Przejdź do treści

19. festiwal mimu w Warszawie

19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu odbędzie się w tym roku w dniach 7-16 czerwca.

Jak zapowiada dyrektor artystyczny festiwalu Bartłomiej Ostapczuk: 19. Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu to podróż poprzez różnorodność form współczesnego teatru pantomimy w Europie. Teatru, który pomimo odmiennych korzeni łączy – stająca się coraz większym wyzwaniem, idea sztuki poza słowami. Oryginalna poetyka, zaskakująca wrażliwość i emocjonalność twórców oraz wykonawców przedstawień sprawia, że pantomima wymyka się jednoznacznym definicjom. Taka będzie tegoroczna edycja naszego Festiwalu, niejednoznaczna, interesująca i poruszająca.

Co pojawi się w repertuarze?

„Once” najnowsza premiera Teatru Warszawskiego Centrum Pantomimy, otwierająca festiwal, to efekt wyjątkowej współpracy z legendarnym Teatrem Derevo. Po raz pierwszy gościć będziemy czeski zespół Lenki Vagnerovej, umiejętne łączący teatr pantomimy z teatrem tańca w przedstawieniu autorstwa Lionela Menarda „Avant tout”. Ze swoim najnowszym spektaklem „Solitudes” powraca do nas długo wyczekiwany zespół Kulunka Teatro z Hiszpanii, którego spektakl w 2015 r. stał się jednym z największych wydarzeń Festiwalu. Jak co roku stworzymy przestrzeń do prezentacji mniejszych form teatru pantomimy, tym razem pod nazwą wieczoru „Mime Off, w trakcie którego zobaczymy spektakle z Niemiec i Polski. Zaprosimy Państwa również na przedstawienie Wrocławskiego Teatru Pantomimy „Cafe Panique”. Pamiętając o 100 rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego, przygotowaliśmy specjalny wieczór zatytułowany „Spotkania z pantomimą”, dedykowany pracy jednego z największych twórców tej sztuki teatralnej.

Spektakle będzie można oglądać na deskach Teatru Dramatycznego m.st. Warszawy – na Scenie na Woli, a „Spotkania z pantomimą” odbędą się na Scenie Przodownik.

Więcej informacji na: www.mimefestiwal.pl. Sprzedaż biletów we wszystkich kasach Teatru Dramatycznego oraz online: bilety.teatrdramatyczny.pl

Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy

ONCE

75 minut (bez przerwy) | Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Spektakl „Once” przez wiele lat znajdował się w repertuarze rosyjskiego Derevo Labolatorium Antona Adasinskiego, wystawiany w wielu miejscach świata zdobywał dużą liczbę nagród i wyróżnień.
Dzięki współpracy Warszawskiego Centrum Pantomimy i Derevo Labolatorium, założyciel i lider rosyjskiego teatru Anton Adasinsky po raz pierwszy w kilkudziesięcioletniej historii zespołu, zdecydował się zrealizować ten spektakl z aktorami innego teatru, wybierając warszawską pantomimę. Jest to eksperyment, który jak wierzymy sprawi, że ta piękna opowieść zagości na długo w sercach polskich widzów.

PREMIERA 7 czerwca 2019 r., Scena na Woli im. T. Łomnickiego
Anton Adasinskyaktor, reżyser, muzyk, performer, nauczyciel. Założyciel i lider legendarnego teatru fizycznego Derevo, obchodzącego w ubiegłym roku swoje 30 lecie. Laureat wielu nagród filmowych i teatralnych. Jedna z najważniejszych postaci rosyjskiej i europejskiej sceny teatralnej, na co dzień́ żyjący i tworzący w Niemczech.
Teatr Warszawskiego Centrum Pantomimy jest grupą tworzoną przez aktorów od wielu lat związanych z Warszawskim Centrum Pantomimy. Założony w 2013 r. łącząc umiejętności aktorów oraz wyobraźnię i doświadczenia zapraszanych twórców stara się ukazać, jak wiele sztuka niewerbalna ma do zaoferowania współczesnemu widzowi. Widzowi, dla którego pomimo wieloletniej tradycji Pantomima często potrafi stanowić wspaniałe artystyczne odkrycie. Spektakle Teatru realizują międzynarodowi twórcy sztuki pantomimy i teatru fizycznego. Ostatnie trzy spektakle pantomimy „Agua de Lagrimas”, „Gogol”, „Marcel” znajdują się w stałym repertuarze Teatru Dramatycznego m.st W-wy. Reprezentując polską sztukę mimu, swoje przedstawienia teatr wystawiał w Szwecji, Hiszpanii, Rosji, Słowacji, Czechach i Portugalii.

