POGANIE Anny Jabłonskiej po polsku

Na portalu Agencji Dramatu i Teatru dostępny już jest niezwykły dramat Anny Jabłonskiej [na zdj.] POGANIE w przekładzie Tomasza Miłkowskiego. Zainteresowanych zapraszamy do skorzystania z linku: http://adit.art.pl/sztuki/poganie

Poniżej kilka informacji o autorce i sztuce, które przygotowała ADiT:

ANNA JABŁONSKA

Ur. 1981 r., pochodziła z Odessy. Pisała pod panieńskim nazwiskiem (po mężu nazywała się Anna Maszutina). Studiowała prawo międzynarodowe, ale nigdy nie podjęła pracy w zawodzie. Współpracowała z grupą teatralną Tour de force, początkowo jako aktorka. Scenariusze i teksty dramatyczne zaczęła pisać dopiero w 2005 r. i od razu odniosła sukces: tekst Monodialogi zajął drugie miejsce w konkursie Premiera w kategorii „dramat autorski”, Kosmos – drugie miejsce w prestiżowym konkursie Eurasia 2006 w Jekaterynburgu. Kamera wideo i Wyjście do morza zostały nagrodzone trzecią lokatą w  konkursie Eurasia 2008. W polskim tłumaczeniu ukazały się sztuki: Sceny z życia rodzinnego (tłum. Bożena Majorczyk) Gdzieś i około (tłum. Anna Korzeniowska-Bihun), opublikowana w wydanej przez ADiT antologii Współczesna dramaturgia ukraińska. Od A do Ja, oraz sztuka Poganie w tłumaczeniu Tomasza Miłkowskiego. Jabłonska zginęła w 2011 r. w zamachu na moskiewskim lotnisku Domodiedowo. Przyleciała do stolicy Rosji, by odebrać nagrodę czasopisma „Iskusstwo Kino” za Pogan.

Poganie / Язычники

Przekład: Tomasz Miłkowski

Gatunek: dramat

Obsada: 3K, 6M

Szczegóły: na podstawie dramatu powstał film w reżyserii Walerii Surkowej.

Dom bohaterów jest w trakcie remontu, wszystko pogrążone jest w chaosie − tło wydarzeń stanowi symboliczne dopełnienie rozpadu, którego doświadcza rodzina. Marina i Oleg próbują związać koniec z końcem, dlatego ignorują rozpaczliwe próby zwrócenia na siebie uwagi ich córki, studentki Kristiny. Wszystko się zmienia wraz z przedświąteczną wizytą Natalii, matki Olega − starszej kobiety przepełnionej fanatycznym pragnieniem nawrócenia bliskich. Bohaterowie muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dla nich jest wiara.

Natalia początkowo jest traktowana jak intruz. Rodzina odnosi się do jej tyrad z pobłażaniem; wiara jest przez nich odbierana jak anachronizm, odpad minionej epoki. Wszystko się zmienia, gdy Kristina podejmuje próbę samobójczą i w rezultacie zapada w śpiączkę. Jabłonska zdecydowanie unika zerojedynkowego podejścia w imię porzekadła „jak trwoga, to do Boga”. Z wrażliwością wydobywa różne odcienie i niuansuje postawy bohaterów. Podejście do wiary jest różne − jedna osoba próbuje zmazać z siebie winę z przeszłości, dla innych będzie ona ostatnią deską ratunku i wyrazem desperacji. W centrum zainteresowań stoi nie tylko chrześcijaństwo. Bosman, sąsiad Olega i Mariny, opowiada o rytuale, który przeżył wespół z członkami afrykańskiego plemienia. Pamiątką po ceremonii jest drewniana maska. Kilka miesięcy po powrocie z rejsu zmarła żona Bosmana, co Natalia przypisuje działaniom diabelskich mocy, ale gdy bliscy Kristiny dowiadują się o jej zainteresowaniach naukowych, Bosman spróbuje „uzdrowić” ją za pomocą wspomnianego artefaktu.

Jabłonska nie kwestionuje mocy wiary, nie drwi ze swoich bohaterów, nie faworyzuje żadnej z postaw. Stawia raczej pytanie, do czego prowadzi zamknięcie się we własnym światopoglądzie, a także hołdowanie postawom pełnym hipokryzji i egoizmu. Członkowie rodziny nie potrafią ze sobą normalnie rozmawiać. Małżeństwo Olega i Mariny jest w istocie fikcją, a wszelkie sygnały zwiastujące samobójczą próbę Kristiny zostały przegapione. Szumne gesty i deklaracje wiary okażą się wydmuszkami, jeśli nie będziemy umieli zbudować zdrowych relacji z otaczającym światem. Bohaterowie często wolą zwracać się ku religijnym obrządkom − zamiast wejść w dialog z bliskimi osobami. Bóg odpowiada na nasze modły − ale ustami i czynami bliźniego, zdaje się twierdzić autorka. I tylko my sami możemy siebie ocalić.

*

W ofercie wykorzystano kadr z filmu Poganie.

*

Sztukę można zamówić drogą mailową.

Zapraszamy na stronę internetową, gdzie można skorzystać z wyszukiwarki sztuk,

http://www.adit.art.pl/ i nasz fanpage, https://www.facebook.com/AgencjaADiT/

Leave a Reply