Gala III Konkursu Dramaturgicznego STREFY KONTAKTU

To już 23 marca 2019 [sobota], we Wrocławskim Teatrze Współczesnym:

Na III Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU, ogłoszony w marcu 2017 roku, do końca listopada 2018 roku wpłynęło 29 dramatów. W gronie laureatów znaleźli się – w kolejności alfabetycznej – Jacek Bierut, Magdalena Drab, Agnieszka Jakimiak, Wit Szostak oraz Michał Walczak. Szczegółowy werdykt zostanie ogłoszony podczas Gali 23 marca 2019 roku we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU organizowany jest przez Wrocławski Teatr Współczesny wspólnie z Miastem Wrocław. Jest to konkurs zamknięty; do udziału zapraszani są nie tylko dramatopisarze, ale także poeci, prozaicy, publicyści, felietoniści. W naszym konkursie zadebiutowali jako autorzy dramatów między innymi Magdalena Tulli, Grażyna Plebanek, Mariusz Sieniewicz, a w tej edycji – Jacek Bierut i Wit Szostak.

Celem konkursu jest inicjowanie twórczości dramatopisarskiej w poszukiwaniu nowych form wyrazu i języka scenicznego do opisu współczesności. Jury Konkursu przyznaje laureatom nagrody finansowe. W tej edycji w skład Jury weszli: Piotr Cieplak, Małgorzata Dziewulska, dr Iga Gańczarczyk, prof. Ryszard Koziołek, prof. Zbigniew Majchrowski [przewodniczący]. Teatralna Komisja Artystyczna wybiera utwory do realizacji na scenach Wrocławskiego Teatru Współczesnego oraz laureata nagrody ufundowanej przez mecenasa WTW Pawła Korczaka.

Na Konkurs Dramaturgiczny STREFY KONTAKTU w latach 2016 i 2017 wpłynęło blisko siedemdziesiąt tekstów. Były one drukowane w miesięczniku „Dialog”, kilkanaście trafiło na sceny teatrów w całej Polsce. We Wrocławskim Teatrze Współczesnym mieliśmy jak dotąd cztery premiery: Silesia, Silentia Lidii Amejko [reż. Marek Fiedor,], Garnitur Prezydenta Maliny Prześlugi [reż. Cezary Iber], Pidżamowcy Mariusza Sieniewicza [reż. Marcin Liber] i Pani Furia Grażyny Plebanek [reż. Krzysztof Czeczot]. Kilkanaście kolejnych dramatów prezentowaliśmy podczas czytań performatywnych w czerwcu 2016 i 2017 roku. Kolejny Festiwal Dramatu STREFY KONTAKTU.Czytania odbędzie się w czerwcu 2019 roku. Sztuki nadesłane na Konkurs były także realizowane w ramach TEATROTEKI – projektu Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

fot.: BTW photpgraphers Maziarz Rajter


Tatiana Drzycimska
Wrocławski Teatr Współczesny
rzecznik prasowy

Leave a Reply