezpieczną przystań, którą dzieli się z innymi artystami. W ostatnich latach zapraszał do budynku przy Rynku Nowego Miasta inne grupy artystyczne, tworząc offowe centrum kultury. Od czwartku ta inicjatywa, dzięki działaniom władz Warszawy, będzie miała swoje stałe miejsce.

– Wierzymy, że proces zamiany nieruchomości przy Rynku Nowego Miasta na niezabudowaną działkę przy ul. Długiej wraz z dopłatą 20 mln zł. dobiegnie końca. Miasto scali nieruchomość kina Wars, która w części do niego należy, zapewniając trwałe warunki dla kultury. Przypomnę, że miejsce to od lat udostępniamy po preferencyjnych stawkach. Zarządzający tą przestrzenią, Teatr WARSawy, stworzył wspaniałe miejsce dedykowane offowej sztuce. Liczymy na to, że jeszcze w tym roku uda się sfinalizować transakcję z miastem – mówi przedstawiciel właściciela budynku Rafał Szczepański z firmy Serenus.

Pozytywna decyzja Rady Miasta będzie także dowodem uznania dla działalności kulturalnej, którą tu prowadzimy, gdyż 18 maja obchodzimy 7. urodziny w tym miejscu – dodaje Adam Sajnuk, dyrektor Teatru WARSawy. – Chcemy mieć poczucie bezpieczeństwa dla nas i współpracujących z nami zespołów teatralnych. Warszawa potrzebuje teatrów, o czym świadczy wysoka frekwencja podczas naszych wydarzeń. Planujemy dalszy rozwój, chcemy współpracować z innymi zespołami teatralnymi i artystycznymi, tworzyć prawdziwe centrum kultury. Pozytywna decyzja podjęta podczas posiedzenia Rady Miasta będzie „kropką nad i” w kierunku realizacji tych zamierzeń. Liczymy na dobrą wolę radnych wszystkich opcji politycznych. Wierzę, że już w najbliższy czwartek okaże się, że przyszłość teatru przy Rynku Nowego Miasta będzie trwalsza i stabilniejsza – podkreśla Adam Sajnuk.

Budynek przy ul. Rynku Nowego Miasta 5/7 od lat związany jest z kulturą. W latach 50. powstała pod tym adresem kamienica, w której przez kilkadziesiąt lat funkcjonowało kultowe kino Wars. Zamknięte w 2004 roku kino ponownie odżyło pod wpływem energii Teatru WARSawy, który tchnął w to miejsce nowoczesnego i offowego ducha teatru. Aktualnie obiekt ten to oaza twórczości artystycznej na terenie Starego i Nowego Miasta, który został zaadaptowany pod wymagania i potrzeby fanów kultury. Swoje wydarzenia organizują tu m.in.: Teatr Montownia, Teatr Papahema, Pożar w Burdelu oraz wielu początkujących, utalentowanych reżyserów i aktorów – realizując projekt o nazwie „Społeczna Scena Debiutów”.

***

Teatr WARSawy jest w prostej linii spadkobiercą Teatru Konsekwentnego – profesjonalnej grupy teatralnej, która działa w Warszawie od 1997 roku. Zarządza nim Adam Sajnuk – założyciel, aktor i reżyser wielu spektakli wystawianych na jego deskach. W 2013 r. Teatr Konsekwentny został przeniesiony na Rynek Nowego Miasta, gdzie pod nową nazwą Teatr WARSawy kontynuuje i rozwija swoją działalność artystyczną, edukacyjną i kulturotwórczą. Placówka przyciąga wybitnych aktorów i zaspokaja apetyt na sztukę ciekawym i ambitnym repertuarem. Pokazuje tym samym, że stolica Polski – miasto, w którym prawie wszystko jest ponazywane i instytucjonalne ma również swoje artystyczne i undergroundowe podziemie oraz nie boi się inicjatyw offowych.

Teatr nie ma stałego teamu aktorskiego, tylko zespół osób współpracujących z nim. Są to zawodowi i uznani reżyserzy oraz aktorzy, scenografowie, kostiumologowie i reżyserzy świateł. Oprócz znanych i wybitnych artystów oraz specjalistów w swoich dziedzinach teatr zaprasza do współpracy inne niezależne grupy, jak m.in. Teatr Montownia, Teatr Papahema, Pożar w Burdelu oraz początkujących, utalentowanych reżyserów i aktorów – realizując projekt o nazwie „Społeczna Scena Debiutów”. który ma na celu stworzenie szansy kolejnemu pokoleniu artystów. Spektrum repertuarowe WARSawy jest dość szerokie – obok sceny dramatycznej, która jest sceną bazową tego teatru, znajdziemy tu również coś dla miłośników stand-upu a także wartościową propozycję skierowaną do młodej widowni.

Leave a Reply