Twórcy
scenariusz, reżyseria: Anton Adasinsky i Derevo Labolatorium
scenografia: Maxim Isaey
opracowanie muzyczne: Andey Sizintsev & Dmitry Abramov
światła: Igor Formin / Jędrzej Skajster
dźwięk: Mateusz Kacprzyk
Obsada

Paulina Staniaszek / Aleksandra Batko
Ewelina Grzechnik / Maja Rękawek
Paweł Kulesza
Maciej Jan Kraśniewski
Bartłomiej Ostapczuk

Lenka Vagnerová & Company | Czechy

75 minut (bez przerwy) | Scena na Woli im. T. Łomnickiego

„Avant tout” nowy spektakl grupy Lenka Vegnerová & Company, to oryginalne dzieło francuskiego reżysera Lionela Ménarda.
POLSKA PREMIERA 8 czerwca 2019 r., Scena na Woli im. T. Łomnickiego
Współczesna teatralna grupa taneczna Lenka Vagnerová & Company została założona w 2012 r. przez choreografkę i reżyserkę Lenkę Vagnerovą. Każdego roku trupa prezentuje nowe spektakle w oparciu o dzieła progresywnych autorów. Owe spektakle zawierają w sobie elementy tańca oraz teatrów: fizycznego, lalek oraz dramatycznego. Dzięki swojej działalności trupa przykłada rękę do systematycznego rozwoju gatunku, jakim jest teatr tańca w kraju i za granicą. 
 Pytania egzystencjalne, rola jaką odgrywają ludzie wobec innych żywych istot i środowiska, w jakim żyją, zabawa rzeczywistością i fantazją – te elementy charakteryzują spektakle trupy. Lenka kładzie nacisk na precyzję sytuacji teatralnych, jakość ruchów, wspiera indywidualność wykonawców, wykorzystuje w pełni mocne strony grupy i jej dynamikę, szuka fizycznych możliwości i granic tego, co potrafi ludzkie ciało. Emocje, wykonywane czynności, pasja, ryzyko, konflikt, harmonia i intuicja są i zawsze były częścią oryginalnego w formie języka teatru Lenki.

reżyseria, koncepcja, dramaturgia: Lionel Ménard
muzyka: Tomáš Vychytil
choreografia: Lenka Vagnerová
światła: Michal Kříž / Karel Šimek
projekcja: Erik Bartoš
dźwięk: Eva Hamouzová / Andrej Jurkovič

Fanny Barrouquére
Andrea Opavská
Barbora Nechanická
Michal Heriban

Kulunka Teatro | Hiszpania

Scena na Woli im. T. Łomnickiego

„Solitudes” to drugi spektakl po genialnej, budzącej zachwyt widowni i recenzentów produkcji „André i Dorine” goszczącej na Festiwalu Sztuki Mimu w 2015 roku.
POLSKA PREMIERA 10 czerwca 2019 r., Scena na Woli im. T. Łomnickiego
Spektakle Kulunka Teatro wystawiano wiele razy na scenach Hiszpanii, Ameryki Południowej, USA, Chin i Europy. W ciągu ostatnich 4 lat spektakl można było oglądać w 22 krajach na 3 kontynentach. Zdobył on nagrodę na Birmingham European Theatre Festival w 2011 r. oraz na La Habana International Theatre Festival (Kuba).

reżyseria: Iñaki Rikarte
autorzy: José Dault, Garbiñe Insausti, Iñaki Rikarte, Edu Cárcamo, Rolando San Martín
muzyka: Yayo Cáceres

José Dault
Garbiñe Insausti
Edu Cárcamo

nimú theatre oraz Warszawskie Centrum Pantomimy

85 minut (bez przerwy) | Scena na Woli im. T. Łomnickiego

W trakcie wieczoru zostaną zaprezentowane 2 spektakle – „Ulica Niewinna” Zespołu Studia Warszawskiego Centrum Pantomimy oraz „A life’s Concept” Teatru Nimú.

