Festiwal Prapremier w Bydgoszczy

20 września TPB czyli Teatr Polski Bydgoszcz planuje premierę sztuki Wycinanki. List z morza. Reżyseria: Yojiro Ichikawa, dramaturgia: Daria Sobik, scenografia i kostiumy: Marta Kuliga, muzyka: Natsumi Ishikawa.

Występują:  Natsumi Kuroda, Michalina Rodak, Marcin Zawodziński.

Wycinanki to spektakl koprodukcji polsko-japońskiej przeznaczony dla najmłodszych widzów, opowiadający o podobieństwie dwóch zupełnie odmiennych od siebie kultur.

8570 km to mniej niż połowa długości Muru Chińskiego. Na taką samą wysokość może wzbić się samolot pasażerski, zaś żeby przejść tak długą drogę, trzeba trochę wolnego czasu, mniej więcej – siedemdziesięciu dni. To też łączna odległość pomiędzy Polską a Japonią. Wydaje się daleko? Skądże. Jesteśmy siebie bliżej, niż myślimy.

Wycinanki to spektakl koprodukcji polsko-japońskiej przeznaczony dla najmłodszych widzów, opowiadający o podobieństwie dwóch zupełnie odmiennych od siebie kultur. To historia skupiona wokół kartki papieru, która dla Japończyków stanowi podstawę do tworzenia bajecznych wytworów origami, zaś dla naszych przodków była inspiracją dla wykreowania tradycji ludowych wycinanek. Papier w tej opowieści stanowi jednak tylko pretekst do tego, by poprzez muzykę, sztukę i piękno przybliżyć najmłodszym widzom szczególną cechę człowieka – uniwersalne pragnienie wspólnotowości i bycia razem.

Natomiast bydgoski Festiwal Prapremier 2019 – Nie/obecne odbędzie się w dniach 26.09 – 5.10. 2019.

„ (…) W tym roku widzowie Prapremier będą mogli zobaczyć aż piętnaście produkcji. Obok przedstawień granych na dużej scenie, zaprezentowane zostaną spektakle małoformatowe – pokazywane w kameralnych przestrzeniach, oszczędne wizualnie (co nie znaczy, że mniej pomysłowe), kładące nacisk na bezpośrednie, bliskie spotkanie z widzem. Mamy poczucie, że takie właśnie produkcje stanowią nurt coraz silniej obecny

na polskich scenach, który zaczyna zmieniać przyjęte dotąd w instytucjach reguły gry. Właśnie z tego powodu chcieliśmy dać im sporo miejsca w tegorocznym programie.

Zapraszając na Prapremiery mierzące się z tym, co nie/obecne, mamy nadzieję, że doświadczenia, które proponujemy uczestnikom będą prowokowały ich do gorących dyskusji po spektaklach w tradycyjnych już spotkaniach z zaproszonymi twórcami.”  Katarzyna Waligóra.

Wystąpią aż cztery teatry z Warszawy, teatry z Poznania, Lublina, Katowic, Zabrza i Gdańska oraz kilka teatrów zagranicznych.

Więcej na https://festiwalprapremier.pl/pl/show/spektakle/

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply