Warsztaty dramaturgiczne podczas 37 Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi

W ramach 37. Festiwalu Szkół Teatralnych odbędą się pokazy otwarte XII warsztatów dramaturgicznych „Dramat w procesie rozwoju” . Studenci Wydziału Reżyserii i Wydziału Aktorskiego zaprezentują sztuki wybrane z książki „Polska jest mitem. Nowe dramaty” wydanej przez ADiT i Szkołę Filmową w Łodzi w Sali Telewizyjnej PWSFTViT 7 maja 2019 roku (wtorek). Następnie spotkanie z autorami sztuk poprowadzi Jacek Wakar.

DRAMAT W PROCESIE ROZWOJU
Warsztat zamknięty, praca nad scenami. 

Wydział Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej oraz Wydział Aktorski Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi we współpracy z Agencją Dramatu i Teatru ADIT już po raz dwunasty organizują warsztaty DRAMAT W PROCESIE ROZWOJU, których celem jest stworzenie warunków spotkania młodym twórcom teatralnym (dramatopisarzom, reżyserom, aktorom) oraz umożliwienie im konfrontacji i wymiany doświadczeń, podczas wspólnej pracy nad scenicznym kształtem tekstu dramatycznego, na zasadzie partnerskiej pracy twórczej. Formuła warsztatów daje możliwość zainicjowania pracy nad powstaniem spektaklu teatralnego od momentu wyboru tekstu, poprzez twórczą dyskusję nad jego kształtem, po koncepcję scenicznej realizacji. Punktem wyjścia jest tekst nowej sztuki współczesnego polskiego autora, który jest gotów pracować nad jej kształtem ostatecznym w polemice z reżyserem i aktorami, studentami Szkoły Filmowej w Łodzi.  Warsztaty zamknięte dla publiczności zainicjowane 26-go kwietnia odbędą się 4-6 maja.

Efekty pracy trzech zespołów zostaną zaprezentowane publiczności na pokazach otwartych, w formie czytań performatywnych, podczas 37.Festiwalu Szkół Teatralnych we wtorek 7 maja, godz. 11:45 – 14:00, Szkoła Filmowaw Łodzi, Hala TV, Bud Z. 

PROMOCJA ANTOLOGII „POLSKA JEST MITEM. NOWE DRAMATY”
Wydawca: Agencja Dramatu i Teatru oraz Szkoła Filmowa w Łodzi 

Prowadzenie: Jacek Wakar

Również 7 maja, zaraz po pokazach warsztatowych, spotkanie z autorami sztuk o nowej  dramaturgii z okazji premiery wydanej antologii „Polska jest mitem” poprowadzi Jacek Wakar. Na antologię składają się dramaty ubiegłorocznego laureata nagrody literackiej Gdynia, czyli „Wracaj” Przemysława Pilarskiego oraz finalistów: „Metro Afganistan” Łukasza Pawłowskiego, „Wierna wataha” Pawła Wolaka i Katarzyny Dworak, „#ciemność” Tomasza Kaczorowskiego oraz „Szczegółowa teoria życia i umierania” Michała Zdunika, a także „Język obcy” Marii Wojtyszko. Niektóre spośród wymienionych sztuk opublikował miesięcznik „Dialog

7 maja, godz. 14.00 Szkoła Filmowa w Łodzi, Hala TV, bud. Z, wstęp wolny. 

ADiT – Agencja Dramatu i Teatru, założona przez Elżbietę Manthey (absolwentkę Uniwersytetu Wrocławskiego, wydziału kulturoznawstwa, specjalizacja – teatrologia), od 1995 roku promuje współczesną dramaturgię w środowisku teatralnym – w Polsce i za granicą. W zbiorach ADiTu znajdują się wybitne sztuki  polskich autorów i zagranicznych w profesjonalnych przekładach literackich, wystawiane na scenach teatrów, uznane  przez krytykę i cieszące się zainteresowaniem publiczności. Istotnym obszarem działalności ADiTu jest reprezentowanie autorów w zakresie praw autorskich osobistych i materialnych oraz profesjonalna opieka w tym obszarze. Służymy również teatrom informacją o prawach autorskich do sztuk oraz konsultacjami
w ich wyborze: formalnym, tematycznym, obsadowym.

ADiT to także wydawnictwo, które ma na swoim koncie antologie sztuk wybitnych autorów, między innymi Harolda Pintera, Jona Fossego, Hanocha Levina. ADiT wydało kilkadziesiąt antologii wybitnych autorów z wielu obszarów językowych. Agencja Dramatu i Teatru ADiT jest również częstym organizatorem prób czytanych i spotkań z autorami we współpracy z instytutami kultury, m.in. z Austriackim Forum Kultury, Duńskim Instytutem Kutury czy Ambasadą Ukraińską oraz teatrami.

Leave a Reply