Trójmiasto: Gombrowicz, Racin i Moniuszko

Teatr Miejski w Gdyni 23.03.2019 miał premierę sztuki Witolda Gombrowicza BANKIET. Adaptacja i reżyseria: Tadeusz Bradecki, scenografia i kostiumy: Hanna Wójcikowska-Szymczak, światło: Marek Perkowski, asystent reżysera: Szymon Sędrowski.
Od teatru :

Jak to u Gombrowicza – zabawa stereotypami i formą na podstawie opowiadań „Bankiet”, „Biesiada u hrabiny Kotłubaj”, „Pampelan w tubie” i „Filibert dzieckiem podszyty”. Inteligentnie i z humorem. Podczas bankietu, przyjęcia, biesiady wśród arystokratów i dworzan dochodzi do bezwzględnej demaskacji i odwrócenia starego porządku. Pięcioro aktorów wciela się na oczach widowni w coraz to nowe, coraz bardziej groteskowe postacie, przywołując przesiąknięty teatralnością i niesamowitym, prowokacyjnym humorem klimat twórczości młodego Gombrowicza. Frustracje rodzinne, słabości dygnitarzy, kompleksy mieszczan i przebiegłość klas niższych. To, co ukryte i wstydliwe w końcu zostanie wydobyte na wierzch i obśmiane.

WYSTĘPUJĄ: Rafał Kowal, Dorota Lulka, Dariusz Szymaniak, Szymon Sędrowski, Agnieszka Bała.

Teatr Wybrzeże informuje, że w sobotę, 6 kwietnia o godzinie 19.00 na Scenie Kameralnej w Sopocie odbędzie się premiera FEDRY Jeana Racine’a w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego z Katarzyną Figurą w roli tytułowej.

Arcydzieło francuskiej klasyki w wyrafinowanej, współcześnie zamierzonej inscenizacji. Oparta na mitologicznych wątkach historia opętańczej namiętności żony Tezeusza,, królowej Fedry do pasierba. Dumna królowa, owładnięta niepohamowaną żądzą  nie może pogodzić się z jego obojętnością. Wskutek splotu nieprzewidzianych okoliczności i nikczemnych kłamstw niewinnego młodzieńca spotyka niezasłużona kara. A to dopiero początek lawiny…

Przekład: Antoni Libera, reżyseria: Grzegorz Wiśniewski, scenografia: Mirek Kaczmarek, muzyka: Agnieszka Stulgińska.

 

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej w Gdyni 11 kwietnia będzie miał premierę musicalu THE BIG BANG CZYLI WIELKI WYBUCH. Libretto i teksty piosenek: Boyd Graham, muzyka: Jed Feuer, adaptacja, reżyseria i tłumaczenie: Tomasz Dutkiewicz.

Jed (Marek Sadowski) i Boyd (Marcin Słabowski) próbują sprzedać swój musical pod tytułem ,,The Big Bang”, w którym prezentują historię świata od jego narodzin aż do dzisiaj. Autorzy sami wcielają się w coraz to nowe postaci, sprawdzają przygotowane przez siebie kostiumy, śpiewają i tańczą – słowem robią wszystko, by przekonać do zainwestowania w produkcję ich show.

Produkcja we współpracy z Teatrem Komedia w Warszawie.

Opr. Ewa Sośnicka-Wojciechowska

 

Opera Bałtycka

17.04.19 – Gala Baletowa

5.05.19 – premiera opery Hrabina Stanisława Moniuszki.

Żartobliwy i ironiczny komentarz zachowań społeczeństwa początku XIX wieku. Młoda wdowa, tytułowa Hrabina, pragnie zdobyć przystojnego oficera Kazimierza. Jego uczucia z kolei obudziła Bronia, dziewczyna pochodząca ze szlacheckiej rodziny. Akcja, wypełniona perypetiami bohaterów, dąży do szczęśliwego finału, w którym Bronia wychodzi za Kazimierza, a zmanierowana Hrabina odchodzi pokonana.

W ten sposób Moniuszko i jego librecista, Włodzimierz Wolski, zaznaczają kilka płaszczyzn operowej opowieści. Z jednej jest to oczywiście historia zakochania i konkurowania dwóch kobiet o względy mężczyzny. Z drugiej strony Hrabina jest uroczym dokumentem ukazującym ówczesne życie wyższych sfer i zubożałej szlachty. Z trzeciej natomiast opera ta prezentuje poglądy samych twórców, którzy w dość wyraźny sposób okazują sympatię tej drugiej grupie społecznej. Nie kryją się też w całym dziele ze swoimi patriotycznymi poglądami. Wszystko to uwydatnione jest w warstwie muzycznej, która oddaje charakter nie tylko kolejnych scen, ale także poszczególnych grup społecznych, a niekiedy i postaci.

22.06. 19 – premiera baletowa pod wspólnym tytułem Wieczór latynoamerykański w choreografii Mauricia Wainrota.

Więcej –  https://operabaltycka.pl/pl

Opr. Anna Leszkowska

 

Leave a Reply