Festiwalowo i premierowo w Koszalinie

Bałtycki Teatr Dramatyczny w Koszalinie rozpoczyna sezon i swój festiwal od premiery Like Fake. Historia, której nie było Tomasza Ogonowskiego. Premiera: 2019-09-14. Reżyseria: Arkadiusz Buszko, scenografia i kostiumy: Grupa Mixer, muzyka: Maciej Osada-Sobczyński, choreografia, plastyka ruchu: Arkadiusz Buszko, multimedia i wizualizacje: Mikołaj Ludwik Szymkowiak.

Obsada: Adrianna Jendroszek, Dominika Mrozowska-Grobelna, Beata Niedziela, Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska, Magdalena Zabel, Marcin Borchardt, Karol Donda, Wojciech Kowalski, Wojciech Rogowski.

Kluczem do zrozumienia sztuki Tomasza Ogonowskiego „Like Fake. Historia, której nie było”   w reżyserii Arkadiusza Buszko jest zdanie wypowiadane przez jednego z bohaterów: „Nic nie jest takie, jakim się wydaje”. Przewrotna i osadzona w „sieciowej” współczesności opowieść o ponadczasowej wartości ludzkich uczuć rozgrywa się w świecie dzisiejszych nastolatków. W świecie, w którym królują: wszechobecny internetowy cynizm i zdziczenie obyczajów. Autorzy stawiają podstawowe pytanie: co w życiu jest naprawdę ważne? Czy blichtr, poklask i pieniądze czy też bliskość innego człowieka, szacunek i wyrozumiałość? Niejednoznaczne odpowiedzi mogą być zaskakujące, zarówno dla bohaterów sztuki, jak i dla widzów.
Ogromnym atutem spektaklu jest jego strona wizualno – muzyczna. Za wizualizacje odpowiada Mikołaj Ludwik Szymkowiak, artysta rozpoznawalny i doceniany w całej Polsce, a wyjątkowe i niecodzienne: scenografię i kostiumy przygotowała poznańska Grupa Mixer. Z kolei autorem muzyki jest wybitnie utalentowany koszaliński kompozytor Maciej Osada – Sobczyński.
Spektakl przeznaczony dla widzów od lat 12.

Ta premiera rozpocznie 10. KKM m-teatr czyli Koszalińskie Konfrontacje Młodych, które potrwają do 22 września.

A 5 października  w ramach Sceny Inicjatyw Aktorskich będzie miała miejsce premiera sztuki Przyszedł mężczyzna do kobiety autorstwa Siemiona Złotnikowa.
Dramaturgia: Tomasz Ogonowski, reżyseria: Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska, Wojciech Rogowski, scenografia i kostiumy: Beata Jasionek, opracowanie muzyczne: Tomasz Ogonowski.

Ze strony teatru:

„Przyszedł mężczyzna do kobiety” Siemiona Złotnikowa to doskonała komedia, ale napisana w wyjątkowym, unikalnym rosyjskim stylu: śmiejemy się do rozpuku z jej bohaterów, ale jednocześnie jesteśmy głęboko wzruszeni ich losami.
Para doświadczonych przez życie ludzi: Dina (Żanetta Gruszczyńska – Ogonowska) i Wiktor (Wojciech Rogowski) spotyka się na zaaranżowanej pierwszej randce. Już jej początek jest zgoła niefortunny. On przychodzi za szybko, ona go strofuje i wyprasza z domu… Tak zaczyna się ten subtelny „taniec godowy”, w którym pierwsze skrzypce grają: wzajemne przyciąganie się i odpychanie, skrępowanie i tęsknota za bliskością drugiej osoby, nieporadność i gotowość do przełamania własnego wstydu.
Czy Dina i Wiktor przetrwają tę próbę? Czy zwycięży rodzące się uczucie, czy też ich związek nie przetrwa?

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

Leave a Reply