„Ulica Niewinna”
To krótkie przedstawienie powstało podczas intensywnej pracy warsztatowej z francuskim reżyserem Lionelem Menardem. Opowiada o pewnym przypadkowym spotkaniu w nieprzypadkowym miejscu. Humor, kompresja czasu i czytelna opowieść, w której jest miejsce na własną interpretację prezentowanej historii.
Czas trwania: 15 min

„A life’s Concept”
Spektakl ukazuje relację dwóch bliskich sobie osób, ich codzienne czynności i problemy z przyzwyczajeniem się do siebie. To opowieść o wygasających uczuciach, romansach i rutynie, która powoli sprawia, że przesypiamy życie. Równocześnie to opowieść o nieustającym odkrywaniu samych siebie poprzez drugą osobę.
Czas trwania: 70 min

Wrocławski Teatr Pantomimy

100 minut (bez przerwy) | Scena na Woli im. T. Łomnickiego

Realizować opowiadania Rolanda Topora bez słów to nierozsądne wyzwanie, bo jak przedstawić świat jego postaci wiarygodnie, a nie tylko jako śmieszno-straszny absurd?
Według mnie, absurd najlepiej ukazuje ludzkie słabości, śmieszności, dziwactwa i daje możliwość oswojenia tych cech. Dzięki temu to, co w człowieku „nieładne”, staje się walorem, czymś ciekawym, a nawet godnym snucia opowieści. Czytając opowiadania Topora, analizując dzieła surrealistów, fascynując się dadaizmem, widzę wspólne, poruszające poczucie samotności bohatera. W tym kontekście uważam absurd jako bardzo ludzki. Dzięki niemu można odpocząć od wszechobecnego dążenia do doskonałości. Czasem może on tylko zadziwiać, ale to już coś. Zdziwienie jest istotne, bo nakłania do zadawania pytań. W „Café Panique” staramy się pokazać różne przypadki ludzkie i rozmaite odsłony samotności. Podejmowane próby jej oswojenia są czasem absurdalne, czasem smutne lub beznadziejne, albo śmieszne i krępujące. Jednak, jeśli spektakl pozwoli choć trochę przyjąć nas samych takimi, jacy jesteśmy, to znaczy, że było warto.
Joanna Gerigk

scenariusz i reżyseria: Joanna Gerigk
scenografia: Michał Dracz
wykonanie rekwizytów: Aleksandra Stawik
muzyka: Sebastian Ładyżyński
światła: Bartłomiej Sowa

Mężczyzna: Mariusz Sikorski
Piosenkarka, Cleo: Monika Rostecka
Muza negatywna, Kobieta: Anna Nabiałkowska
Julien: Krzysztof Szczepańczyk
Dyrygent, Lekarz: Artur Borkowski
Poeta Coco Paco: Jak Kochanowski
Mężczyzna II, Artysta malarz: Mateusz Kowalski
Kelner: Zbigniew Szymczyk
Orkiestra jazzowa: Artur Borkowski, Paulina Jóźwin, Jan Kochanowski, Anna Nabiałowska
Goście z nosami: Artur Borkowski, Agnieszka Dziewa, Jan Kochanowski, Anna Nabiałkowska
Celebryci: Artur Borkowski, Jan Kochanowski, Mateusz Kowalski, Anna Nabiałowska, Monika Rostecka, Krzysztof Szczepańczyk
Łososie: Agnieszka Dziewa, Paulina Jóźwin, Mateusz Kowalski

11.06 G. 19:00 | Scena Przodownik

Podczas wydarzenia przybliżone zostaną sylwetki najważniejszych twórców teatru pantomimy. Uczestnicy przedstawią i zanalizują koncepcje sztuki pantomimy rozwijane na świecie.
Rozmowy wzbogacone zostaną projekcją spektaklu Wrocławskiego Teatru Pantomimy „Rycerze króla Artura” w reż. H. Tomaszewskiego.
Tegorocznym gościem będzie Zbigniew Szymczyk, Dyrektor Naczelny i Artystyczny Wrocławskiego Teatru Pantomimy, aktor zespołu Henryka Tomaszewskiego.
Prowadzenie Bartłomiej Ostapczuk.
Impreza towarzysząca, wstęp wolny (należy dokonać rezerwacji, liczba miejsc ograniczona).

Kalendarium:

​7.06 Pt. godz. 19.00 „ONCE”
8.06 Sb. godz. 19.00 „AVANT TOUT”
10.06 Pn. godz. 19.00 „SOLITUDES”
11.06 Wt. godz. 19.00 – Spotkania z Pantomimą
14.06 Pt. godz. 19.00 „MIME OFF”
16.06 Niedz. godz. 19.00 „CAFE PANIQUE”

Leave a Reply