WIĘCEJ NIŻ JEDNO ZWIERZĘ

Najważniejsza jest w tym performansie empatyczna aura. Nikt tu nikogo nie poucza, nie ma żadnej tresury czy lekcji wychowawczej. Z sympatią opowiada się do rozmaitych zwierzętach, prawdziwych i trochę zmyślonych, które wiodą życie po swojemu, oddane własnym rytmom i zajęciom. Świetnie dają sobie radę bez ludzi. „Zwierzęta” poubierane są dziwnie, trochę jak zabawki-futrzaki przytulanki, same też czasem się przytulają, a czasem kłócą albo oddane swoim tajemnym obyczajom nie zauważają, kiedy ginie kto im bliski zaatakowany przez lwa.

Podglądają je turyści-badacze, przypominający etnologów w korkowych kaskach z wyprawy do krain tropikalnych, niby Witkacy i Malinowski, w których wcielają się autor projektu Robert Wosiewicz (śpiewający zabawne popowe komentarze o przyjaźniach zwierzęcych) i krytyk teatralny Marcin Miętus. Wyglądają jak z obrazka o chudym-wysokim i szczupłym-niskim, a każde ich pojawienie się w przestrzeni gry budzi żywy aplauz. I tak mimochodem uczymy się odrobiny pokory.

WIĘCEJ NIŻ JEDNO ZWIERZĘ, autorski projekt Roberta Wosiewicza, reż. Robert Wosiewicz, dramaturgia Marcin Miętus, kostiumy Tomasz Armada, muz. Michał Skrok; obsada: Sonia Roszczuk, Robert Wosiewicz, Vira Hres, Marcin Miętus, Błażej Stencel, Agata Tragarz, Studio tetragaleria, koprodukcja Centrum Kultury w Piasecznie, premiera 12 września 2019

[tm]

[fot. materiały teatru]

Leave a Reply