Dwa spektakle o kobietach w Teatrze Powszechnym

18 i 19 września w Teatrze Powszechnym w Warszawie odbędą się pokazy dwóch spektakli poświęconych historii kobiet. „Kuracjuszki z Interno” to opowieść o niezwykłych losach opozycjonistek, poddanych w czasie stanu wojennego swoistej „kuracji” w obozie internowania w Gołdapii. Spektakl jest próbą zwrócenia uwagi na udział kobiet w walce o odzyskanie wolności i rolę, jaką odegrały w dziejowych przemianach, o czym zazwyczaj zapomina się w oficjalnym przekazie, w którym cały splendor przypada mężczyznom-przywódcom. Z kolei „Spis Kobiet” to reportażowy spektakl opowiadający o pracownicach ponad siedemdziesięciu sklepów i punktów usługowych z ul. 1 Maja w Lublinie. Relacje kobiet tworzą opowieść
o transformacji i kolejnych rewolucjach społecznych, które zmieniają nie tylko dotychczasowe miejsca pracy, ale również ich życie.

Spektaklom będą towarzyszyły koncerty zespołów Ugla i Tarapaty. Wydarzenia są częścią programu IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe.

„Spis Kobiet”
18 września, godz. 19.30

scenariusz i reżyseria: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Dorota Ogrodzka, Anna Sadowska, Iwona Konecka
research dramaturgiczny: Agnieszka Pajączkowska, Dorota Ogrodzka
obsada: Izabella Gawęcka, Alicja Brudło, Anna Sadowska, Iwona Konecka (Kolektyw Polka)

Tekst, na którym bazuje przedstawienie, powstał z rozmów i ze spotkań z kobietami pracującymi przy
ul. 1 Maja w Lublinie, gdzie na krótkim odcinku miasta, pomiędzy dworcem kolejowym a ruchliwym skrzyżowaniem, mieści się ponad siedemdziesiąt punktów usługowych i handlowych. Prowadzące je kobiety opowiadają o zmieniającej się Polsce, swoich doświadczeniach i marzeniach.

[Fot. Alicja Szulz/ materiały organizatora]

Koncert zespołu Ugla
18 września 2019 r., godz. 21.00

– Magdalena Sowul (śpiew, klarnet, OP-1, kalimba, looper)
– Sebastian Świąder (skrzypce, efekty)
– Maciej Wróbel (perkusja)
– Michał Mościcki (kontrabas)

Ugla to kwartet grający muzykę z pogranicza magii i snu. W warstwie brzmieniowej inspirują się muzyką ludową różnych kultur, łącząc tradycję pieśniarską z elektroniką i awangardowym eksperymentem. Wykorzystują technikę live loopingu oraz eksperymentują z barwą instrumentów i żywiołowymi improwizacjami.

***

Kuracjuszki z Interno”
19 września, godz. 19.30

reżyseria i dramaturgia: Justyna Lipko-Konieczna i Dorota Ogrodzka
ruch: Justyna Wielgus
strona wizualna i scenografia: Jaśmina Wójcik
muzyka: Magdalena Sowul
materiały reporterskie/blog: Dorota Borodaj
przygotowanie do prowadzenia wywiadów: Justyna Dąbrowska
fotosy: Alicja Szulc
produkcja: Karolina Pluta, Stowarzyszenie Pedagogów Teatru
występują: Alicja Brudło, Katarzyna Cygler, Iga Dzięgielewska, Izabella Gawęcka, Katarzyna Gawkowska-Marciniak, Paulina Jędrzejewska, Iwona Konecka, Grażyna Kopeć, Katarzyna Lis ,Barbara Poniatowska, Anna Sadowska, Iwona Konecka, Hanna Nowicka, Helena Urbańska /Natalia Leszczyńska

Historia oporu kobiet osadzonych podczas stanu wojennego w obozie internowania w Gołdapi.

„Kuracjuszki z Interno” to teatralna opowieść o obozie internowania w Gołdapi, mieszczącym się w budynku luksusowego domu wczasowego, w którym podczas stanu wojennego osadzono łącznie ponad 400 kobiet – opozycjonistek.

„Kuracjuszki z Interno” to także historia kobiet opowiedziana przez kobiety – aktorkami i autorkami spektaklu są praktyczki teatru, aktywistki, animatorki, które teatr traktują jako sposób na komentowanie
i zmianę rzeczywistości.

Twórczynie spektaklu odłożyły na bok dominującą narrację, snutą zawsze z męskiej perspektywy. Przeczesały archiwa oraz rozmawiały z kilkunastoma byłymi osadzonymi. Pytały je o strategie kobiecego oporu, o realia życia w „złotej klatce”, o próby podejmowane przez władzę, by przywrócić je do wypełniania przypisanych im, „kobiecych” ról. Pytały też o to, czy w dzisiejszych czasach doświadczenie gołdapskich kobiet może być dla nas inspiracją i lekcją oporu.

www.kuracjuszki.pl

Koncert zespołu Tarapaty
19 września, godz. 21.00

gitary, wokal: Alicja Brudło, Iwona Konecka
klarnet, klawisze, cajon: Piotr Jaszczur Śnieguła

Po latach teatralnych przygód Alicja Brudło i Iwona Konecka założyły zespół tworzący muzykę z gatunku „angel rock”. Tak powstały Tarapaty. Był rok 2016. Po roku do składu dołączył człowiek teatru i multiinstrumentalista – Piotr Jaszczur Śnieguła. Razem grają autorskie piosenki o miłosnych tarapatach.

***

Pokazy spektakli „Kuracjuszki z Interno” i „Spis Kobiet” oraz koncerty zespołów Ugla i Tarapaty odbędą się
w ramach IV edycji Festiwalu Sztuki i Społeczności Miasto Szczęśliwe (https://www.powszechny.com/o-festiwalu-ms-2019.html).

Leave a Reply