Zrzutka na książkę o Grażynie Bułce

Kiedy zawodzą urzędy, trzeba brać w sprawy w swoje ręce. Nieprzyznanie dotacji na książkę nie może sprawić, że książka nie powstanie. Zwłaszcza ta o Grażynie Bułce, wybitej śląskiej aktorce teatralnej i filmowej, którą kochają nie tylko na Śląsku, ale i w innych zakątkach naszego kraju. Toteż nasz kolega klubowa, członek polskiej sekcji AICT, Grzegorz Ćwiertniewicz postanowił ogłosić zrzutkę na wydanie książki o tej wyjątkowej aktorce, „Yorick” wspiera jego zamiary. Publikujemy Jego pel, ogłoszony na Facebooku:

„Nazywam się Grzegorz Ćwiertniewicz. Jestem doktorem nauk humanistycznych (historia filmu i teatru polskiego po 1945 roku), polonistą, wykładowcą akademickim, autorem biografii Krystyny Sienkiewicz – „Krystyna Sienkiewicz. Różowe zjawisko” (Wydawnictwo Marginesy; 2015) oraz książki „Amantka z pieprzem” – wywiadu-rzeki z Grażyną Barszczewską (Wydawnictwo Prószyński i S-ka; 2019). Należę do Polskiej Sekcji Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych (AICT /IATC). Moje teksty można przeczytać w „Teatrze”, „Śląsku”, „Polonistyce”, „Dyrektorze Szkoły”, „Kwartalniku Edukacyjnym” i „Edukacji i Dialogu”. Współpracowałem jako recenzent z Nową Siłą Krytyczną Instytutu Teatralnego im. Z. Raszewskiego w Warszawie (e-teatr.pl), wortalem „Dziennik Teatralny” i wortalem „Teatr dla Was”. Obecnie związany z internetowym przeglądem teatralno-literackim „Yorick”.

Zafascynowany jestem teatrem śląskim i filmem śląskim jako zjawiskiem. Zajmuje mnie pojęcie prawdy – czy prawdziwości – która nie jest tak oczywista w przypadku innych teatrów. Zafascynowany jestem zwłaszcza dorobkiem Grażyny Bułki, aktorki Teatru Śląskiego im. S. Wyspiańskiego w Katowicach, dorobkiem, który wyrasta z prawdy i na prawdzie jest budowany. Właśnie dlatego pragnę napisać książkę o życiu i dokonaniach zawodowych Grażyny Bułki, a także o tym, jak ważne miejsce zajmuje w sercach Ślązaków. I nie tylko. Konspekt książki uzyskał wysokie oceny w Wydawnictwie Naukowym ŚLĄSK, nakładem którego praca miałaby się ukazać. Wystąpiono do kilku urzędów z prośbą o dotację, ale te odmówiły wsparcia.

Nie przejmuję się tym jednak. Nie zamierzam się też poddawać. Wierzę, że wśród Was jest wielu pasjonatów teatru i filmu śląskiego, a także wielbicieli mojej Bohaterki, dzięki czemu wspólnymi siłami uda się uzbierać kwotę niezbędną, by projekt się powiódł.

Z góry dziękuję za każdą wpłaconą kwotę.

Zachęcam do udostępniania zrzutki!

W razie pytań i wątpliwości zapraszam do kontaktu przez stronę zrzutki lub przez Fb: https://www.facebook.com/grzegorz.cwiertniewicz

[Na zdj. Autor z Bohaterką jego następnej książki]

Leave a Reply